Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

pot je napisao/la: Danas sam prelistao bh pcelar I vidim stvarno malo prostora, svega lis I drugog pola :D .
Ja se nadam da smo na pragu velikog uspjeha u pcelarstvu, pratim sve u vezi ovog tvog sr I do sad je sve ok po mom misljenju,. Ima tu nekih pitanja ali ima I vremena. Malo mi je ime komplikovano dodaj u zagradi neku kraticu ono si brate nesto iskomlikovo ko da nisi iz bosne I jos samo da kazem nemoj se hvalit tj prepisivat od kolege koji to radi orginalno , skontaj svoj nacin pa se hvali koliko..:D .
Pozdrav...
Malo mi je ime komplikovano dodaj u zagradi neku kraticu ono si brate nesto iskomlikovo ko da nisi iz bosne
Ništa komplikovano jednostavno "OAZA" U svjetu pčelarstva ako kažeš OAZA sve je jasno jedinstven proizvod u BH i diljem svijeta :) Ove godine ide samo 100 litara eksperimentalno . Prevashodno me interesuje hercegovina zbog neprekidnog legla i visokih temperatura. ZA sada su pozitivni utisci.
I jos samo da kazem nemoj se hvalit tj prepisivat od kolege koji to radi orginalno , skontaj svoj nacin pa se hvali koliko..:D .
Ovo vjerovanto misliš na stresanje pčela iz medišta,a ne na "OAZU"

Da budem orginalan u hvaljenju , :) još nisam tretiro pčele protiv varroe, drže se dobro izgleda da OAZA dobro odrađuje posao i nakon godinu dana ;)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la pot »

Ja se malo salim, svaka cast kolega vi to dobro radite sve je transparentno I mi ostali pcelari a sutra I kupci aBd mozemo sve fino da pratimo I sl. Volio bi da nam napises koju rijec I o sastavu naravno ne trazim detalje sto bi naj blaze receno bilo smjesno sa moje strane ali ipak neki procenti bi trebali bit poznati, ako vi smatrate da ne treba neka tako I odstane, nadam se da si zastitio proizvod koliko je to moguce I jos bi volio da uradis analize na nekom institutu, znam recic ces to je skupo I sl ali nesto jednostavnije ne mislim na neka dugogodisnja ispitivanja a kad zaradis I na to ce mo te natjeragt nemoj se sekirat .
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Kao sto sam vec i predlozio Senadu,on u svakom slucaju treba da regristruje ovaj lijek.Ja bih ga isto volio upotrijebiti na mom pcelinjaku.Pitao sam Senada za dva litra.Valjda ce nekako doci do mene,ako ostane nesto od ovih sto litara.Samo mi jedna stvar nije jasna,a to opet mozda ima veze sa zamljom u kojom zivim.
Kako moze da se jedan lijek koji je potpuno nelegalan u ovom momentu,reklamira u regristovanom casopisu kao sto je BH pcelar.Ako bi se to desilo u Holandiji i ovako nesto dodje do korisnika(NBV-a),kompletno urednistvo ne treba da ceka na otkaz,mogu sami da ga odmah uzmu.Al hajde,vjerovatno je do mene..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

slika

OAZA je amalgam zasebnih jedinica u jedinstveni spoj kojeg pčele veoma mirno prihvataju. Amalgam, sinergijski spoj bez štetnih poslijedica po pčele i matice.
Tri dana je potrebno da se amalgam stabilizuje u jedinstven spoj. Talog kao glavni nosioc aktivnih komponeti vidljiv je samo u stanju dužeg mirovanja . Ovakav transport aktivnih komponenti do ugnjezđenja između pčelinjih dlačica omogućava da mala doza aktivnih komponenti onesposobljava ,dezorjentiše varrou , ima duže djelovanje i radi na višim temperaturama.

U OAZU je ugrađeno 5 komponenti koje nikada nisu korištene u pčelarstvu a bez njih OAZA bi bila na nivou šećera u prahu.
Ako Bog da ja planiram registrovat OAZU ,pod kojim uslovima vidjet će mo. Nema namjeru da zaradim milione a uložit ću još u promociju kao jedini bosanski proizvod koji je daleko moćniji od bilo kojeg do sada poznatog sredstva za suzbijanje varroe u ljetnom -jesenskom tretiranju.

Ono što je bitno nastojim da pojevtinim tretiranje po jednoj košnici. Već sam uspio nabaviti neke komponente . Ostaje mi još jedna firma za nabavku komponenti iz Austrije. Ako uspijem većinu komponenti nabaviti iz prve ruke bi će uspjeh.

Najvažnije od svega ovog je to da već dvije godine i ulazim u treću bez dima , bez amitraza.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Kao sto sam vec i predlozio Senadu,on u svakom slucaju treba da regristruje ovaj lijek.Ja bih ga isto volio upotrijebiti na mom pcelinjaku.Pitao sam Senada za dva litra.Valjda ce nekako doci do mene,ako ostane nesto od ovih sto litara.Samo mi jedna stvar nije jasna,a to opet mozda ima veze sa zamljom u kojom zivim.
Kako moze da se jedan lijek koji je potpuno nelegalan u ovom momentu,reklamira u regristovanom casopisu kao sto je BH pcelar.Ako bi se to desilo u Holandiji i ovako nesto dodje do korisnika(NBV-a),kompletno urednistvo ne treba da ceka na otkaz,mogu sami da ga odmah uzmu.Al hajde,vjerovatno je do mene..
Pozdrav.
Govoriti o lijeku je apsurd , zna se procedura za registovanje LIJEKA kao materije . lijek tj način suzbijanja varroe kao što je prezentovano nema status lijek . U krajnjem slučaju sve što koristimo za suzbijasnje varroe je OTROV pa se postavlja pitanje i u uređenoj zemlji zvanoj Nizozemska kako je moguće da se koriste otrovi u pčelarstvu .
Vjerujem, da sam se pojavio u Norveškoj ili Švedskoj sa ovim sredstvom da bi država odmah stala uz mene i dala svu potrebnu podršku da bude legalno. Al dobra je i Bosna niko me nedira , da sam u Holandiji bi me isprašili :wink: :)
To nije reklama već nastojanje jednog pčelara iza kojeg ne stoji niko pa ni država Hlandija da se kutariše dimljenja . Ti na svom pčelinjaku imaš pravo raditi šta hoćeš ali ako imaš kolaps zajednica e onda ide procedura oko utvrđivanja korštenih sredstava jel tako.

