Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Formula za izradu otopine oksalne kiseline bez obzira na broj košnica

PRORAČUN IZRADE 3,5 %-tne OTOPINE OKSALNE KISELINE

Za jedan (1) mililitar otopine oksalne kiseline treba nam;

0,6 gr. šećera + 0,6 mili vode+0,035 gr. oksalne kiseline.= 1 mili. 3,5%-tne otopine

Npr. Ako imamo samo jednu košnicu za koju kažemo da ima 7 ulica pčele u klubetu koje treba tretirati i ako znamo da po jednoj ulici ide 5 mili. otopine dobijemo da za jednu košnicu pčela trebamo 35 mili. otopine (7 ulica x 5 mili.) Da bi dobili otopinu od 35 mililitara treba nam;

(0,6 x35)+(0,6x35)+(0,035x35) = 21gr.šećer+ 21mili.voda +1,23gr.OK= 35 mili. 3.5 %-tne otopine OK

Ako imamo više od jedne košnice uvećavamo z a potreban broj stim što ostajemo na procijeni od 7 ulica pčele iako neke imaju 5 ili 6 . Višak će se pojaviti ali ne toliki da bude neka šteta . Bolje je da ostane i nekome poklonite nego da fali. Formula ;

( a)0,6gr šećer / (b) 0,6mili. voda / (c) 0,035gr oksalna kiselina / (d) 7 x 5 x broj košnica=ukupno otopine

(a x d)+(b x d)+(c x d) = otopina potrebna za ( d )

Ako želimo da provjerimo da li je ovo tačno u odnosu na 1 litar (1000 mili.) otopine koja se dobije 600+600+35 uradit ćemo slijedeće; Za jedan mili. otopine treba nam 0,6+0,6+0,035 ,
1 litar (1000 mili) -->( 0,6 x 1000)+(0,6x1000)+(0,035x1000). 600 + 600 + 35 = 1 litar 3,5% -tne otopine OK


Kako izgleda tretiranje otopinom oksalne kiseline; http://www.youtube.com/watch?v=fJtMkDOY ... e=youtu.be

P.S Ako ima primjedbi i uočite eventulane greške molim da mi se kaže kako bi se korigovalo, HVALA!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Na žalost Senade to nije rastvor 3,5 %-tne oksalne kiseline nego daleko manje.
Vidio sam da se svugdje po internetu viđa to što ti prikazuješ. Zapravo riječ je o raznoraznim upustvima kao pomješati oksalnu i većina ih spominje
600 g šećera + 600 ml vode +35 g oksalne i da se dobije litar 3,5 %-tnog rastvora oksalne kiseline.
Matematika ne kaže tako taj izračun nije točan čak ni približno točan kada je u pitanju postotak kiseline.
Prva greška je što se miješaju (kruške i jabuke) grami i mililitri.
600 g šećera i 35 g oksalne - ovdje je riječ o težini.
600 ml vode - ovdje je riječ o volumenu. Istina da je 1ml vode blizu jednak 1g vode. Toliko je to blizu da se taj odnos može zanemariti.
Međutim gora stvar je ovo:
600 g šećera + 600 g vode= 1200 g rastvora- to je približno 1 lit rastvora. Uzet ćemo i to da nije velika greška.
Greška sada nastaje ako ponovo brkamo (kruške i jabuke) litre i grame.
U stvari na litar dodajemo 35 g oksalne i govori se da je to 3,5 %-tna oksalni šećerni rastvor - To je velika greška.
Ispravno je ako stavljamo te količine tih tvari onda dobijemo matematički ovo:
600 g šećera + 600 g vode + 35 g oksalne = 1235 g šećernog oksalnog rastvora.
Koliko tu imamo % oksalne kiseline pokazuje matematika:
(35 : 1235) x 100 =
0,02834008 x 100 = 2,834008 = približno 2,8 % oksalne. Ja samo mogu dodati da je 2,8 % dojnja granica kada oksalna ima neko solidno djelovanje.
Razlika do 3,5 % je velika.
Ako radimo i nastavimo praviti oksalni rastvor po dosadašnjoj metodi od 2,8 % navodno ( 3,5 % ) oksalne nije ni čudo što se javlja potreba ponovnog tretmana. Jača društva koja imaju previše varroe tako slaba oksalna kiselina ne može do kraja očistiti varrou u košnici i javlja se potreba ponovnog tretmana. Ja sam ove sezone radio da sam 40 g oksalne dodao u 960 g 50 % šećerne otopine ne 1 lit nego izvagano 960 grama. to je točno 4 %-tni rastvor oksalne kiseline. Poslje sam to mjerio u mililitrima i polivao pčele 5 ml po ulici pčela LR košnice. Svih 11 društava kontrolirao sam za 20 dana sa BeeVitallom i varroe je palo vrlo malo tek po nekoliko komada. Treći dan nije više padala ni jedna varroa znači takva oksalna je odlično odradila posao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Isti problem kao kod izračunavanja propolisa ,,,Upravu si za ovo . Da bi bila 3,5 % otopina treba 43,6 grama OK.

Uvriježeno je 3,5 % to bi trebalo izbaciti Možda bi blo ispravno da glasi 35 gramska otopina OK na litar rastvora .

Sa ovakvom otpinom kako mi pravimo 3,5 % ( 28,3 % ) komotno možemo u ljetnom tretmanu raditi,, Vidiš kako je dobro i kada se pogriješi odmah se otvoraju novi vidici :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Bravo Stipo,mogo bi proc hemiju na mom faksu :D .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

JA sam do sada uvjek stavljao 35 grama na litar rastvora u zimskom tretmanu i prezadovoljan sam , kada odradim ovaj tretman miran sam do avgusta , NIkada nisam pčele tretiro u proljeće poslije oksalne kiseline .

Vidjet ćemo šta će pokazati januarski test prirodnog pada, USput na videu se vidi jačina većine pčela i koje su žive :
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

Nazad na časove hemije (kemije).
Mislim da je prva Senadova varijanta ispravna, ali ipak pogledajte.http://www.periodni.com/enig/kvantitati ... opina.html
Iz kemije ,matematike,fizike sam bio odličan.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Evo nađoh na internetu interesantno ;

Za nakapavanje se u Italiji preporučuje rastvor oksalne kiseline koji sadrži 4,2% oksalne kiseline, što se dobija mešanjem 1 grama dihidrata oksalne kiseline u kristalu sa 10 mililitara vode i 10 grama šećera. Drugim rečima, u mješavinu jednog litra vode i jednog kilograma šećera treba sipati 100 grama dihidrata oksalne kiseline (tj. 60 grama na litar rastvora).

MI stavljamo 35 grama na litar rastvora a talijani 60 gr. Sada mi je još lakše sve ovo što je rađeno oko eksperimenata sa OK je mala maca jer su stavljane zaista male količine oksalne kiseline.

Definitivno vidim na svim informacijama po internetu da se koriste 35 grama ( 3,5 %)

Od sada je zovem 35 gramska otopina okslane kiseline na litar rastovra voda -šećer
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Nazad na časove hemije (kemije).
Mislim da je prva Senadova varijanta ispravna, ali ipak pogledajte.http://www.periodni.com/enig/kvantitati ... opina.html
Iz kemije ,matematike,fizike sam bio odličan.
Azeme čitam ovo sa linka koji si postavio ako bi ti to mogo kako na naš pčelarski jezik da prilagodiš :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Azeme i ja sam 8 upiso,zar ovde nije rijec o masenom udjelu ?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
Azem je napisao/la:Nazad na časove hemije (kemije).
Mislim da je prva Senadova varijanta ispravna, ali ipak pogledajte.http://www.periodni.com/enig/kvantitati ... opina.html
Iz kemije ,matematike,fizike sam bio odličan.
Azeme čitam ovo sa linka koji si postavio ako bi ti to mogo kako na naš pčelarski jezik da prilagodiš :)
Ja sam upavo htio reagovati prije Azemovog posta , jer se krenulo krivo .U konkretnom slučaju se oksalna otapa u tečnosti , pa se nemože uzeti masa
vode(destilovane) koja jeste 1L= 1kg i 1 kg šečera kao 2 kg , nego se uzima njihova zapreminska ili volumenska vrijednost tečnosti . U konkretnom slučaju
600ml vode + 600gr šečera = 1000 ml tečnosti . Obzirom na Azemovu intervenciju i ja sam vidio da se sredstvo koje se otapa uzima u odnos sa otapalom, pa
je tačno da je 35 gr oksalne na 1l sirupa = 3,5% .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Azem »

Pošto mi proguta post, pišem ponovo.Koliko se sjećam postoji više vrsta koncentracija kiselina.
Postotna (procentna), molarna, zapreminska, … mislim da ima još.
Koja je ova?
Treba krenuti od definicije koncentracije.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Ovaj tekst što sam bio napisao o pogrešnom postotku ja sam mislio davno napisati ali eto nisam. Jer to je ustaljena praksa i pokazala je da djeluje, ali imaju i primjedbe na nepotpuno djelovanje. Ja sam samo iznio jedan od mogućih razloga. Dodao bi što je postotak jači djelovanje oksalne je duže i jače. Ali opet treba voditi računa i o pčelama pa ne prigoniti sa količinom upotrebljene otopine i njenom jačinom. Moj je cilj da sam sklon iz određenih razloga jačini odnosno većem postotku sa manjom količinom prilikom tretmana.
Zašto jača koncentracija:
Eksperimentom sam došao do rezultata da jača kiselina bolje obara varrou i duže djeluje jer zbog jače koncentracije oksalna se teže neutralizira odnosno manje gubi ph vrijednost, a upravo ta ph vrijednost koja treba biti ph 1 ima toliko jaku kiselost da varroa koja dodije tako jaku kiselinu naprosto bude blokirana i više joj ne rade receptori njuha i okusa i toliko je zbunjena da ne zna gdje se nalazi. Ovdje bi dodao da je Kalcij ( Ca ) problem u košnici i količina Kalcija se u mnogome razlikuje od košnice do košnice. Pa se desi da društvo jednako tretirano sa istom količinom pčela u jednom oksalna odlično djeluje u drugom gdje ima više Kalcija ( prašine i nečistoća ) oksalna slabije djeluje. Takve kalticifirane ( Bazične )košnice kaže se varroa obožava ma ne pogoduje to samo varroi nego i raznim gljivicana te bakterijama i virusima. Znači higijena društva je jako važna i kisela sredina u košnici. Ph pčela je na bazičnoj strani i iznosi od ph 6 do ph 6,5. To opet lagano neutralizira oksalnu kiselinu. Osim Kalcija i pčelinjeg hitinskog omotača tu se treba obratiti pažnja na željezo i cink koji se isto nalazi u košnici i neutraliziraju oksalnu kiselinu.
Kod niže koncentracije oksalne lako nam se desi pogreška jer nismo svijesni gore navedenih razloga pa ako k tome dodamo manje oksalne ispadne na kraju da je unos oksalne premali odnosno ispod potrebmog nivoa i rezultat izostaje jer vagamo na dojnjoj granici kada oksalna dobro djeluje i iz tog razloga ja sam svijesno malo podigao postotak oksalne da se odmaknem od te dojnje granice, a još uvjeksam daleko od gornje dopuštene granice i ne bojim se i nema opasnosti od predoziranja. Ma ovo je sve malo zeznuto ali treba upoznati gradivo da bi se donjele ispravne odluke. :D :D
-- Kakvi su vaši zaključci :?:
Senade video ti je odličan :D . Tretman sa špricom na kojoj je rupica ide tako jednostavno. Dobro bi bilo da si ukazao na rupicu :idea: da se jasno vidi.
To je mnogo jednostavnije nego pritiskati klip šprice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Evo nađoh na internetu interesantno ;

Za nakapavanje se u Italiji preporučuje rastvor oksalne kiseline koji sadrži 4,2% oksalne kiseline, što se dobija mešanjem 1 grama dihidrata oksalne kiseline u kristalu sa 10 mililitara vode i 10 grama šećera. Drugim rečima, u mješavinu jednog litra vode i jednog kilograma šećera treba sipati 100 grama dihidrata oksalne kiseline (tj. 60 grama na litar rastvora).

MI stavljamo 35 grama na litar rastvora a talijani 60 gr. Sada mi je još lakše sve ovo što je rađeno oko eksperimenata sa OK je mala maca jer su stavljane zaista male količine oksalne kiseline.

Definitivno vidim na svim informacijama po internetu da se koriste 35 grama ( 3,5 %)

Od sada je zovem 35 gramska otopina okslane kiseline na litar rastovra voda -šećer
Što se tiče ovoga talijanskog izračuna , radi se o drugačijem računu . Kako mi računamo radi se o 6 % . Međutim dihidrat oksalne kiseline u svojoj molekularnoj formuli
ima i dva molekula vode , koja čini negdje oko 30% ukupne težine oksalne kiseline . Po proračunu ako se oduzme voda tada 60gr dihidrata ima 42 gr kiseline bez vode , pa
su oni na taj način i računali . Podatak o ovome se može nači u " Pčelaru " koji sam ranije navodio , mislim 9/2004 .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Zvones opet ti pomješa kruške i jabuke.
Ako govoriš da na 1 litar dodaš 35 g oksalne ostaje ti da odrediš koliko se tada poveća volumen sa tih 35 g.
Ja ne znam točno za koliko bi to bilo u postotku povećanje samo volumena i ne bi prestavljalo postotak količine oksalne nego postotak povećanja volumena izazvan sa 35 g oksalne.
Ovdje miješamo tečne i praškaste tvari.
Praškaste tvari ne možemo točno pretvoriti u volumene zbog šupljina između granulata.
Čiste tečnosti iz volumena lako možemo pretvoriti u grame.
Otopine koje se otapaju u tečnostima popunjavaju šupljine između molekula tečnosti i zbog toga volumen te dvije mješavine manje raste ali grami ostaju isti. Iz jednostavnosti matematike i jednostavnosti koje daje vaga i tečnosti i praškaste tvari pretvaramo u grame i onda možemo sasvim točno ako znamo računati izvoditi sve moguće matematičke radnje koje su nam potrebne. Istina je da mi možemo napraviti recept da neke tvari označimo u gramima , a neke u litrima i to je naš recept. On je takav kakav je, recept je. Ali ako ćemo raditi matematiku u tome receptu u ovom slučaju postotak sve nam mjere moraju biti u jednoj mjernoj jedinici. U praksi su to obično grami.
Ovdje se gore u prošlim postovima izostavlja jedna jasna činjenica kada je riječ o postotku oksalne 3,5 % ispušta se jedna oznaka namjerno ili nenamjerno ali sam je ja isto izostavio jer tu oznaku podrazumjevam da se radi o gramima pa bi ispravno glasio tekst 3,5 % grama oksalne a ne samo 3.5 % oksalne.
Ne može tekst glasiti 3,5 % mililitara oksalne ili 3,5 % litara oksalne jer oksalna nije mjerena u volumenskim jedinicama nego u gramima.

Matematika je jasna:
a + a = 2a
a + b = a+b ne može biti(a) niti (b)
a . a = a 2 kvadrat
a . b= ab
Da bi se zbrajale ili množile različite mjerne jedinice sve se jedinice ako se mogu pretvoriti moraju se pretvoriti u istu mjernu jedinicu.
Ovoga puta sve se pretvara u grame i to je jedino točan rezultat. Tko to ne može shvatiti neka se vrati u osnovnu školu. Oprosti Zvones ali je tako.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Jeste Zvones i ja sam to čitao Talijani su radili sa čistom kiselinom. Ja radim a vjerujem i svi mi sa dehidratom oksalne koji sadrži vodu. Iako vodu ne odbijamo nego se koristimo i mjerimo direktno dihidrat oksalne. Koliko znam i njegova težina može da varira jer je higroskopan i upia vlagu kao i kuhinjska sol. Srećom omjer oksalne u sirupu toliko je elastičan da to može izdržati. Ali ja opet upozoravam da se pojača koncentracija odnosno doda više grama dihidrata na 1 kg šećernog rastvora. Ja sam već naveo da idem sa 40 g oksalne na 1 kg 50 %-tnog sirupa. U stvari riječ je o 40 grama dihidrata oksalne kiseline kojeg proizvodi "Orkalab". Ako se odbije 30 % vode iz dihidrata ispada da ja tretiram sa 2,8 %-tnim rastvorom oksalne. To ispada da je i kod mene više nego dvostruko manja doza nego što talijani koriste. Ja sam siguran da neću odstupati od ove koncentracije koju sam naveo.
Pa bez obzira kakvu kiselinu kupio i dali ona bila vlažna ili suha pa ako i pogriješim sa dozom prilikom polivanja sa greškom od 20 % neću se približiti ni maksimumu ni minimumu. Eto ga sada zbunit ćemo sve početnike koji ovu temu pročitaju. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Zvones opet ti pomješa kruške i jabuke.
Ako govoriš da na 1 litar dodaš 35 g oksalne ostaje ti da odrediš koliko se tada poveća volumen sa tih 35 g.
Ja ne znam točno za koliko bi to bilo u postotku povećanje samo volumena i ne bi prestavljalo postotak količine oksalne nego postotak povećanja volumena izazvan sa 35 g oksalne.
Ovdje miješamo tečne i praškaste tvari.
Praškaste tvari ne možemo točno pretvoriti u volumene zbog šupljina između granulata.
Čiste tečnosti iz volumena lako možemo pretvoriti u grame.
Otopine koje se otapaju u tečnostima popunjavaju šupljine između molekula tečnosti i zbog toga volumen te dvije mješavine manje raste ali grami ostaju isti. Iz jednostavnosti matematike i jednostavnosti koje daje vaga i tečnosti i praškaste tvari pretvaramo u grame i onda možemo sasvim točno ako znamo računati izvoditi sve moguće matematičke radnje koje su nam potrebne. Istina je da mi možemo napraviti recept da neke tvari označimo u gramima , a neke u litrima i to je naš recept. On je takav kakav je, recept je. Ali ako ćemo raditi matematiku u tome receptu u ovom slučaju postotak sve nam mjere moraju biti u jednoj mjernoj jedinici. U praksi su to obično grami.
Ovdje se gore u prošlim postovima izostavlja jedna jasna činjenica kada je riječ o postotku oksalne 3,5 % ispušta se jedna oznaka namjerno ili nenamjerno ali sam je ja isto izostavio jer tu oznaku podrazumjevam da se radi o gramima pa bi ispravno glasio tekst 3,5 % grama oksalne a ne samo 3.5 % oksalne.
Ne može tekst glasiti 3,5 % mililitara oksalne ili 3,5 % litara oksalne jer oksalna nije mjerena u volumenskim jedinicama nego u gramima.

Matematika je jasna:
a + a = 2a
a + b = a+b ne može biti(a) niti (b)
a . a = a 2 kvadrat
a . b= ab
Da bi se zbrajale ili množile različite mjerne jedinice sve se jedinice ako se mogu pretvoriti moraju se pretvoriti u istu mjernu jedinicu.
Ovoga puta sve se pretvara u grame i to je jedino točan rezultat. Tko to ne može shvatiti neka se vrati u osnovnu školu. Oprosti Zvones ali je tako.
Stipo namjerno sam pomiješao te kruške i jabuke , jer se oksalna otopila u sirupu koji je tečan , tako da i ona na neki način postane tečnost . Naravno da 35 gr. ne mora
biti 35 ml ., ali obzirom da je to mala količina u odnosu na 1000 ml. sirupa ne treba cjepidlačit . Jednom sam pisao da je praškasta o.k. kad se sipa u špricu od injekcije
od 14 gr. = 15 ml. Ako bi se to otopilo to je tu negdje i svakako da matematika nije potpuno tačna , ali je približno tačno i odgovara .
U vezi ovog talijanskog izračuna , a da ne bih ponovo tražio podatke u "Pčelaru" prilažem tekst koji sam pisao prije tri godine na HP forumu , http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 547#p26184
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Senade video ti je odličan :D . Tretman sa špricom na kojoj je rupica ide tako jednostavno. Dobro bi bilo da si ukazao na rupicu :idea: da se jasno vidi.
To je mnogo jednostavnije nego pritiskati klip šprice.
Imao sam namjeru da uradim video prezentaciju samog spravljanja rastvora , kako se priremi šprica i još poneki detalj , uvjek neka žurba i nestigne se sve .

Ova gore formula ako se uzme raditi matematički u nekoj posudi vidjet ćemo da će mo dobiti :
*potrebnu količinu rastvora bez da nam ostaju velike količine ne iskorištene,

Danas se već mogu nabaviti i gramske vage koje su jako jevtine.

Koji je tačan procenat možda nije ni bitno jer uistinu ova otopina fercera bar u mom slučaju obaranja varroe i većina pčelara radi sa ovim omjerima (600+600+35)

Kako ruši varrou otopina sa 30 gramskom okslanom kiselinom vidi se na slici;

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Samir »

Jel ovo Senade sad opalo u zimskom tretmanu.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Da nije ovo i malo previse varoe?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

To što vidite varroe je sa društva koje je ostalo na dvije ulice kako što sam već napisao u temi eksperimenti da imam dva društva koja će sigurno da stradaju. Tretirana je sa otopinom rastvora osklane kiseline 30 grama i to otopina koja je stajala dva mjeseca .

Ovo društvo je imalo iste uslove kao i društvo koje sam naveo u eksperimentima od 15 ulica pčele
-puna podnjača
-cijelo ljeto se držao na tri nastavka pčele

Ono kao i drugo koje sam najvio potpada pod onu kategoriju koju je i Stipo navodio u svojemu pisanju kao inkubator varroe Zašto je to tako ja ne znam ali je imalo isti tretman kao i ostale pčele.

Ova varoa svjedoči protiv teorije o FORETIČKOJ VAROI U ZIMSKOM PERIODU! Jer da je bila u pukotinama košnice ne bi bila na limu AV podnice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

Ruši Senade to je sigurno ali treba vidjeti i koliko je ostalo varroe. Moja su saznanja tamo gdje je puno srušeno varroe puno ju je i ostalo, a što je oksalna slabija ostatak ne oborene varroe je veći. Vidio sam ja pola šalice za kavu napunjenu varrom. Čova tvrdi da je to varroa iz jednog društva poslje jednog tretmana sa BeeVitalom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

Mislim Stipo da u ovom društvu nije ostala niti jedna varoa :) , nema legla, Ako preživi opet vidjet će mo u januarskom test prirodnog pada varoe.
Moja dosadašnja iskustva sa osklanom kiselinom kada tretiram miran sam do avgusta. da kojim slučajem ima leglo onda bi bila zabrinutost, Sigruno je da nema sredstva koje može u leglu da u potpunosti uništi varou.

KAda bi uspjeli naći otrov koji ubija varou u leglu brzo bi se riješili iste.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Mislim Stipo da u ovom društvu nije ostala niti jedna varoa :) , nema legla, Ako preživi opet vidjet će mo u januarskom test prirodnog pada varoe.
Moja dosadašnja iskustva sa osklanom kiselinom kada tretiram miran sam do avgusta. da kojim slučajem ima leglo onda bi bila zabrinutost, Sigruno je da nema sredstva koje može u leglu da u potpunosti uništi varou.

KAda bi uspjeli naći otrov koji ubija varou u leglu brzo bi se riješili iste.
Ja sam isto mislio da ne ostaje ni jedna varroa ali na nagovor nekih izvršio sam kontrolu i zaprepastilo me da zaostane od 0-176 varroa.
Zapravo tamo gdje je bilo više varroe više ju je i ostalo. Ako oksalna obara varrou sa 94 % na 2000 oborenih ostalo je 120 varroa.
Kada netko kaže da mu srestvo obara recimo 94 % e sada dali je to maksimum ili je to prosjek. U stvarnosti to zna biti mnogo manje od 94 %. Ja sam vidijo da ti postotci jako šetaju gore dole. Problem je kada padaju dole čak ispod 90%. Opet uviđam neko pravilo i primjetio sam što je veća zaraženost to je efikasnost manja. I sada zamisli šta se događa sa društvom koje je imalo 2000 varroa ako je djelovanje bilo 85 %. Ostade nam do proljeća 300 varroa.
Ne vjerujem da se te derivacije događaju samo meni nego da se to događa kod sviju. Samo dali to svi vide. Kada je varroa u pitanju ne trebamo pogađati koliko je i dali je uopće ima nego budimo sigurni da je ima. Jedino praćenjem sa AV podnicama možemo imati kakav takav približan uvid. Samo kontrolom možemo vidjeti snagu djelovanja nekog sredstva pa i oksalne. Ja sam sebi uzeo kada utvrđujemm stanje varroe da griješim 20 % i uvjek dodajem tih 20 % da ima više varroe nego što mi je test ili rezultat brojanja pokazao. Mislim da jedino sa takvim oprezom u konačnici mogu imati dobre i sigurne rezultate.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:Ruši Senade to je sigurno ali treba vidjeti i koliko je ostalo varroe. Moja su saznanja tamo gdje je puno srušeno varroe puno ju je i ostalo, a što je oksalna slabija ostatak ne oborene varroe je veći. Vidio sam ja pola šalice za kavu napunjenu varrom. Čova tvrdi da je to varroa iz jednog društva poslje jednog tretmana sa BeeVitalom.
Stipo i ostali uvazene kolege,budite bez brige,mi pocetnici smo sve razumjeli :D :roll: .
Iz licnog iskustva mogu reci jednu stvar.U drustvima gdje je sruseno puno Varroe posle jednog tretmana sa BeeVitalom,ostalo je puno Varroe.Posle drugog tretmana(kad nema legla),uspjeo sam izbaciti Varrou.Imam podatke za 4 kosnice.Mislim da je najbolje resenje,tretirati kada prestane leglo,i ponoviti tretman posle mjesec dana.Posle zadnjeg(drugog) tretmana...nisam vidjeo danima da pada Varroa....podnjace su ciste sto se tice Varroe.
Ako oksalna kiselina sa jednim tretmanom izbaci svu ili vecinu Varroe,onda je duplo bolje srestvo za zimski tretman od BeeVitala.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la: Stipo i ostali uvazene kolege,budite bez brige,mi pocetnici smo sve razumjeli :D :roll: .
Iz licnog iskustva mogu reci jednu stvar.U drustvima gdje je sruseno puno Varroe posle jednog tretmana sa BeeVitalom,ostalo je puno Varroe.Posle drugog tretmana(kad nema legla),uspjeo sam izbaciti Varrou.Imam podatke za 4 kosnice.Mislim da je najbolje resenje,tretirati kada prestane leglo,i ponoviti tretman posle mjesec dana.Posle zadnjeg(drugog) tretmana...nisam vidjeo danima da pada Varroa....podnjace su ciste sto se tice Varroe.
Ako oksalna kiselina sa jednim tretmanom izbaci svu ili vecinu Varroe,onda je duplo bolje srestvo za zimski tretman od BeeVitala.
Pozdrav.
Po mojim rezultatima oksalna ne djeluje ništa bolje od BeeVitala. Rezultat se razlikuje u 150 varroa od oko 4 500 ukupno izbrojanih u 11 društva prve skupine i 4650 u 11 društava druge skupine. Rokovnik mi je u garaži pa bi ovo iznio u jednu varrou ali ove brojeke su zaokružene pa sam ih kao takve upamtio. Ja bi dao prednost BeeVitalu zbog mogućnosti ponovnoh tretmana i zbog nekih drugih osobina. Oni kojima je on skup neka oprezno rade sa oksalnom. Mislim da sam ja dokučio razlog zašto više puta može BeeVital , a zašto ne može oksalna. To bi ovdje objasnio ali nisam siguran da bi mi tvrdokorni zagovornici oksalne u to povjerovali. Ja stalno govorim da je glavna djelatna tvar u BeeVitalu oksalna ali da ta oksalna se ne ponaša isto kao čista oksalna u šećernom rastvoru. U BeeVitalu je oksalna stabilnija, duže se u punom kiselom stanju zadržava u košnici i manje reagira na nečistoće u košnici i manje negativno djeluje na pčele, a približno jednako na varrou kada nema legla dok u vrijeme aktivne sezone mnogo bolje djeluje od čiste oksalne po mojim rezultatima tada BeeVital djeluje od 63% do 70 % i tome se može još dodati njegovo produženo djelovanje na smanjenje reproduktivnog ciklusa varroe u trajanju za proljeće od 60 dana , a za ljeto 40 dana.
Uzmimo samo jednu činjenicu zašto je rok trajanja BeeVitala 2 godine, a otvorena boca 6 mjeseci dok oksalna kiselina što nam ostane preporuča se baciti. Iz toga se očito vidi da je oksalna u BeeVitalu jako stabilna odnosno da se ne kvari i da ne slabi.
( Ja ovdje govorim o čistoj 4 % grama dehidrata oksalne sa kojom sam vršio tretman,a ne 2,8 % grama dehidrata oksalne poznatoj kao 3,5 % na litar šećernog sirupa)
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite