Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

pot je napisao/la:
senad je napisao/la:Rezultati tretiranja ce-ha bienen OAZOM

Danas slikano metodom slučajnog uzorka na pčelinjaku GAJ. Ima dosta kondenza, Pogače nisam davao.
Senade svaka čast, milina je vidjet ovakva društva...
Moram priznat kad sam vidio kokiko si varoe imao u jesenskom tretiranju nisam bio optimista ali po ko zna koji put je dokazano da između terije i prakse nemora uvjek stajati znak jednakosti...
Da si stavljao pogače sad bi razmišljo o petoj turi :D , ja sam podlego priči o snijegu u februaru i td. i odlučim da stavim pogače i sad "metu".
Slijedeći zahvat je da utvrdim da li su sve matice na broju , i označiti one slabije zajednice da se može utrvditi strategija djelovanja.
JA nastojim da izbacim pogaču iz upotrebe , Ovo je druga godina kako ne dajem pogaču. Vidjet ćemo kako se sve to ponaša. Neke imaju i previše hrane. Dok utopli trebat će izvršiti preraspodjelu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la pot »

senad je napisao/la:JA nastojim da izbacim pogaču iz upotrebe , Ovo je druga godina kako ne dajem pogaču. Vidjet ćemo kako se sve to ponaša. Neke imaju i previše hrane. Dok utopli trebat će izvršiti preraspodjelu.
Često mi je jedan naš stručnjak govorio pogače su samo opterećenje za pčele, pogotovo ako se stave rano, dovoljno hrane u jesen i kao što kažeš preraspodjela u proljeće i nema problema, tako inače radim ali eto malo sam se zezno.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Radno raspoloženje 7.3. 2013.g. fin i ugodan dan.

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Pčelinja zajednica br.17 na baznom pčelinjaku koja je bila inkubator varroe evo kako izgleda:

Kondenz dovoljno govori o snazi zajednice

slika


8 ulica pčele
slika

slika

Zamolio bih kolegu da prokomentarišete ovu situaciju sa slika i saznanje da je ta zajednica bila inkubator.

Rekli smo u raspravi o mravljoj kiselini da je varroa uglavnom u leglu . Prema dosadašnjim saznanjima o varroi i koju štetu nanosi pčelama !

Znam da su svi posmatrali rezultate djelovanja ch-ha bienen OAZE i govorili kako ove neće zajednice preživjeti zimu zbog velikog pada varroe.

Da čujem teoriju i moguće uzroke za dobro zimovanje sa valikim padom varoe u ljetnom tretmanu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Drustvo odlicno izgleda.Znam da ne ocekujes odgovor od mene. :D .
Nego koliko je otpalo Varroe na ovom drustvu!!
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Vidio sam.1730.
Nista strasno,meni je to mozda neki prosjek u svim drustvima.Za citavu sezonu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Drustvo odlicno izgleda.Znam da ne ocekujes odgovor od mene. :D .
Nego koliko je otpalo Varroe na ovom drustvu!!
Pozdrav.
A zašto da ne očekujem ! NIsam ograničio odgovore. Bujrum
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

hahahhaahah svakim danom me nesto novo iznenadi pocetik sam i naslusao sam se svakvih prica i dobrih i losih al ovakve stvari pobiju te price i dokazu da pcele iznadju rjesenje medno svima
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Senade, bravo! Mislim da je presudnu ulogu ovdje uz tvoj CeHa odigrala i izuzetna snaga društava koje si uzimio. I na slikama se vidi da su već prvi proljetni izleti obilni sa pčelama i da brzo pune plodišta svježim peludom...
To je (po meni) glavni razlog ovakvog pozitivnog izlaska iz zime, naravno i uz pravodobno tretiranje na varrou koje nesmije prestati ni u kojem dijelu godine - svim silama protiv ovoga "crnog vraga" pčelarstva....
MEDNO u 2013!
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Da pogledamo kakoizgledaju pčelinje zajednice koje su imale preko 1000 otpalih varroa.
2.11.2012. izvršio sam 4 polivanje na pčelinjaku GAJ 18 pčelinjih zajednica Kontrolu pada vršio sam 8.11. 2012. i rezultati su slijedeći: SLIKE OBORENIH VARROA

Košnica broj 9 - 1000.. varroa za 7 dana
Košnica broj 13 - 1300.. varroa za 7 dana
Košnica broj 14 - 1600.. varroa za 7 dana

Pčelinja zajednica broj 9 . Evo kako izgleda 12.3.

slika

slika

Pčelinja zajednica broj 13 . Evo kako izgleda 12.3.

slika

slika

Pčelinja zajednica broj 14 . Evo kako izgleda 12.3.

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Kreso »

Nema sta. Ovo je sve za cistu peticu. Moja najzarazenija nije docekala proljece, uprkos svim moim filozofiranjima o
mravljo kiselini i varoi u leglu.
Moracu preispitat svoje stavove. :wink:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Nema sta. Ovo je sve za cistu peticu. Moja najzarazenija nije docekala proljece, uprkos svim moim filozofiranjima o
mravljo kiselini i varoi u leglu.
Moracu preispitat svoje stavove. :wink:
Do 10 % gubitaka nije problem oko toga se svi slaži.Skoro na svim pčelinjacima postoje gubici ovako ili onako.

U ovom rezimeu oko varroe meni je interesantno da ove zajednice koje su imale preko 1000 varroa dobro se drže , a one koje su imale manje varroe su slabije. Iduće uzimljavanje istovremeno sa dopunom zimskih zaliha ići ću sa schumyevim receptima protiv nozemoze da pokušam sva društva uzimiti sa što više pčele , da vidim da li ima i taj faktor kod ovih slabiji.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
Kreso je napisao/la:Nema sta. Ovo je sve za cistu peticu. Moja najzarazenija nije docekala proljece, uprkos svim moim filozofiranjima o
mravljo kiselini i varoi u leglu.
Moracu preispitat svoje stavove. :wink:
Do 10 % gubitaka nije problem oko toga se svi slaži.Skoro na svim pčelinjacima postoje gubici ovako ili onako.

U ovom rezimeu oko varroe meni je interesantno da ove zajednice koje su imale preko 1000 varroa dobro se drže , a one koje su imale manje varroe su slabije. Iduće uzimljavanje istovremeno sa dopunom zimskih zaliha ići ću sa schumyevim receptima protiv nozemoze da pokušam sva društva uzimiti sa što više pčele , da vidim da li ima i taj faktor kod ovih slabiji.
Ja vjerujem da si imao nekoliko puta manje varoe nego što je brojač pokazao . Sve je ono lijepo i korisno ali treba one brojače dobro podesiti, pa i pored toga brojat će
svaku mrvicu koja je boje varoe , tamniju , pa i nešto svjetlije . Ovo sam provjerio kod sebe , jer sam snimio neke slike , a varou obavezno brojao i pješke .
Što se tiče ovih pčela za mene je uvijek na prvom mjestu kvalitet zimskih pčela i da takvih ima nekoliko puta više nego varoe. Tada im varoa nemože ništa uz uslov
da joj se ipak svede broj na minimum zimskim tretmanom zbog sljedeće godine. Mislim da to i ove Senadove košnice potvrđuju .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, Senade ovaj okvir sa leglom je Farrar, dali je to čisti FR ili je kombinacija sa LR-om, jer vidim da je dobro zaležen...
Kod promatranja pčelinjih društava uvijek ima neka anomalija koja se ne uklapa u ljdsko poimanje nekog problema. Pred par godina sam zaboravio u mome sistemu razrojavanja (Pellet) jednu mladu maticu u najgornjem nastavku. U duboku jesen sam taj nastavak onako "odokativno" pregledao jer sam mislio da je matica iščezla budući je taj 4-ti nastavak bio iznad 2 medoišta i jednim lodištem (formacija N1.P*MR*N2.M1* N2M2*N3P2).
Ali gle čuda, održala se mlada matica sa malo legla i doslovce šakom pčeal. Premjestio sam ovo durštvanc e iz samilosti u nukleus sa 2 rama (!). Ukratko, na priljeće živa, danas njezino potomstvo je u 10% najproduktivnijih društava, ako ste gledali one moje "tornjeve" to je ona košnica sa čistim FR (Farrarom), imala je mislim 6-8 nastavaka.
Priroda je nepredvidiva i zato je pčelarstvo i tako lijepa zanimacija, ne mogu zamisliti svoj život bez pčela....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Dobro jutro, Senade ovaj okvir sa leglom je Farrar, dali je to čisti FR ili je kombinacija sa LR-om, jer vidim da je dobro zaležen...

Pozdrav.........schumy
Da , ta pčelinja zajednica je na čistom fararu, nema kombinacija. Prošle godine u bagrem je ušla sa 6 nastavaka,

Pčele uvjek iznova iznenade .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Jedan dio moga pčelinjaka br. 2 (Baterija A sa 5 košnica) sam zazimio kao:
1.) N1 - FR nastavak sa 10 okvira hrane na 40÷50% popunjenosti medom
2.) N2 - LR nastavak u kojemu se formiralo klupko sa normalnim rasporedom hrane
Ovo je prvi puta da sam ovo pokušao, mislim da je po kubaturi i po površini gotovog saća ovo idealna veličina za brz proljetni razvoj. To su naime prošlogodišnji rojevi koji su u zimu ušli kao srednje jaka društva a od njih 5 kom, 2 kom su bila i dosta jaka.
Pratim ovaj eksperiment pa ćemo vidjeti....
Dali netko od vas možda ovo koristi i kakva ima iskustva?
Pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Danas malo zavirio . Ovo zahlađenje je sigurno usporilo razvoj pa je se nadat da će i bagrem početi malo kasnije.

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Stanje pčelinjih zajednica koje su imale najviše varroe . Evo kako sada izgleda i vjerovatno će svaka sumnja nestati glede sredstva kojim je tretirano i broja varoa

slika
slika

Ova me je iznenadila 1lr i 1 fa pun pčele
slika
slika


Od 126 uzimljene matice 3 su stradale pod ovim brojem podrazumjevam i matice iz rezerve i matice iz proizvodnih društava) jer su društva tretirana istim sredstvom
***1 društvo raskompeltirano
***1 društvo uginulo zbog hrane (iznad pun nastavak hrane) :/
*** 7 društava na lr dobilo je ispomoć sa 2 okvira legla i pripadajućim pčelama
***3 društva na FA u usporedbi sa lr malo zaostaje u koliko bagrem bude malo kasnio neće bit problema da sustigne , u koliko bagrem porani te zajednice idu u formiranje oplodnjaka.

Usporedbom podataka od ranije kada sam koristio dim gubitak matica je takođe bio , pa nekada i veći.

Uposredbom podataka u odnosu na beevital h.c., podatke koje sam dobio procentulano gubitak matica je veći kod korištenja beevitala. takođe podaci od pčelara koji su koristili samo dim ,gubitak matica procentulano je veći .

U pogledu proljetnog razvoja usporedbom podataka sa različiti pčelinjaka ne može se reći da je usporen proljetni razvoj zbog korištenja ceha bienen OAZA.

Drugi pčelinjaci na kojima je korišteno sredstvo ce-ha bienen OAZA nema gubitka matica i sva su društva stabilna .

Ovi podace ne moraju govoriti za ili protiv nekog sredstva, Iznosim trenutne činjenice koje možda neće važiti za iduću godinu. Napomena da nisam davao pogače .

Ovo je moja drugo godina kako ne upotrebjavam dim , isključivo vlastito sredstvo koje je kod mnogih izazvalo podsmjeh i prognoze da moje pčele neće dočekati proljeće.

Sretno svima u novim pčelarskim bitkama :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Ermin.ef. »

Svaka cast Senade nadam se da cemo se vidjeti u narednom mjesecu kad krenes sa maticnom mlijeci i svakako rado bih probao tretirati i sa ce-ha bienen oazom prosle godine sam koristio iskljucivo beevital i sa njim sam prezadovoljan a dim nemam namjeru nikada ni koristiti.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Uživam čitajući ovakve postove. Kako je lijepo čitati da kolege pčelari imaju uspjeha na ekološki prihvatljiv način riješavati probleme sa varrom i još je ljepše čitati da sve više pčelara koriste ta sredstva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Stipo, slažem se s tobom sto posto, samo da ovakav način svijesti dopre do čim više pčelara, mnogi mi još i dan-danas popuju da je najbolji - dim...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

schumy je napisao/la:Stipo, slažem se s tobom sto posto, samo da ovakav način svijesti dopre do čim više pčelara, mnogi mi još i dan-danas popuju da je najbolji - dim...
To misle "pušači" :D .
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Asim »

Problem varoa nije kod mene, poćeo sam polivanje Bee Vitalom . ali je problem što nemogu primjeniti sada sumyevu zig zag metodu kod većine društava zbog količine legla i u prazne okvire već počele ostavljat nektar ko nijedne godine jedini izlaz dizati nastavke a onisu mi problem kod selidbe , neka drugi dime doči če beli vrijeme pa če se i otrijezniti. Pozdrav Asim
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la mirsad »

POZ
Bevital u proljece i kraj ljeta.
OK jesen ili zima zavisi od uslova.
Ko hoce da truje
-sebe
-svoju dijecu
-rodbinu i prijatelje
-musterije
neka nastavi idalje.
MEDNO SVIMA

MK
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Asim »

Aferim moj dragi prijatelju ali kako da ja objasnim ovim mojim Medvjedima u mom rodnom kraju oni samoi dime i mumljaju .
Odgovorite