Glavni urednik BH pčelara sam mi je ponudio prezentaciju i mislim da momak zna šta radi . JA mu se zahvaljujem , ZA ovu prezentaciju u BH pčelaru nisam dao ni fening ali u slijedećem broju sigurno ću platiti prezentaciju kao moj apel da se prestane upotreba dima i amitraza.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Ih,ih Senade koliko neutemeljenih i povrsinskih razmisljanja u tvojem zadnjem postu.Pogresno si informisan i donosis pogresne zakljucke.
Naravno da ima razlike,u Holandiji bi pred tvojom kucom odavno bila inspekcija a protiv tebe podignuta optuznica za NEZAKONITE radnje.Pa onda tuzba od regristovanih firmi koji su ulozili pare da regristruju svoje produkte,pa advokati,nazalost tako je kod nas,a ti se naravno drzi Bosne,tamo moze sve,zato i jesmo otisli u onu stvar.
U drzavi Holandiji zabranili su dimljenje vise od 15 godina,a vi ste pioniri na tom polju.Slazem se sa tobom u vezi Amitraza,ja i moje kolege ne znamo ni kako izgleda,a kamoli da ga neko upotrebljava.Pa nije toliko ni opasan ako ga znas na pravi nacin upotrebljavati..zar ne!!!!
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

Mi vrlo često raspravljamo o stvarima koje dobro ne poznajemo (nisam ni ja izuzetak). Registracija bilo kojeg proizvoda za određenu namjenu košta doslovno milione
eura i nemože se više ni obavljati na lokalnoj razini. Da nepišem predugo , volio bih da neko pokaže "lijek" ili sredstvo protiv varoe koje je registrirano bilo gdje
u svijetu? Koliko znam to su bayer-ovi proizvodi i američki checkmite , a registracija je toliko koštala da je ova država nebi mogla platiti. Kad se pogledaju slična
sredstva OAZA-i, BeeVital HC (BienenWhol) i ostali svi su navedeni u matičnim državama i šire kao sredstva za deratizaciju (čišćenje nametnika) , što su i ostala
sredstva koja se upotrebljavaju u poljoprivredi. Dakle i očigledno ta sredstva ne podliježu registraciji , jer se priznaje da su otrovi. O ovim stvarima je pisao
i Stipo ali evo nejavlja se u zadnje vrijeme.
Ako pogledamo registrirana sredstva koja su u upotrebi u Hrvatskoj, a od ove godine i Srbiji, ko može reči da to nisu otrovi? E, zato se skupo plaća registriranje
(kao lijek).Uostalom u Njemačkoj, Holandiji i ostalim zemljama preporučena sredstva za borbu sa varoom (od pčelarskih saveza i struke) su mravlja, mliječna i oksalna
kiselina. Molim vas navedite gdje su te kiseline navedene kao registrirana sredstva protiv varoe ?
Ja sam pratio pisanje Senada od početka i na osnovu toga znam da je izbjegao neke zamke, te da je došao do konačnog i dobrog rješenja.Sam sam imao dosta obaveza
(otkad sam u penziji radim više nego prije) i tretirao sam kad sam imao vremena, tako da nisam imao vremena testirati OAZA-u. Ove godine zbog mnogo većeg broja
društava vjerovatno neću ni brojati varou , kako sam to dosad radio, a za praćenje nekog sredstva treba ozbiljan pristup (i višegodišnji) kako bi se moglo bez sumnje
tvrditi bilo što .
Na kraju , EU najavljuje odobrenje za sijanje GMO kukuruza koji je poznat kao smrt za insekte . Ćak i tako bogata EU nije mogla previdjeti ogroman novac koji stoji
iza toga. Eto to je registrirano sredstvo, bez obzira šta ko mislio o tome.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la pot »

Ja se slažem sa Senadom da je u nekoj drugoj drežavi da bi mu sigurno pomogli, vjerovatno ne bi se mogao u startu naći u slobodnoj prodaji.. Po mom mišljenju bi dobro došla neka analiza sr. onako radi samih nas ali u svemu se bojim da te neko ne preduhitri jer ipak tu bi se moglo fino zaradit a tad je sve moguće jer milioni su u rukama ljudi bez vjere i duše, zato ja bih registraciju stavio na prvo mjesto. A naša država će te pustit na miru sve dok ne vidi da je tu nema, a kad krene prodaja u većim količinama zakucat će oni na vrata to je sigurno i onda idu silne dozvole, legalizacije itd. ali i to se mora neka barem u startu ne zatezaju.
Mislim da će mo morat sačekat kraj četvrte godine tretmana pa će mo biti načisto ali i sad se može zaključit da je sr. ok..
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Nezelim da komentarisem gornje postove,jer diskusija ide u jednome pravcu,po meni poresnome,oko dozvola za promet,sastava ,slobodne prodaje,itd.Iako su po navodima proizvodjaca Ce-HA Bienen Oaze ucestvovale i osobe iz veterine,farmacije itd.ni jednoj osobi nije palo na um da utvrdi rezuide u medu kao u vosku,i propolisu!Mi pcelari smo proizvodjaci prehranbeni namirnica,(vecina se poziva na lijekovita svojstva)po meni sa toga gledista bi to kao prvo trebalo utvrditi,a onda je registracija veoma laksa ili je netreba ni raditi!Isto tako u nazivu CE-HA Bienen Oaze se stavlja rijec ekolosko sredstvo,da bi se kasnijom raspravom doslo do zakljucka da samo otrovi unistavju varou!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Nezelim da komentarisem gornje postove,jer diskusija ide u jednome pravcu,po meni poresnome,oko dozvola za promet,sastava ,slobodne prodaje,itd.Iako su po navodima proizvodjaca Ce-HA Bienen Oaze ucestvovale i osobe iz veterine,farmacije itd.ni jednoj osobi nije palo na um da utvrdi rezuide u medu kao u vosku,i propolisu!Mi pcelari smo proizvodjaci prehranbeni namirnica,(vecina se poziva na lijekovita svojstva)po meni sa toga gledista bi to kao prvo trebalo utvrditi,a onda je registracija veoma laksa ili je netreba ni raditi!Isto tako u nazivu CE-HA Bienen Oaze se stavlja rijec ekolosko sredstvo,da bi se kasnijom raspravom doslo do zakljucka da samo otrovi unistavju varou!
Blaško, možda nisam bio dovoljno jasan . Volio bih ako bi mogao objasniti koja su sredstva u Njemačkoj odobrena od strane Instituta za tretiranje protiv varoe , a zatim
koja su i zvanično registrovana (odobrenje i registracija nisu isto). Posebna stvar je oksalna kiselina (također mravlja) i poznato je da se smatraju ekološkim sredstvima,
a u poznatim člancima koji su objavljeni na internetu (i u Pčelaru ) stoji tvrdnja da je poslje tretiranja oksalnom kiselinom nađeno u medu manje iste kiseline , nego u
medu društava koja nisu tretirana. Čudno ali tako piše ! Dakle poslje tretiranja oksalnom kiselinom i neispituje se njeno prisustvo u medu jer je ona sastavni dio meda.
Pošto je oksalna kiselina osnovni činioc CE-HA Bienen Oaza ne vidim nikakvog razloga da se nesmatra ekološkim sredstvom. Naravno da ovome što sam napisao može
neko naći zamjerku ali što je potrebno, da čovjek da ogroman novac da registrira nešto na ćemu inače neće zaraditi mnogo (prije će biti vrlo malo ili ništa ), a time će
značajno poskupiti sredstvo. Osim toga većina koja je kupovala BeeVital i dalje će ga kupovati, a on također nije registriran (naveo sam razloge zašto)
Ponavljam, ukoliko bilo ko zna za neko registrirano sredstvo protiv varoe osim onih koje sam naveo neka napiše i po mogučnosti provjeri kakav je način registracije i
koliko to staje . Tvrdim da će time biti sve mnogo jasnije .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Preparati koji su dozvoljeni i pcelari u pojedinim republikama subvencionirani za njihovu kupovinu
(izvor:Institut za Pcelarstvo u Bayernu)
http://www.lwg.bayern.de/bienen/info/krankheiten/25553/

Derzeit sind folgende Varroabehandlungsmittel zugelassen:

Liste zugelassener Varroabehandlungsmittel PDF-Dokument

Folgende Varroabekämpfungsmittel werden bezuschusst:

Merkblatt zur Förderung der Varroosebekämpfung

Ameisensäure 60 % ad. us. vet. Mravlja kiselina
Milchsäure 15 % ad. us. vet. Mlijecna kiselina
Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. vet. Oxalnidehdrat 3,5 %
Oxuvar Oxuvar
Thymovar-Timovar
Api Life Var-Api life Var
Apiguard-Apigard
Beim Einsatz der einzelnen Mittel gilt es folgendes zu berücksichtigen: kod upotrebe gore navedenih preparata uzeti u obzir,vrijeme,kolicina,i zastita zdravlja

Ameisensäure 60 % ad us. vet.

Es handelt sich bei beiden genannten Behandlungsmitteln um die zugelassene Form der Ameisensäure-Anwendung, die im Gegensatz zu den anderen Behandlungsmitteln auch auf die in der Brut sitzenden Milben wirkt.
Bei sachgerechter Anwendung ist nach wie vor ein guter bis sehr guter Behandlungserfolg möglich.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Milchsäure 15 % ad us. vet.

Wirkt sehr gut auf außensitzende Milben, aber nicht in die Brut.
Ist gut geeignet für die Behandlung von Kunstschwärmen und für die Restentmilbung im Spätherbst/Frühwinter.
Die Arbeitsbelastung ist nicht so hoch, wie allgemein angenommen wird, wenn eine gewisse Routine bei der Behandlung eintritt.
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. vet., Oxuvar

Ist nur als Träufelverfahren zugelassen.
Wirkt in der brutfreien Zeit sehr gut auf außensitzende Milben.
Ist optimal geeignet für die Restentmilbung im Spätherbst
Darf nur 1mal im Spätherbst eingesetzt werden. Es gilt: zweimal ist einmal zu viel!
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Thymovar

Ist eine Formulierung von Thymol, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt.
Liegt im Wirkungsgrad ähnlich hoch wie die Ameisensäure 60 %.
Die Anwendung erfolgt über 2 x 3 Wochen , damit alle Milben, die in der Brut sitzen, mit betroffen werden.
Eine gleichzeitige Fütterung ist möglich, allerdings findet die Futterabnahme etwas verzögert statt.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Der Wirkstoff findet sich im Wachs wieder. Deshalb sollte aus Waben, die während der Behandlung im Volk waren, kein Honig geerntet werden.
Api Life Var

Ist eine Formulierung mit den Inhaltsstoffen Thymol, Eukalyptusöl, Menthol und Kampfer, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt.
Liegt im Wirkungsgrad ähnlich hoch wie die Ameisensäure 60 %.
Eine gleichzeitige Fütterung ist möglich, allerdings findet die Futterabnahme etwas verzögert statt.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Der Wirkstoff findet sich im Wachs wieder. Deshalb sollte aus Waben, die während der Behandlung im Volk waren, kein Honig geerntet werden.
Apiguard

Ist eine Gelformulierung von Thymol, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt, wenn während der Behandlung schönes Sommerwetter herrscht. Bei kühlen Temperaturen und vielen Niederschlägen ist die Wirkung reduziert.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Unsere Empfehlung zur Vermeidung von Rückständen in Honig und Wachs lautet:

Im Frühjahr Schneiden der Drohnenbrut.
Im Sommer nach Abschluss der Honigernte Entmilbung mit Ameisensäure- oder Thymolanwendungen.
Im Spätherbst/Frühwinter eine Träufelbehandlung mit Oxalsäuredihydrat 3,5 % ad us. vet. oder 2 Sprühbehandlungen mit Milchsäure 15 % ad us. vet..
Für Perizin, Bayvarol, Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. Vet., Oxuvar, Apiguard, Api life var und Thymovar besteht die Pflicht die Behandlungen in das Bestandsbuch einzutragen.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Preparati koji su dozvoljeni i pcelari u pojedinim republikama subvencionirani za njihovu kupovinu
(izvor:Institut za Pcelarstvo u Bayernu)
http://www.lwg.bayern.de/bienen/info/krankheiten/25553/

Derzeit sind folgende Varroabehandlungsmittel zugelassen:

Liste zugelassener Varroabehandlungsmittel PDF-Dokument

Folgende Varroabekämpfungsmittel werden bezuschusst:

Merkblatt zur Förderung der Varroosebekämpfung

Ameisensäure 60 % ad. us. vet. Mravlja kiselina
Milchsäure 15 % ad. us. vet. Mlijecna kiselina
Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. vet. Oxalnidehdrat 3,5 %
Oxuvar Oxuvar
Thymovar-Timovar
Api Life Var-Api life Var
Apiguard-Apigard
Beim Einsatz der einzelnen Mittel gilt es folgendes zu berücksichtigen: kod upotrebe gore navedenih preparata uzeti u obzir,vrijeme,kolicina,i zastita zdravlja

Ameisensäure 60 % ad us. vet.

Es handelt sich bei beiden genannten Behandlungsmitteln um die zugelassene Form der Ameisensäure-Anwendung, die im Gegensatz zu den anderen Behandlungsmitteln auch auf die in der Brut sitzenden Milben wirkt.
Bei sachgerechter Anwendung ist nach wie vor ein guter bis sehr guter Behandlungserfolg möglich.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Milchsäure 15 % ad us. vet.

Wirkt sehr gut auf außensitzende Milben, aber nicht in die Brut.
Ist gut geeignet für die Behandlung von Kunstschwärmen und für die Restentmilbung im Spätherbst/Frühwinter.
Die Arbeitsbelastung ist nicht so hoch, wie allgemein angenommen wird, wenn eine gewisse Routine bei der Behandlung eintritt.
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. vet., Oxuvar

Ist nur als Träufelverfahren zugelassen.
Wirkt in der brutfreien Zeit sehr gut auf außensitzende Milben.
Ist optimal geeignet für die Restentmilbung im Spätherbst
Darf nur 1mal im Spätherbst eingesetzt werden. Es gilt: zweimal ist einmal zu viel!
Bei sachgerechter Anwendung tritt keine Rückstandsproblematik auf.
Thymovar

Ist eine Formulierung von Thymol, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt.
Liegt im Wirkungsgrad ähnlich hoch wie die Ameisensäure 60 %.
Die Anwendung erfolgt über 2 x 3 Wochen , damit alle Milben, die in der Brut sitzen, mit betroffen werden.
Eine gleichzeitige Fütterung ist möglich, allerdings findet die Futterabnahme etwas verzögert statt.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Der Wirkstoff findet sich im Wachs wieder. Deshalb sollte aus Waben, die während der Behandlung im Volk waren, kein Honig geerntet werden.
Api Life Var

Ist eine Formulierung mit den Inhaltsstoffen Thymol, Eukalyptusöl, Menthol und Kampfer, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt.
Liegt im Wirkungsgrad ähnlich hoch wie die Ameisensäure 60 %.
Eine gleichzeitige Fütterung ist möglich, allerdings findet die Futterabnahme etwas verzögert statt.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Der Wirkstoff findet sich im Wachs wieder. Deshalb sollte aus Waben, die während der Behandlung im Volk waren, kein Honig geerntet werden.
Apiguard

Ist eine Gelformulierung von Thymol, die gut auf außensitzende Milben im Sommer wirkt, wenn während der Behandlung schönes Sommerwetter herrscht. Bei kühlen Temperaturen und vielen Niederschlägen ist die Wirkung reduziert.
Eine abschließende Restentmilbung in der brutfreien Zeit ist notwendig.
Unsere Empfehlung zur Vermeidung von Rückständen in Honig und Wachs lautet:

Im Frühjahr Schneiden der Drohnenbrut.
Im Sommer nach Abschluss der Honigernte Entmilbung mit Ameisensäure- oder Thymolanwendungen.
Im Spätherbst/Frühwinter eine Träufelbehandlung mit Oxalsäuredihydrat 3,5 % ad us. vet. oder 2 Sprühbehandlungen mit Milchsäure 15 % ad us. vet..
Für Perizin, Bayvarol, Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5 % (m/V) ad us. Vet., Oxuvar, Apiguard, Api life var und Thymovar besteht die Pflicht die Behandlungen in das Bestandsbuch einzutragen.
O tome i pišem - dozvoljeni , a ne registrirani - , a ovdje se stalno piše o registriranju . U nekim drugim državama neka druga sredstva su dozvoljena , a rijetko
koje je i registrirano kao sredstvo za uništavanje varoe .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Nezelim da komentarisem gornje postove,jer diskusija ide u jednome pravcu,po meni poresnome,oko dozvola za promet,sastava ,slobodne prodaje,itd.Iako su po navodima proizvodjaca Ce-HA Bienen Oaze ucestvovale i osobe iz veterine,farmacije itd.ni jednoj osobi nije palo na um da utvrdi rezuide u medu kao u vosku,i propolisu!Mi pcelari smo proizvodjaci prehranbeni namirnica,(vecina se poziva na lijekovita svojstva)po meni sa toga gledista bi to kao prvo trebalo utvrditi,a onda je registracija veoma laksa ili je netreba ni raditi!

Isto tako u nazivu CE-HA Bienen Oaze se stavlja rijec o ekolosko sredstvu,da bi se kasnijom raspravom doslo do zakljucka da samo otrovi unistavju varou!
Prisustvo rezidua već urađeno u njemačkoj i pozivamo se na to kao i na mnoge druge sadržaje ekspertize i anlize . Sve kompenente koje se koriste su provjerene po njemačkim institutima a po saržaju u ce-ha bienen oazi svaka od komponenti je manje zastupljena . Dodatne komponente koje se koriste a nema ih u već poznatim sredstva koriste se takođe u liječenju ili kao pomoćno sredstvo u farmaciji i nema tu ništa sporno. Svakako najvažnije je cjepidklačenje, izgleda da ću se morat vratiti na AMITRAZ i bi će sve OK

Pokušat će mo uradit i tu analizu u BH ako uopšte postoji.

Ako bi neko popio jednu čašu MRAVLJE KISELINE, , i ode ljekaru i kaže popio sam MRAVLJU KISELINU ekološko sredstvo i da nije otrov šta bi na to ljekar rekao!

Varoa se ne liječi analogno tome mi je trujemo EKOLOŠKIM SREDSTVIMA
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

pot je napisao/la:Ja se slažem sa Senadom da je u nekoj drugoj drežavi da bi mu sigurno pomogli, vjerovatno ne bi se mogao u startu naći u slobodnoj prodaji.. Po mom mišljenju bi dobro došla neka analiza sr. onako radi samih nas ali u svemu se bojim da te neko ne preduhitri jer ipak tu bi se moglo fino zaradit a tad je sve moguće jer milioni su u rukama ljudi bez vjere i duše, zato ja bih registraciju stavio na prvo mjesto. A naša država će te pustit na miru sve dok ne vidi da je tu nema, a kad krene prodaja u većim količinama zakucat će oni na vrata to je sigurno i onda idu silne dozvole, legalizacije itd. ali i to se mora neka barem u startu ne zatezaju.
Mislim da će mo morat sačekat kraj četvrte godine tretmana pa će mo biti načisto ali i sad se može zaključit da je sr. ok..
U ovome nema zarade . Svakako bilo bi lijepo izvučalo bi ljepše da državni pčelarski institut Bosne i Hercegovine dadne preporuku uz prethodne sve analize da ce-ha bienen oaza i druga domaća sredstva može se koristi u pčelarstvu kao sredstvo za uništavanje varroe .

U Norveškoj svaki građanin koji ima IDEJU proekat u bilo kom segmentu država odmah nudi nepovratna sredstva i d a je podršku za realizaciju .
sahista je napisao/la:Ih,ih Senade koliko neutemeljenih i povrsinskih razmisljanja u tvojem zadnjem postu.Pogresno si informisan i donosis pogresne zakljucke.
Naravno da ima razlike,u Holandiji bi pred tvojom kucom odavno bila inspekcija a protiv tebe podignuta optuznica za NEZAKONITE radnje.Pa onda tuzba od regristovanih firmi koji su ulozili pare da regristruju svoje produkte,pa advokati,nazalost tako je kod nas,a ti se naravno drzi Bosne,tamo moze sve,zato i jesmo otisli u onu stvar.
U drzavi Holandiji zabranili su dimljenje vise od 15 godina,a vi ste pioniri na tom polju.Slazem se sa tobom u vezi Amitraza,ja i moje kolege ne znamo ni kako izgleda,a kamoli da ga neko upotrebljava.Pa nije toliko ni opasan ako ga znas na pravi nacin upotrebljavati..zar ne!!!!
Pozdrav.
Jedan eminentni stručnjak ( nije dobro navoditi ime) sa ovih prostora kojeg sam slušao na predavanjima kaže ovako; KAda idem na seminare u Holandiju, Austriju , Njemačku domaći pčelari mi pošalju e-mail i kažu ponesi nam ONO za varrou misli se na AMITRAZ . Jedna je priča zakonska regulativa,preporuke, druga je priča po dani i kada su mikrofoni uključeni a treće je dimljenje po noći pčelinjaka koji su ekološki registrovani.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Nezelim da komentarisem gornje postove,jer diskusija ide u jednome pravcu,po meni poresnome,oko dozvola za promet,sastava ,slobodne prodaje,itd.Iako su po navodima proizvodjaca Ce-HA Bienen Oaze ucestvovale i osobe iz veterine,farmacije itd.ni jednoj osobi nije palo na um da utvrdi rezuide u medu kao u vosku,i propolisu!Mi pcelari smo proizvodjaci prehranbeni namirnica,(vecina se poziva na lijekovita svojstva)po meni sa toga gledista bi to kao prvo trebalo utvrditi,a onda je registracija veoma laksa ili je netreba ni raditi!

Isto tako u nazivu CE-HA Bienen Oaze se stavlja rijec o ekolosko sredstvu,da bi se kasnijom raspravom doslo do zakljucka da samo otrovi unistavju varou!
Prisustvo rezidua već urađeno u njemačkoj i pozivamo se na to kao i ne .a mnoge druge sadržaje ekspertize i anliz Sve kompenente koje se koriste su provjerene po njemačkim institutima a po saržaju u ce-ha bienen oazi svaka od komponenti je manje zastupljena . Dodatne komponente koje se koriste a nema ih u već poznatim sredstva koriste se takođe u liječenju ili kao pomoćno sredstvo u farmaciji i nema tu ništa sporno. Svakako najvažnije je cjepidklačenje, izgleda da ću se morat vratiti na AMITRAZ i bi će sve OK

Pokušat će mo uradit i tu analizu u BH ako uopšte postoji.




Ako bi neko popio jednu čašu MRAVLJE KISELINE, , i ode ljekaru i kaže popio sam MRAVLJU KISELINU ekološko sredstvo i da nije otrov šta bi na to ljekar rekao!

Varoa se ne liječi analogno tome mi je trujemo EKOLOŠKIM SREDSTVIMA
Prisustvo rezidua već urađeno u njemačkoj i pozivamo se na to kao i ne .a mnoge druge sadržaje ekspertize i anliz Sve kompenente koje se koriste su provjerene po njemačkim institutima a po saržaju u ce-ha bienen oazi svaka od komponenti je manje zastupljena .
Samo jedan Institut pravi analize na rezuide u medu od preparata u medu u Njemackoj i samo Prof.Dr Klaus Wellner vrsi analizu voska i izdaje certifikat za Bio Vosak!
Svakako najvažnije je cjepidklačenje, izgleda da ću se morat vratiti na AMITRAZ i bi će sve OK

Ako neko nesto pita nije cjepidlacenje,a dali ces se vratiti armitrazu to je svacija osobna odluka,kako kazes koriste ga na zapadu zasto ne i u Bosni!?
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la pot »

Poznajem ljud koji su registrovani kao organski proizvođači i lično mi priznali da koriste amitraz, možda i nije trebalo da ovo napišem i ne tiče se ove teme ali kad je već spomenuto. Neka koristi ko šta hoće kad se već tako može a volio bi da nije takoo, ali ako imaš nešto ljudsko u sebi onda ćeš pazit šta radiš. Sad trenutno jedana ekipa dimi pčele a medišni nastavci su na košnicama, neznam kojim imenom to nazvati..
Mene lično ne interesuju nikakve dozvole ako nekom trebaju neka ih traži, ja neću puno da pitam i zapitkujem da ne bi sve otišlo u krivom smijeru jer na starni sam ovog sr. moja pitanja i sugestije su u ranijim postovima i toliko od mene..
Senade možda ti nemaš zarade ali neko sa malo većim budžetom bi vjerovatno napravio nešto od toga, možda i grešim ali to je moje mišljenje..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
pot je napisao/la:Ja se slažem sa Senadom da je u nekoj drugoj drežavi da bi mu sigurno pomogli, vjerovatno ne bi se mogao u startu naći u slobodnoj prodaji.. Po mom mišljenju bi dobro došla neka analiza sr. onako radi samih nas ali u svemu se bojim da te neko ne preduhitri jer ipak tu bi se moglo fino zaradit a tad je sve moguće jer milioni su u rukama ljudi bez vjere i duše, zato ja bih registraciju stavio na prvo mjesto. A naša država će te pustit na miru sve dok ne vidi da je tu nema, a kad krene prodaja u većim količinama zakucat će oni na vrata to je sigurno i onda idu silne dozvole, legalizacije itd. ali i to se mora neka barem u startu ne zatezaju.
Mislim da će mo morat sačekat kraj četvrte godine tretmana pa će mo biti načisto ali i sad se može zaključit da je sr. ok..
U ovome nema zarade . Svakako bilo bi lijepo izvučalo bi ljepše da državni pčelarski institut Bosne i Hercegovine dadne preporuku uz prethodne sve analize da ce-ha bienen oaza i druga domaća sredstva može se koristi u pčelarstvu kao sredstvo za uništavanje varroe .

U Norveškoj svaki građanin koji ima IDEJU proekat u bilo kom segmentu država odmah nudi nepovratna sredstva i d a je podršku za realizaciju .
sahista je napisao/la:Ih,ih Senade koliko neutemeljenih i povrsinskih razmisljanja u tvojem zadnjem postu.Pogresno si informisan i donosis pogresne zakljucke.
Naravno da ima razlike,u Holandiji bi pred tvojom kucom odavno bila inspekcija a protiv tebe podignuta optuznica za NEZAKONITE radnje.Pa onda tuzba od regristovanih firmi koji su ulozili pare da regristruju svoje produkte,pa advokati,nazalost tako je kod nas,a ti se naravno drzi Bosne,tamo moze sve,zato i jesmo otisli u onu stvar.
U drzavi Holandiji zabranili su dimljenje vise od 15 godina,a vi ste pioniri na tom polju.Slazem se sa tobom u vezi Amitraza,ja i moje kolege ne znamo ni kako izgleda,a kamoli da ga neko upotrebljava.Pa nije toliko ni opasan ako ga znas na pravi nacin upotrebljavati..zar ne!!!!
Pozdrav.
Jedan eminentni stručnjak ( nije dobro navoditi ime) sa ovih prostora kojeg sam slušao na predavanjima kaže ovako; KAda idem na seminare u Holandiju, Austriju , Njemačku domaći pčelari mi pošalju e-mail i kažu ponesi nam ONO za varrou misli se na AMITRAZ . Jedna je priča zakonska regulativa,preporuke, druga je priča po dani i kada su mikrofoni uključeni a treće je dimljenje po noći pčelinjaka koji su ekološki registrovani.
Zasto krijes ime.?Reci javno.Reci ime u dobrobit pcelarstva.Ne mozemo ici zajedno u jednom pravcu,a stititi ljude koji svercuju otrove.U nasem pcelarskom caspisu uvjek najavljuju predavanja stranih predavaca,ljudi sa nase teritorije nije bilo zadnjih tri godine.Da jesu ja bih sigurno znao jer u mom pcelarskom udruzenju imamo kolegu koji je pri vrhu holandskog pcelarskog saveza.Postojao je jedan kontakt izmedju nekog udruzenja u Krajini,ono sto ja znam sa vase strane jos niko nije dolazio.Posalji mi privatnu ili javnu poruku o kojem se udruzenju radi ili pojedincima iz Holandije koji zele Amitraz,ja cu se licno pobrinuti da na lice mjesta izadje inspekcija ,a oni ce izaci u holandskom pcelarskom casopisu.Kunem se.Sa druge strane,zasto bih oni narucivali Amitraz kod vas,kada se taj otrov nazalost moze naci i kod nas.Svako ko ga koristi krsi zakon jer je zabranjen.Ja licno nikoga ne poznajem,jer to srestvo niko i ne spominje u borbi protiv Varroe.Ne mogu tvrditi da ne postoje pojedinci,ali da se sistematski koristi kao kod vas je jedna obicna laz.
Nije istina da srestva nisu regrisovana...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

pot je napisao/la:Poznajem ljud koji su registrovani kao organski proizvođači i lično mi priznali da koriste amitraz, možda i nije trebalo da ovo napišem i ne tiče se ove teme ali kad je već spomenuto. Neka koristi ko šta hoće kad se već tako može a volio bi da nije takoo, ali ako imaš nešto ljudsko u sebi onda ćeš pazit šta radiš. Sad trenutno jedana ekipa dimi pčele a medišni nastavci su na košnicama, neznam kojim imenom to nazvati..
Mene lično ne interesuju nikakve dozvole ako nekom trebaju neka ih traži, ja neću puno da pitam i zapitkujem da ne bi sve otišlo u krivom smijeru jer na starni sam ovog sr. moja pitanja i sugestije su u ranijim postovima i toliko od mene..
Senade možda ti nemaš zarade ali neko sa malo većim budžetom bi vjerovatno napravio nešto od toga, možda i grešim ali to je moje mišljenje..
Pot ja razumijem sve šta si napisao i sve je OK sa tvoje strane . JA sam fizičko lice i sad se radi na tome da vidimo kakve su mogućnosti da se registruje . U koliko ja lično ne budem mogao registovati tražit ćemo firmu koja može pod određenim uslovima. Iskreno sve i jednu komponentu osim djelom propolisa keširam i to visoke cijene. Trenutno sam nabavio neke komponente iz prve ruke i došlo me nešto malo jevtinije , U koliko sve komponente nabavim jevtinije i šerbe će biti jevtinije. Samo pakovanje isporuke i prateći set mene košta 4-5 km zavisno od narudže.

Vjeruj, da ,ma kako se to odvijalo kao što zvone kaže opet će svi kupovati beevital, a ogromna većina 90 % pčelara će i dalje koristi amitraz . Ja sam prvo sebi dokazao da se može bez dima i neka svako sebi to dokaže to bi bio dobar iskorak . Uskoro ću objaviti rezultate testnog ispitivanja na kvalitet OAZE . Jučer 25.8. sam tretirao pčelinjak GAJ sa ce-ha bienen OAZOM starom godinu dana
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Zasto krijes ime.?Reci javno.Reci ime u dobrobit pcelarstva.Ne mozemo ici zajedno u jednom pravcu,a stititi ljude koji svercuju otrove.U nasem pcelarskom caspisu uvjek najavljuju predavanja stranih predavaca,ljudi sa nase teritorije nije bilo zadnjih tri godine.Da jesu ja bih sigurno znao jer u mom pcelarskom udruzenju imamo kolegu koji je pri vrhu holandskog pcelarskog saveza.Postojao je jedan kontakt izmedju nekog udruzenja u Krajini,ono sto ja znam sa vase strane jos niko nije dolazio.Posalji mi privatnu ili javnu poruku o kojem se udruzenju radi ili pojedincima iz Holandije koji zele Amitraz,ja cu se licno pobrinuti da na lice mjesta izadje inspekcija ,a oni ce izaci u holandskom pcelarskom casopisu.Kunem se.Sa druge strane,zasto bih oni narucivali Amitraz kod vas,kada se taj otrov nazalost moze naci i kod nas.Svako ko ga koristi krsi zakon jer je zabranjen.Ja licno nikoga ne poznajem,jer to srestvo niko i ne spominje u borbi protiv Varroe.Ne mogu tvrditi da ne postoje pojedinci,ali da se sistematski koristi kao kod vas je jedna obicna laz.
Nije istina da srestva nisu regrisovana...
Ja upravo prešuti iz i razloga da se niko ne kompromituje . Amitraz se koristi i na institutima u Njemačkoj ne treba te to čuditi. u EU se krositi i fumalgilin ,
Sve je dozovljeno kada to BAYER radi . Da je kojim slučajem BAYER plasiro OAZU niko ne bi pitao za registraciju i ostale zavrzlame.

OAZA nije nikome konkurencija niti će biti , ako poljo pčele kao trgovac forsira da je AMITRAZ zakon onda šta reći, Danas je u pčelarstvo bolje biti trgovac i preprodavac nego proizvesti na vlastitom pčelinjaku i prodavati.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

evo ja necu da ulazim u rasprave i to me nezanima dali je nesto registrovano ili ne jer onda tu dolaze u igru kompanije sa velikm profitima.Mislim da ce svaki pcelar bolje proci da uzme bilo kakav proizvod kojeg pcelar proizvede i stim poliva svoje pcele nego neka tamo kompanija.Zasto pa jednostavno ljudi danas zivimo u svjetu NOVCA i te kompanije gledaju samo profit jer neproizvode one ta srestva zato sto vole pcele nego sto im je stalo do profita.Samo da kazem da sam tretirao dvije kosnice sa ce-ha bienen oazo-m kod jedne kosnice ocekivam mali opad varoe a kod druge ocekivam dosta varoe uglavnom napisat cu rezultate sutra. gospodniu senadu zelim sve najbolje oko njegovog ljeka jer za mene je ljek sve sto ubija varou a neskodi pceli a mi mozemo pricati sta hocemo da su to otrovi pozdrav svima i bez dima. :D :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Asim »

Da se može bez dima može , prve košnice sam nabavio 2010 mladi rojevi na satnim osnovama i od tada radim tretman sa bee vitalom pošto nisam siguran u sbe i završni tretman radim bee vitalom umjesto oksalnom i nemam problem sa varoom , sada ćuto kombinovati sa Senadovom sredstvom . Nikada nisam koristio armitraz ili slično a što se tiče komentara gdje se osvrnulo na BAJER pa bez sumnje da proizvode svašta to je biznis ali ga plasiraju u naše zemlje ćisto sumnjam da će neko u njemačkojkupiti one letvice što smrde po naftalinu i ukljukati ga u svoju košnicu ali kod nas to trrgovci hvale a pčelari to pograbe i trpaju u jesen po košnicama na moju opasku da med koji se vrca iz tog sača je vjerovatno toksičan a ne lijek odgovaraju ,, MORE SE PRODAT NEBERI BRIGU ,, savjest nam je nula o halalu i haramu malo ko misli . Novac zauzima sva mjesta i ruši sve kriterije a ana nešto dobronamjerno i pošteno gleda se ko na primitivan postupak . Eto opet sam odluto od pčela , pozdrav za sve forumaše Asim
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Zasto krijes ime.?Reci javno.Reci ime u dobrobit pcelarstva.Ne mozemo ici zajedno u jednom pravcu,a stititi ljude koji svercuju otrove.U nasem pcelarskom caspisu uvjek najavljuju predavanja stranih predavaca,ljudi sa nase teritorije nije bilo zadnjih tri godine.Da jesu ja bih sigurno znao jer u mom pcelarskom udruzenju imamo kolegu koji je pri vrhu holandskog pcelarskog saveza.Postojao je jedan kontakt izmedju nekog udruzenja u Krajini,ono sto ja znam sa vase strane jos niko nije dolazio.Posalji mi privatnu ili javnu poruku o kojem se udruzenju radi ili pojedincima iz Holandije koji zele Amitraz,ja cu se licno pobrinuti da na lice mjesta izadje inspekcija ,a oni ce izaci u holandskom pcelarskom casopisu.Kunem se.Sa druge strane,zasto bih oni narucivali Amitraz kod vas,kada se taj otrov nazalost moze naci i kod nas.Svako ko ga koristi krsi zakon jer je zabranjen.Ja licno nikoga ne poznajem,jer to srestvo niko i ne spominje u borbi protiv Varroe.Ne mogu tvrditi da ne postoje pojedinci,ali da se sistematski koristi kao kod vas je jedna obicna laz.
Nije istina da srestva nisu regrisovana...
Ja upravo prešuti iz i razloga da se niko ne kompromituje . Amitraz se koristi i na institutima u Njemačkoj ne treba te to čuditi. u EU se krositi i fumalgilin ,
Sve je dozovljeno kada to BAYER radi . Da je kojim slučajem BAYER plasiro OAZU niko ne bi pitao za registraciju i ostale zavrzlame.

OAZA nije nikome konkurencija niti će biti , ako poljo pčele kao trgovac forsira da je AMITRAZ zakon onda šta reći, Danas je u pčelarstvo bolje biti trgovac i preprodavac nego proizvesti na vlastitom pčelinjaku i prodavati.
Senade ja te razumijem da neces da kazes o kojem se predavacu radi.Ipak ja zivim u drugoj zemlji i drugim okolnostima.Nije problem.Licno poznajem i imam kontakt sa Radivojcom,mozda on nesto zna vise o tom slucaju.Ako budem nesto saznao,napisacu ovdje o cemu se radi.Boga se bojim,ljudi ne.
I ovdje se preko veterinarskog odobrenja moze nabaviti Amitraz.Ne znam zasto ga koriste,ali je dostupan.U pcelarstvu je zabranjen.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

Nisam se bogme podugo javljao, jer nisam imao ništa pametno da komentarišem.
Prije svega selamim i pozdravljam cijenjene kolege.

Nadovezao bi se na registraciju, što volim reć, sredstva za uništavanje varoe a ne lijek. Svako sredstvo je za mene registrovano ako ima varoe u ladici. Šest godina koristim bevital nije mi nikad bio skup jer je efikasan. Cijelo ovo vrijeme korištenja tražio sam nešto što će biti efikasno kao i sam bevital a da me košta jeftinije. Senadovo sredstvo je sa cijenom i efikasnošču iz priloženog u rangu bevitala. Zašto bi ja dao prednost OAZI (mislim da nisam pogriješio u nazivu) ništa sukplje ništa manje efikasno, svjetsko a NAŠE. Od sledeće sezone sam bio u planu koristiti OAZU al dok sam ispitivao učinkovitost iste došao sam i do drugog sredstva neka eterična ulja (šerbe). U prvom mahu mahana je bila dimi se, odma me podsjeća na amitraz. Nebi više o ovom šerbetu što se dimi jer planiram otvoriti prvom prilkom temu ako već nije neko drugi.

Ovimm bi završio: Birajte za sebe da manje košta i da je zdravo, a za pčele što efikasnije. Mante se registracije gledajte efikasnost.

Bez rizika nema dobiti.

Svako dobro i pozdrav iz Srebrenika.
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la halid_s »

Što se tiče tretmana pčela za uklanjanje varoe mogu reći da već nekoliko godina koristim ekološka sredstva Juli i septembar Bee vital, a u decembru oksalna. Ove godine sam tretirao pčele Senadovom Oazom i nevidim ništa slabiju učinkovitost od Bee vitala, a jeftinije je dosta i što je glavno ''domaći'' proizvod. Generalno gledajući moje iskustvo govori da zadnje tri godine i ne primjećujem mnogo varoe, ne znam zbog čega, možda zbog vrućina ili korištenih AV podnica, čak i kad oksalnom tetiram nisam nešto mnogo na AV podnjači primjećivao da osipaju. Što se tiče registracije ili stavljanja u pravne okvire ovog sredstva smatram da je to trenutno u našim uslovima prerano i smiješno. Ljudi jedva sastavljaju kraj s krajem i bore se za preživljavanje. Ja da sam na Senadovom mjestu ne bi se ni sekunde plašio bilo koga ko nastupa u ime vlasti jer se vlast bori za sebe a ne za ovakve entuzijaste i inovatore koji trebaju od države pomoć i stimulaciju. Uvijek je život jači od prava, jer pravo ide drumom a život šumom. Sad bi trebao svako ko peče rakiju, pravi i prodaje pekmez ili prodaje med da traži dozvolu od nekog da mu se izda. Lično mislim kad bi se Senad našalio i krenuo tim putem da bi promijenio najmanje 10 institucija dok bi skontali ko je nadležan, da li se radi o otrovu, lijeku, prehrambenom artiklu ili šta već i da li ga i kako registrovati. Važno je da sredstvo pčelama pomaže i da su zadovoljni i pčelari i konzumenti pčelinjih proizvoda. Pozdrav, Halid.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Ja biološka sredstva koristim već petu godinu i uspješno pčelarim bez dimova, letvica i sličnih otrova.
3 godine sam koristio i zagovarao BeeVital Hive Clean. Zadnje 2 godine koristim svoje sredstvo BioVit Clean koje ja proizvodim.
Od ove godine sam ga ponudio i drugima. Nisam još imao prigovora na učinkovitost ili na štetnost prema pčelama a mislim da ga ako se ispravno primjenjuje neću ni imati. Ove godine varroe imam jako malo po nepotpunim rezultatima više od 5 puta manje nego ranijih godina dok sam koristio druga sredstva. Dali je to zahvaljujući višegodišnjoj primjeni BeeVitala i BioVita neznam. Jednostavno varroe ove godine imam malo.
Još imam odraditi jedno polivanje s BioVit-om i završno kada ne bude više legla. Onda ću iznijeti izjavu i prave rezultate.
Drago mi je čuti da je mojim stopama krenuo i Senad i da se ljudi interesuju za Oazu i da ona djeluje bez vidljive štete na pčele.
Samo dodajem da Biološko sredstvo za deratizaciju košnica od grinje varroe nije podložno registraciji. Otrovna sredstva se prije puštanja u promet zakonski moraju prvo registrirati. Na žalost kod nas ne mora ništa samo neka se prodaje. Nemojte mi zamjeriti ali vas moran ovo pitati.
Pitam vas pčelare koji koriste oksalnu kiselinu ili mravlju kiselinu dali je ona registrirana kao sredstvo za liječenje pčela pa tek onda data u promet.
Pitajte se dali je registrirana limunska kiselina ( limuntus ) od kojeg se pravi osvježavajući sok, dali je registrirana propolis otopina, dali su registrirani vitamini i eterična ulja, dali je registrirana, voda, šećer.
Ako vas nije briga a koristite i ako se to sve navedeno ne mora registrirati a pčelari to sve koriste zašto se mora registirati mješavina svega toga.
Ako ja i Senad svoje sredstvo nudimo drugima i ako i uspijemo prodati nekoliko desetaka litara sve u cilju edukacije pčelara da vide i uvjere se da se pčelariti može i bez Amitraza i drugih insekticida a pritom naplatimo bar troškove kupljenih tvari ne mora se Senada napadati da nije registrirao nešto što je osmislio i nešto što po njegovom nije škodljivo i nešto što dobro služi svojoj namjeni i dobro odradi svoj posao u uništavanju varroe.
Tko vjeruje da moje i Senadovo sredstvo dobro odrađuje svoju namjenu i pritom uništi varrou, a da pritom ne škodi pčelama i pčelinjim proizvodima taj će kupiti. Oni koji ne vjeruju imaju na tržištu amitraza koliko hoće pa neka dime.
Kod nas se kaže NE KUDITE KONJA KOJEG NISTE JAHALI.
Ja sam jahao Amitraz i razne druge letvice natopljene svim i svačim i znam dobro kako djeluju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite