Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Provjerio sam danas u zbrici racunanje procenta oksalne 35g u rastvoru 600ml vode i 600 g secera.Tacno je da je 3,5 %. Malo sam se i ja napamet bio zaletio u prethodnom postu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

inzenjer je napisao/la:Provjerio sam danas u zbrici racunanje procenta oksalne 35g u rastvoru 600ml vode i 600 g secera.Tacno je da je 3,5 %. Malo sam se i ja napamet bio zaletio u prethodnom postu.
Možeš li malo to pojasiti , ja sam već počeo trenirat izraz 35 gramska otopina :D .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Provjerio sam danas u zbrici racunanje procenta oksalne 35g u rastvoru 600ml vode i 600 g secera.Tacno je da je 3,5 %. Malo sam se i ja napamet bio zaletio u prethodnom postu.
Možeš li malo to pojasiti , ja sam već počeo trenirat izraz 35 gramska otopina :D .

http://www.periodni.com/enig/kvantitati ... opina.html
U ovoj tabeli sto je Azem postavio link,prva formula u tabeli je formula za masenu koncentraciju i ona je

(Y cu pisati umjesto gama)

Y=m(A)/Vuk

Y-masena koncentracija
m(A) masa otopljene tvari
Vuk-ukupna zapremina

pa imas Y= 35/1000= 0,035

0,035*100= 3,5%
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

Još jedan dokaz da je očigledne stvari najteže dokazati :D
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Šta je sa težinom imali kakvo pojašnjenje
600 gr+600gr+35gr =1235 gr.

35/1235=28,34 %

Da li sada ovo se možeprimjeniti i na otapanje propolisa HAjde neka neko pojasni ako ima mogućnost za nas koji nismo imali 5 iz hemije :D
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la sahista »

Jedina prednost oksalne kiseline je cijena.Meni je pomalo glupo,da ja kao pocetnik vodim dijalog sa uvazenim kolegama o OK,a sam to srestvo nikada nisam koristio.Medjutim jesu moje kolege,i ako usporedimo rezultate,ne da sam zadovoljan sa BV,nego prezadovoljan.Ja sam zadnji tretman izvrsio sa mojim kcerkama...najmladja kcerka je treirala jednu kosnicu.Nisam se bojao noi za mene,a pogotovo za nju.Ja tezim toj vrsti pcelarstva.
Kolega Zvones,je u jednom postu napisao opasnosti koje se mogu desiti tokom tretiranja..mene je vec uhvatio neki strah.
Pored svega,ja cu sledece godine odvoiti jednu kosnicu i uradicu tretman sa oksalnom kiselinom.Zelim izvrsiti neki eksperiment u nasem drustvu,da pokusamo naci najbolje resenje za Varrou.Pola pcelinjaka je vec nestalo.Oni su tretirali prosle godine u ovo doba sa OK,ljetos sa mravljom,a sada su skoro ostali bez pcela.Tako je ovdje.Moja drustva su u zivotu...zahvaljujuci vama,a dio zahvale ide i BeeVitalu.
Nego,idemo hemicari...sta je ispravna formula.. :D .
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:Još jedan dokaz da je očigledne stvari najteže dokazati :D
Azeme ja se hemijom nisam bavio 3 godine,nije neki izgovor,pogotovo gledajuci kad si ti upiso 5.Ja bio pomislio na maseni udio,pa se zaletio.Al uvijek priznam kad nisam upravu.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:Šta je sa težinom imali kakvo pojašnjenje
600 gr+600gr+35gr =1235 gr.

35/1235=28,34 %

Da li sada ovo se možeprimjeniti i na otapanje propolisa HAjde neka neko pojasni ako ima mogućnost za nas koji nismo imali 5 iz hemije :D

Mislio si mozda 2,834? :wink: To ti je maseni udio oksalne.Za propolis ti ide teze jer se propolis za razliku od oksalne ne rastvori upotpunosti.Das mi masu propolisa koji si ubacio u alkohol,kolicinu alkohola,i kolicinu propolisa koji ostane posle cijeđenja, i mislim da se onda moze lako izracunati bar priblizna vrijednost.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Da da u pravu si 2,834 % :D

Da ostavimo po strani propolis ako zaiste neko može malo pojasnit ovo izračunavanje bio bi mu zahvalan :)

Ako nikoneće onda me počnite ubjeđivat da koristim ponovo 3,5% tna otopina.
Meni ima logike ovo što Stipo objašnjava oko procenata.
Čekam i Stipu d a se javi nekako on tu se najbolje snalazi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:Šta je sa težinom imali kakvo pojašnjenje
600 gr+600gr+35gr =1235 gr.

35/1235=28,34 %

Da li sada ovo se možeprimjeniti i na otapanje propolisa HAjde neka neko pojasni ako ima mogućnost za nas koji nismo imali 5 iz hemije :D
Ovo što si napisao je matematika, a mi govorimo o hemiji-kemiji, sačekaj malo sliijedi pojašnjenje.
Na onom linku koji sam dao sve piše, ali izgleda da ga niko nije ni pročitao, a već koliko vidim slijedi prepucavanje, što ja naravno ne želim, ali da ne bi zbunili kolege koji misle koristiti oksalnu kiselinu, vrlo brzo ću dati pojašnjenje.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Nije nikakvo prepucavanje

Ovo što Stipo objašnjava ima logeke u masenom djelu , E deder sada vi da to lijepo meni objasniti da ja to skontam glede hemije ali postupno moliću ,,, jer sam ja zarvšio ekonomsku školu a sada radi nešto treće i bavim se pčelarstvom :) NIgdje veze sa hemijom :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Senade ja sam već rekao da se matematički ne mogu zbrajati ni oduzimati kruške i jabuke U slučaju oksalne grami i mililitri.
Sve mjere moraju biti u gramima ili u mililitrima. Ako se uzme da ćemo mjeriti u gramima onda imamo 600 g šećera + (600 ml vode =) 600 g vode + 35 g dehidrat oksalne = 1235 g otopine.
Ako hoćemo izračunati koliki je to procenat oksalne dobit ćemo:
(35 : 1235) x 100 = 0,02834 x 100 = 2,834 % Znači od ukupne težine koja je 1235 g otopine sadržaj oksalnog dihidrata je 2,834.
Ako iz dihidrata odbijemo vodu čiji je težinski sadržaj kako Zvones kaže gotov 30 %. Onda da bi dobili točno koliko u tih 35 g oksalnog dihidrata ima oksalne kiseline odbiti vodu pa ćemo dobiti:
(35 g x 30 %) : 100 = 10,5 g vode
35 g - 10,5 g = 24,5 g čiste oksalne kiseline. Za postotak ako izračunamo dobit ćemo:
(24,5 g : 1235 g) x 100 = 0,019838 x 100 = 1,9838 % u gramima čiste oksalne kiseline.
To je približno 2 %.
Ja nisam htio izazvati nikakvu pomutnju samo sam htio reći da se pogrešno izražavamo jer se govori o postotku dihidrata oksalne na 1 litar otopine, a radimo i mjerimo otopinu u gramima jer dobijemo 1235 g otopine oksalnog dihidrata. Istina to je volumensli oko 1 litar odnosno 1000 mililitara.
Uvodeći u računicu 1000 ml, a ne 1235 g radimo pogrešku prilikom izračuna postotka od 23,5 %, a to je jako velika pogreška u matematici.
U praksi nije važno kako smo računali koliko je čega u postotcima. Nego je li recept 600g šećera + 600 ml vode +35 g dihidrata oksalne dobra formula.
Evo 3 sezone primjećujem da u određenim okolnostima to nije dovoljno jaka otopina i da je treba pojačati udjelom oksalne kiseline.
Ne kažem da taj slabiji recept ako ga upotrijebimo neće rušiti varrou. Rušit će je to je sigurno ali sam isto tako siguran da može i bolje.
Ja sam primjenio recept 500 g šećera + 500 g destilovane vode + 40 g dihidrata oksalne. Za jedan završni tretman ovo je recept koji je donio u mom ispitivanju mnogo bolji rezultat. Nemojmo zaboraviti da učinak oksalne u mnogome ovisi o vanjskoj temperaturi i vlažnosti zraka, a ne samo o količini mililitara koje smo polili po jednoj ulici pčela. Toplije vrijeme sa manje vlažnosti daje lošiji rezultat i zato moramo raditi sa jačim postotkom dihidrata oksalne. U hladnije vrijeme sa većom vlažnosti zraka možemo , a ne moramo raditi sa sa slabijim postotkom dihidrata oksalne.
Mjerio sam i izračunavao koliko oksalne ima BeeVital i interesantno je što sam dobio.
Dobio sam rezultat da kada tretiramo jednu pčelinju zajednicu sa 15 ml - 20 ml ta zajednica dobije približno oksalne kiseline koliko sadrži 50 g špinata.
:D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

U jednom od prethodnih postova sam rekao da treba krenuti od definicije koncentracije. Pa onda da i učinimo tako.
U našem slučaju radi se o tzv masenoj koncentraciji.
Masena koncentracija komponente A (u ovom slučaju oksalne kiseline)je jednaka omjeru mase otopljene tvari A(oksalne kiseline) i volumena otopine.(šećerni sirup)
Dakle ovdje se radi o MASENOJ koncentraciji, a ima još tri vrste koncentracije, a s obzirom da smo mi pčelari ovo bi za nas bilo sasvim dovoljno.
Ova vrsta koncentracije je izabrana iz tog razloga što je jednostavno napraviti rastvor ove kiseline , najjednostavnije je napraviti proračun pa i onima koji nisu učili hemiju-kemiju.
600gr+600gr+35gr=1235 gr,
Tačno, ali 600 grama vode +600 grama šećera= 1000 ml šećernog sirupa ; dakle volumen se uzima u obzir a ne težina
Nastavimo li dalje matematiku po definiciji 35gr/1000 ml x 100; dobijamo koncentraciju od 3,5%.
E, sada da ne bi bilo prigovora miješaju se babe I žabe ili kako Stipo kaže kruške I jabuke, slijedi još jedna definicija sa onog linka:
Množinski, maseni i volumenski udjeli su brojčane, bezdimenzijske veličine i često se izražavaju kao:
postotak, (% = 1/100)
promil, (‰ = 1/1 000)
dio na milion, (ppm = 1/1 000 000 - parts per milion)

Poštovane kolege, ako ima što nejasno spreman sam da pojasnim.Ovo su formule koje nisam ja izmislio, a poznato je da su opšteprihvaćene .
Stipo I Senade vi ovo očito ne znate, a pošto ne znate imate pravo da naučite ili prihvatite gore navedeno.
Nije dobro ako naučite a ne prihvatite, ili prihvatite a ne naučite.
Ovo mi ipak liči na prepucavanje.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

De nemojmo vise komplikovat i zbunjivat ljude koji malo znaju o tome.Tih famoznih 3.5 % su proracunali ljudi koji su puno vise znali o hemiji nego mi.A kome je malo tih 35grama nek pojaca.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Azeme ja sam svoje rekao i neću se više nametati. Iz matematike sam imao samo 5 iz kemije isto samo 5.
Da si čitao ono što piše plavim slovima shvatio bi o čemu ja govorim.
Točno je da je postotak bezimena jedinica i da se odnosi na maseni ili volumenski izračun ali nikako u istom računu oboje.
Ako miješamo vodu i antifriz govorimo o postotku antifriza u volumenskim udjelima jer je račun rađen u litrima.
U gemištu imamo 50 % vina - ovdje se misli , a možemo se i izraziti u volumenskim jedinicama. Naravno da možemo ove volumenske jedinice pretvoriti u grame masenu jedinicu ali nećemo više imati 50 % vina ako je izraženo u masenoj jedinici nego manje jer je vino lakše od vode.
Zašto je to tako: pa zato što 1 kg neke tvari ne odgovara 1 lit te tvari. Osim vode na 4°C jer ona na toj temperaturi ima točno 1 kg = 1 lit. Da bi se masene jedinice pretvarale i izražavale u volumenskim jedinicama i obrnuto izračunate su specifične težine za svaku tvar. Znamo li specifične težine neke tvari lako je pretvaramo iz volumenskih jedinica u masene jedinice i obrnuto.
Ako miješamo crno i bijelo brašno. To mjerimo u kilogramima ili u masenim jedinicama.
Ako u to brašno dodamo vodu dodat ćemo je u litrima, a to je izraženo u volumenskim jedinicama.
Ako hoćemo tu vodu izraziti u postotcima u takozvanoj bezimenoj jedinici onda onda količinu vode koja je izražena u volumenskoj jedinici pretvaramo pomoću specifične težine u masenu jedinicu i izražavamo se u masenoj jedinici.
Ako nije naglašeno postotak se podrazumjeva u masenim jedinicama. I uvijek baš uvijek to je pravilo nisam ga ja izmislio ono se nameće samo po sebi kada u kemiji miješamo masene i volumenske jedinice, a želimo volumenske jedinice izraziti u postotku uvjek baš uvjek volumensku jedinicu pretvaramo u masenu jedinicu.
Kada kažemo:
U drvetu ima 30 % vlage - misli se grama a ne litara.
U zraku ima 60 % vlage - misli se na grama , a ne litara.
U propolisu ima 30 % suhe tvari - misli se na grama a ne mililitara.
U mlijeku ima 3 % masti -misli se na grama , a ne mililitara.
U svakom od ovih slučajeva volumenske jedinice se pretvaraju u masene jedinice pa se onda izračuna koliko je čega ali u masenim jedinicama
Opet pročitaj što piše plavim slovima.
Ja još uvjek dobro poznajem i razumim osnove matematike i kemije iako su prošle decenije kada sam to učio.
Ako ne vjeruješ meni, a izgleda da mi ne vjeruješ onda vjeruj tekstu na tom linku meni je svejedno.
Možda ovo nije mjesto da pišem ovako ali naprosto ne mogu izdržati. U svakom slučaju dobro je za osvježavanje osnovnog znanja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Stipo jesil siguran da je zrak u gramima a ne u litrima,tj kubicima??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Moj konačan odgovor!

Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je bio upravu ali sa matematske strane.Hemija je malo ''cudna biljka'',ne djeluje vecina stvari bas logicki,al tako je i to je na kraju i dokazano.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Stipo je bio upravu ali sa matematske strane.Hemija je malo ''cudna biljka'',ne djeluje vecina stvari bas logicki,al tako je i to je na kraju i dokazano.
Ne želim nikako doljevati ulje na vatru,a pogotovo stvarati nekakve tabore.Ako pričamo o matematici, moramo poštovati pravila računanja i tada mora biti sve tačno.
Podsjetio bih na nekoliko stvari . Šečer i voda ne idu u odnos , nego se zbrajaju u konkretnom slučaju 1:1 ili 50% : 50% . Njihova masa ili da prevedem na prostiji jezik,
težina je jednaka ali se njihov volumen razlikuju . Pogotovo volumen šečera se razlikuje i u kakvom je stanju , otopljen ili neotopljen . Zbog toga je netko odlučio da je
ispravno računati samo količinu otopine , gledajući kao zapreminu ili volumen . Zato je voda i šečer 600 ml. + 600gr = 1.000 ml. Kruške i jabuke da, ali im dodamo vodu
šečera i ko zna što, skuvamo i dobijemo mješanu marmeladu koju možemo vagati. Također je netko odlučio da količinu oksalne kiseline u gramima stavi u odnos sa 1L
šečerne otopine . Pošto se radi o maloj količini kiseline u odnosu na otopinu , nebi značajno promijenilo i da kiselinu računamo u mililitrima, ali kome smeta može to
mjeriti , pa računati kako želi . Većina u svijetu računa na uobičajeni način . Također nitko nije mjerio kolika je težina u 5 ml. pripravka.
Kad se govori o otopini propolisa računa se drugačije iz više razloga . Da se podsjetimo ima mnogo načina računanja i uvijek se iznova postavljaju pitanja, kako? Pošto
količina propolisa nije zanemarljiva , a iza topljenja u alkoholu ostaje i otpad, tada se sve uzima "težinski". Alkohol ima manju težinu nego što je njegov volumen, pa se
uzima njegova težina,kao i svega ostalog i zbraja se, pa se zatim gleda odnos.Ako sad upoređujemo dvije različite vrste računice,tada i upoređujemo dvije različite stvari.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Stipo jesil siguran da je zrak u gramima a ne u litrima,tj kubicima??
Zrak je u volumenskim jedinicama (litara ili kubika).
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Stipo je napisao/la:Senade ja sam već rekao da se matematički ne mogu zbrajati ni oduzimati kruške i jabuke U slučaju oksalne grami i mililitri.
Sve mjere moraju biti u gramima ili u mililitrima. Ako se uzme da ćemo mjeriti u gramima onda imamo 600 g šećera + (600 ml vode =) 600 g vode + 35 g dehidrat oksalne = 1235 g otopine.
Ako hoćemo izračunati koliki je to procenat oksalne dobit ćemo:
(35 : 1235) x 100 = 0,02834 x 100 = 2,834 % Znači od ukupne težine koja je 1235 g otopine sadržaj oksalnog dihidrata je 2,834.
Ako iz dihidrata odbijemo vodu čiji je težinski sadržaj kako Zvones kaže gotov 30 %. Onda da bi dobili točno koliko u tih 35 g oksalnog dihidrata ima oksalne kiseline odbiti vodu pa ćemo dobiti:
(35 g x 30 %) : 100 = 10,5 g vode
35 g - 10,5 g = 24,5 g čiste oksalne kiseline. Za postotak ako izračunamo dobit ćemo:
(24,5 g : 1235 g) x 100 = 0,019838 x 100 = 1,9838 % u gramima čiste oksalne kiseline.
To je približno 2 %.
Ja nisam htio izazvati nikakvu pomutnju samo sam htio reći da se pogrešno izražavamo jer se govori o postotku dihidrata oksalne na 1 litar otopine, a radimo i mjerimo otopinu u gramima jer dobijemo 1235 g otopine oksalnog dihidrata. Istina to je volumensli oko 1 litar odnosno 1000 mililitara.
Uvodeći u računicu 1000 ml, a ne 1235 g radimo pogrešku prilikom izračuna postotka od 23,5 %, a to je jako velika pogreška u matematici.
U praksi nije važno kako smo računali koliko je čega u postotcima. Nego je li recept 600g šećera + 600 ml vode +35 g dihidrata oksalne dobra formula.
Evo 3 sezone primjećujem da u određenim okolnostima to nije dovoljno jaka otopina i da je treba pojačati udjelom oksalne kiseline.
Ne kažem da taj slabiji recept ako ga upotrijebimo neće rušiti varrou. Rušit će je to je sigurno ali sam isto tako siguran da može i bolje.
Ja sam primjenio recept 500 g šećera + 500 g destilovane vode + 40 g dihidrata oksalne. Za jedan završni tretman ovo je recept koji je donio u mom ispitivanju mnogo bolji rezultat. Nemojmo zaboraviti da učinak oksalne u mnogome ovisi o vanjskoj temperaturi i vlažnosti zraka, a ne samo o količini mililitara koje smo polili po jednoj ulici pčela. Toplije vrijeme sa manje vlažnosti daje lošiji rezultat i zato moramo raditi sa jačim postotkom dihidrata oksalne. U hladnije vrijeme sa većom vlažnosti zraka možemo , a ne moramo raditi sa sa slabijim postotkom dihidrata oksalne.
Mjerio sam i izračunavao koliko oksalne ima BeeVital i interesantno je što sam dobio.
Dobio sam rezultat da kada tretiramo jednu pčelinju zajednicu sa 15 ml - 20 ml ta zajednica dobije približno oksalne kiseline koliko sadrži 50 g špinata.
:D
Pozdravljam,
potpuno kriva računica.Većinom spominjete oksalnu kiselinu a ne dihidrat oksalne kiseline to je ono što kupujete u dućanu DIHIDRAT,vi uglavnom svi brkate dihidrat oksalne kiseline sa ČISTOM oksalnom kiselinom pa zato krivo računate.
U 100 grama dihidrata oksalne kiseline imade 71.4 grama čiste oksalne kiseline ili 71.4 %. Dihidrat oksalne kiseline se prikazuje u gramima dok se u % postotcima prikazuje čista oksalna kiselina.
Ekspert svijetskog glasa talijan Nanetti u Italiji tretira ovako :
1000:1000:100 = 1000 g šećera :1000 ml destilirane vode : 100 g dihidrata oksalne kiseline, kad rastopimo šećer u destiliranu vodu dobijemo 1667 mililitara sirupa (u ovom slučaju mililitri su važni ne grami). u ovaj sirup dodajemo 100g dihidrata oksalne kiseline što je 71.4 g člste oksalne kiseline a ono nam treba u računanju % postotka ovako postotnim računom : 100 X 71.4 : 1667 = 4.28 %
vjerovatno svi znate da u Italiji tretiraju sa 4.2 % oksalnom kiselinom.
Kod nas se preporuča : 1000 :1000 : 75 ,sad već znamo da kad rastopimo 1000g šećera u 1000 ml destilirane vode dobijemo 1667 ml sirupa. U 75 g dihidrata oksalne kiseline zmamo da ima 71.4 % oksalne kiseline(čiste) što postotnim računom pretvorimo u grame : 75 X 71.4 : 100 = 53.55 g čiste oksalne kiseline,a sada opet postotnim računom dobivamo % postotak čiste oksalne kiseline konačno : 100 X 53.55 : 1667 = 3.2 % nadam se da sam bio dovoljno jasan.
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Stipo je napisao/la:Senade ja sam već rekao da se matematički ne mogu zbrajati ni oduzimati kruške i jabuke U slučaju oksalne grami i mililitri.
Sve mjere moraju biti u gramima ili u mililitrima. Ako se uzme da ćemo mjeriti u gramima onda imamo 600 g šećera + (600 ml vode =) 600 g vode + 35 g dehidrat oksalne = 1235 g otopine.
Ako hoćemo izračunati koliki je to procenat oksalne dobit ćemo:
(35 : 1235) x 100 = 0,02834 x 100 = 2,834 % Znači od ukupne težine koja je 1235 g otopine sadržaj oksalnog dihidrata je 2,834.
Ako iz dihidrata odbijemo vodu čiji je težinski sadržaj kako Zvones kaže gotov 30 %. Onda da bi dobili točno koliko u tih 35 g oksalnog dihidrata ima oksalne kiseline odbiti vodu pa ćemo dobiti:
(35 g x 30 %) : 100 = 10,5 g vode
35 g - 10,5 g = 24,5 g čiste oksalne kiseline. Za postotak ako izračunamo dobit ćemo:
(24,5 g : 1235 g) x 100 = 0,019838 x 100 = 1,9838 % u gramima čiste oksalne kiseline.
To je približno 2 %.
Ja nisam htio izazvati nikakvu pomutnju samo sam htio reći da se pogrešno izražavamo jer se govori o postotku dihidrata oksalne na 1 litar otopine, a radimo i mjerimo otopinu u gramima jer dobijemo 1235 g otopine oksalnog dihidrata. Istina to je volumensli oko 1 litar odnosno 1000 mililitara.
Uvodeći u računicu 1000 ml, a ne 1235 g radimo pogrešku prilikom izračuna postotka od 23,5 %, a to je jako velika pogreška u matematici.
U praksi nije važno kako smo računali koliko je čega u postotcima. Nego je li recept 600g šećera + 600 ml vode +35 g dihidrata oksalne dobra formula.
Evo 3 sezone primjećujem da u određenim okolnostima to nije dovoljno jaka otopina i da je treba pojačati udjelom oksalne kiseline.
Ne kažem da taj slabiji recept ako ga upotrijebimo neće rušiti varrou. Rušit će je to je sigurno ali sam isto tako siguran da može i bolje.
Ja sam primjenio recept 500 g šećera + 500 g destilovane vode + 40 g dihidrata oksalne. Za jedan završni tretman ovo je recept koji je donio u mom ispitivanju mnogo bolji rezultat. Nemojmo zaboraviti da učinak oksalne u mnogome ovisi o vanjskoj temperaturi i vlažnosti zraka, a ne samo o količini mililitara koje smo polili po jednoj ulici pčela. Toplije vrijeme sa manje vlažnosti daje lošiji rezultat i zato moramo raditi sa jačim postotkom dihidrata oksalne. U hladnije vrijeme sa većom vlažnosti zraka možemo , a ne moramo raditi sa sa slabijim postotkom dihidrata oksalne.
Mjerio sam i izračunavao koliko oksalne ima BeeVital i interesantno je što sam dobio.
Dobio sam rezultat da kada tretiramo jednu pčelinju zajednicu sa 15 ml - 20 ml ta zajednica dobije približno oksalne kiseline koliko sadrži 50 g špinata.
:D
Pozdravljam,
potpuno kriva računica.Većinom spominjete oksalnu kiselinu a ne dihidrat oksalne kiseline to je ono što kupujete u dućanu DIHIDRAT,vi uglavnom svi brkate dihidrat oksalne kiseline sa ČISTOM oksalnom kiselinom pa zato krivo računate.
U 100 grama dihidrata oksalne kiseline imade 71.4 grama čiste oksalne kiseline ili 71.4 %. Dihidrat oksalne kiseline se prikazuje u gramima dok se u % postotcima prikazuje čista oksalna kiselina.
Ekspert svijetskog glasa talijan Nanetti u Italiji tretira ovako :
1000:1000:100 = 1000 g šećera :1000 ml destilirane vode : 100 g dihidrata oksalne kiseline, kad rastopimo šećer u destiliranu vodu dobijemo 1667 mililitara sirupa (u ovom slučaju mililitri su važni ne grami). u ovaj sirup dodajemo 100g dihidrata oksalne kiseline što je 71.4 g člste oksalne kiseline a ono nam treba u računanju % postotka ovako postotnim računom : 100 X 71.4 : 1667 = 4.28 %
vjerovatno svi znate da u Italiji tretiraju sa 4.2 % oksalnom kiselinom.
Kod nas se preporuča : 1000 :1000 : 75 ,sad već znamo da kad rastopimo 1000g šećera u 1000 ml destilirane vode dobijemo 1667 ml sirupa. U 75 g dihidrata oksalne kiseline zmamo da ima 71.4 % oksalne kiseline(čiste) što postotnim računom pretvorimo u grame : 75 X 71.4 : 100 = 53.55 g čiste oksalne kiseline,a sada opet postotnim računom dobivamo % postotak čiste oksalne kiseline konačno : 100 X 53.55 : 1667 = 3.2 % nadam se da sam bio dovoljno jasan.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Ja evo već dugi niz godina radim sa 35 grama OK /lit. Ako znamo iz gore navedenog da u 35 grama dihidrata ima 71,4 % OK ispada da 24,99 ČISTE OK što odgovara 2,04 % čiste oksalne kiseline.

Ova koncentracija je sasvim dovoljna bar u mojim uslovima da mi zimski tretman drži varrou pod kontrolom do avgusta iduće godine . JA imam preparat koji u sebi sadrži manje ČISTE OK koju midobijemo sa 35 gr. i opet ruši varrou isto kao i 4.2 % čiste OK . Postavlja se pitanje ZAŠTO ići s a većim koncentracijama čiste OK kada je dovoljno i ovo do sad što se primjenjuje na pčelinjacima.

Kako bi trebalo sada da glase preporke kada želimo da dobijemo djelatnu tvar ČISTE OK od 2.04% /lit.?!
Ili možda bi trebali da pređemo na primjenu 600+600+cce 49 . da bi dobili 35 g. čiste OK / l. Opet se postavlja pitanje zašto ići sa 49 gr. kada je dovoljno i 35 gr. dihidrata ,,5 mil. po ulici otopine.

Mi ne možemo kupiti ČISTU OK .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Kreso »

I ja godinama upotrebljavam otopinu od 35 grama dehidrata po litri sirupa 1:1.
Za sada fercera.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Ja stavim koji gram vise, za svaki slucaj mozda i vaga slaze.
Odgovorite