Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la zvones »

Nedim je napisao/la:...ja bi jos volio neki konkretniji odovor na pitanje "DA LI JE OTOPINA OD 4,5% OKSALNE PREVELIKA DOZA ZA PČELE"???
Da ne odgovaram u Stipinom dnevniku, odlučio sam da uradim to ovdje uz dodatno obrazloženje . Nije prevelika doza za pčele jer Talijani rade sa 6 % , kao i
Slovenci ,
koji su kako sam čitao radili i sa 7 % . Međutim kako to možda, nije dovoljno objašnjenje , a ovo su "eksperimenti " tada ću ponovo objasniti tekst
iz Pčelara br. 1 iz 2007 god. pod naslovom " Konačno je određena otrovnost oksalne kiseline za varou i pčelu .

Pčele su zatvarane u Bentonov kavez (kavez za matice ) poslje smirivanja sa CO 2 nanošena je oksalna kiselina na abdomen pčele u količini od 100 , 200 , 400,800, 1600 i 2000 mikrograma (mikrogram , milioniti dio grama ) .
Sve pčele su bile mrtve nakon 72 sata sa količinama od 400 do 2000 mikrogr.

Sa istim dozama pčele bi ostajale žive unutar 24 i 48 sati. Sa 100 mikgr. pčele su ostajale žive duže od 72 sata i uzeli su to kao sigurnu dozu za pčele .
Esperimentišući došli su do rezultata da pčela na 72 sata strada od doze koja je 195 mikgr.

Varou su stavljali u epruvete u koje su prethodno stavljali oksalnu kiselinu u acetonu. Epruvete su valjali da se pravilno razlije pozidu epruvete,a zatim je isparen aceton i ostala čista o.k.

Koncetracije su bile 0,0 , 0,5 , 15,5 , 50 , 150 i 500 mikgr. Po deset varoa je unešeno u tamnu bočicu i držano u inkubatoru na temperaturi 26°C i relativne vlažnosti 90 %

Smrtnost varoe je ustanovljena poslje 24 sata ,pregledom pod mikroskopom . Smrt pčele je dređivana po količini oksalne po pčeli na 72 sata , a za varou količina oksalne po cm kvadratnom u roku 24 sata .
Tako se došlo do rezultata da varoa ugiba pri koncetraciji oksalne u bočici od 5,12 mikgr. , a preračunom površine bočice došlo se do toga da je to 0,26 mikgr./ cm kv. Odnos smrtosti za pčelu i varou je 195 : 0,26 = 753 puta .

Prije američkog ispitivanja Milani (vjerovatno Talijan) je 2001. utvrdio da je doza za 50% varoe smrtna u roku 4 sata od 1,9 mikgr/ cm kv.. Po ovome je odnos 195: 1,9= 102 . Razlika u roku kod Milanija je to 4 sata u odnosu na 24 u američkom ispitivanju .

Kad pogledamo doze kojima mi tretiramo , a to su od 2,5 do 4 % lako je izračunati koliko ima oksalne u 5ml. koliko ide po punoj ulici i ukoliko uzmemo da puna ulica ima minimum 2.000 pčela slijedi ovaj račun : 2,5% = 25gr o.k./ 1 l sirupa .To je 25.000 000 mikgr. U 1 ml ima 25.000 mikr. , a u 5 ml 125.000 mikr.
Kad to podijelimo na 2.000 pčela dobijemo da je to 62,5 mikgr. .
U 5 ml 3,5 % o.k. ima 175.000 mikgr što po jednoj pčeli izlazi 87,5 mikr .
Za 4% / je 100 mikgr.
Za 4,5 % je 112,5 mikgr.po pčeli , a za 6 % je 150 mikgr po pčeli.

Neko će primjetiti da su ova zadnja dva rezultata veća od 100 mikgr. koliko je sigurno po pčeli.
Tačno ali ni 2.000 mikgr. nije naudilo pčeli u roku 48 sati . S druge strane ,također je primjetno ono što je i Stipo vidio i ranije da su ovo svejedno vrlo velike količine OK za varou . Tačno ali isto tako je utvrđeno da je isparljivost oksalne kiseline toliko mala da nemože nauditi varoi ni u mnogo većim količinama , znači da varoa mora imati direktni kontakt sa oksalnom kiselinom i tada joj ona djeluje na njena osjetila.

Na kraju je pitanje zašto ja uvijek idem sa manjim količinama oksalne kiseline , kad veći postotak neće nauditi pčelama , a sigurnije će oboriti varou ?
Kako sam rekao želim koliko je moguće manje nanjeti štete pčelama , a da budem siguran da može značajno oboriti varou . S druge strane uvijek sam vjerovao da pri manjem postotku o.k. postoji mogučnost da će pčele kod čišćenja uzimati nešto sirupa . Da li to rade neznam ali ako uzimaju tada postoji mogučnost da ni hemolimfa ne odgovara varoi i da tada postoji produženo djelovanje oksalne kiseline , što preko varoe na pčelama što preko legla . Kod mene varoa još otpada , danas 20. 10 ćak više nego prije dva dana . Dali to ima veze sa ovim što sam pisao neznam ali ćak i na ovim zrelim varoama koje padaju nađem poneku nagriženu , a i dosta oklopa bez tijela . Sve će se vidjeti kod sljedećeg tretiranja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Zvones računica ti je točna ali tu meni nešto ne štima jer ispada da polivena ulica pčela sa sa količinom od 5 ml 3,5 % oksalne dobije dozu od 175 000 mikrograma. Iako smo otopinu polili po pčelama mismo pritom nakvasili samo gornji dio pčela koji se nalazi u ulici. Pčele svojom aktivnošću dodiruju jedna drugu i tako mokre pčele prenose oksalnu na druge pčele i sa tim se slažem ali mokre pčele dodirivaju i unutrašnjost košnice odnosno dodiruju saće i okvire unutar ulice i na to sve prenose oksalnu.
Tako jedna doza od 175 000 mikrograma ne završi sva na 2000 pčela koje su u ulici nego jedan njem dobar dio završi i na stijenkama unutrašnjosti košnice čak pokoja kap prokapa i dolje na podnicu. Imajući taj gubitak oksalne na jednoj pčeli se ne može u prosjeku naći tih 87,5 mikrograma nego manje. Jedino pčele koje su direktno polivene mogu primiti maksimalno moguću dozu. Kolika je to doza ja ovako ne mogu izračunati. Ako si primjetio kada si polivao pčele oksalnom da se otopina slabo hvata za pčele i po polivenim pčelama mogu se primjetiti jako male kapljice. Ja procjenjujem da veći dio oksalne kiseline ostaje na skvašenim pčelama i one bi primile mnogo veću količinu oksalne od tih 87,5 mikrograma. Tako ispada da Slovenci polivajući svoje pčele sa 6 % oksalnom bi predozirali pčele koje su direktno polivene i imali bi dobar dio mrtvih pčela.
Iz tog razloga ja držim da eksperiment kojeg si naveo i koji je se vršio u laboratorijskim uslovima ni blizu ne odgovara uslovima koji se primjenjuje u košnici pogotovo nije mjerodavan jer se u laboratoriji nanosilo čistu oksalnu na abdomen pčela. Mi radimo sa šećernom otopinom oksalne sistemom nakapavanja. Ovdje je riječ o sasvim različitim uvjetima i sa sasvim različitim sredstvom i sa različitom metodom davanja oksalne. Da je se eksperiment radio sa istim principom sa šećernim rastvorom nekog procenta oksalne i ponavljao uzastopno sve dok se ne primjete mrtve pčele. Znalo bi se koja je to maksimalna dozvoljena količina oksalne koju je moguće primjeniti u pčelinjaku. Ovako na osnovu tog eksperimenta sve se odradilo po meni površno i na osnovu toga dovodili zaključci. Ispada da se sa jačom oksalnom, a to pokazuju i tvoji izračuni lako se mogu predozirati pčele i tako nanjeti tolika šteta da se dovede u opasnost opstanak tretiranog pčelinjeg društva pogotovo u dozama koje koriste Slovenci i Italijani. U praksi nisam čuo da se takvo što bilo kome dogodilo.
Nemojmo zaboraviti da šećerni rastvor oksalne ni približno nije opasan kao čista kiselina. Zapravo šećerni rastvor je skoro bezopasan za čovjeka, a ja tvrdim da nije puno opasan ni za pčelu.
Prije 20 dana sam na staklenu pločicu nanio sloj šečernog rastvora oksalne, BeeVitala i mog koktela. Film tih rastvora je još ljepljiv i jednako kiseo kao prije 20 dana. Znači oksalna je zarobljena u šećeru.
Pitam se koliko se taj film rastvora može dugo održati na pčelamaci koliko oksalne iz rastvora pređe u tijelo pčele.
Pitam se dali pčele sa svog tijela skidaju taj film rastvora, a izgleda da ga skidaju jer se primjeti da jedna drugu ribaju.
Pčele svojom rilicom ribaju jedna drugu i pitam se koliko tada oksalne završi u probavnom traktu pčele. Omakne li se kojoj da proguta dio šećernog rastvora. Šećerni sirup poslje par dana se zgusne i da bi ga pčele oribale treba im voda. Primjećujem da poslje tretmana sa BeeVitalom pčele puno posjećuju poilicu, a u pčelinjaku rijetko gdje ima malo zatvorenog legla.
Zaključujem da je razlog pojačane posjete poilice upravo zgusnuti šećerni rastvor BeeVitala.
Za sada toliko.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la inzenjer »

Negdje sam citao da i klimatske prilike imaju uticaja na to kojom cemo koncentracijom oksalne tretirati pcele,pa onda zato se u Italiji koristi tolka koncentracija.Kod nas se dosta ljudi ''opeklo'' sa oksalnom i izgubili dosta drustava,il su nasjeli na neke price kako to nije dobro za pcele,uglavnom oksalna za dosta njih bauk.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la zvones »

Slažem se s tobom ! Kad pišeš malo duži tekst uvijek ispustiš nešto na šta si inače mislio . Dakako da pčele neće primiti ukupnu količinu , a također neće to ravnomjerno
raznijeti po svim pčelama . Također u punoj ulici može biti i znatno više pčela , zato sam i napisao "najmanje 2.000 " . Isto tako za pčelu je uzet podatak da pčela može
imati direktno na sebi 195 mikgr do 72 sata , a za varou je 24 sata i 5,12 mikgr po bočici ili 0,26 po cm kv. Varoa je mnogo manja, pa je ova mjera velika , ali je i tačno
da svaka varoa mora biti u direktnom kontaktu sa oksalnom kiselinom na bilo koji način . Dakle sve su mjere okvirne ali pčele su vrlo kratko u kontaktu sa nešto većom
količinom oksalne kiseline , koja se vrlo brzo raznosi . Teško je izračunati koliko ima u jednoj kapi o.k. ali sigurno vrlo mnogo kapi stane u 1 ml , tako da se slažem da
je za pčele količina oksalne koja padne na nju zanemarljiva . Istovremeno zbog čišćenja koje se mora sprovesti dosta varoa mora doći u kontakt , a njima je dovoljna i
jako mala količina, što je u suštini i najvažnije . Neznam da li si gledao tabelu smrtnosti za pčele i varou ? Tabela nije dovoljno jasna , ali ispada da bi preko 90% pčela
stradalo u roku 24 sata po pojedinoj pčeli bi u tom vremenu trebalo biti više od 4.300 mikrgr ili 4,3 mgr (miligrama) o.k. Ako znamo da u 5 ml. 3,5 % o.k. ima 175 mgr,
tada bi tu količinu trebalo posuti na 41 pčelu i držati 24 sata da večina od njih strada . Nadam se da su sad malo jasnije ove razlike .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Negdje sam citao da i klimatske prilike imaju uticaja na to kojom cemo koncentracijom oksalne tretirati pcele,pa onda zato se u Italiji koristi tolka koncentracija.Kod nas se dosta ljudi ''opeklo'' sa oksalnom i izgubili dosta drustava,il su nasjeli na neke price kako to nije dobro za pcele,uglavnom oksalna za dosta njih bauk.
Nemam stav o klimatskim prilikama i tretiranju , ali znam da se u Italiji i Sloveniji koristi ista koncetracija ,a u najvećem dijelu im nisu isti klimatski uslovi !
Što se tiče ovog drugog dijela pitam se dali im društva stradaju bez oksalne . Čitam , dimi se svaka 3 , 4 dana i tako po dva mjeseca , a sljedeće godine opet
puno varoe . Valjda poslje toliko tretiranja nebi trebalo ostati ništa ? Ma , davno sam odustao od moralisanja i ubjeđivanja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Ovaj naš razgovor me tjera da jednom odvojim jedan nukleus i da polivam pčele sa oksalnom toliko puta sve dok ne primjetim da su pčele počele stradavati .Žtrvujući par okvira pčela tada bi sigurno znao kolika je ta zabranjena doza. Ovako sve što sam iznosim ostaje samo pretpostavka. O oksalnoj znam samo da po jednoj ulici kada je poliveno 5 ml sa 60 % šećernim rastvorom od 2 % oksalne i 5 % limunske obara varrou ali samo oko 40 %. Kontrolnu učinkovitost jačih koncentracija nisam radio jer sam ranije vidi da 4 % oksalne dobro obara varrou. Možda sam sad nedavno trebao napraviti još jednu probu sa 4 % oksalne ali sa manjom dozom od 5 ml po ulici. Možda ću se iduće jeseni toga sjetiti pa i to ispitati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la senad »

Kao što je i red , kada se obeća da se i ispuni obećanje.

DA se ja javim sa informacijama glede eksperimenta oksalnom kislinom u ljetnom tretmanu kao glavno sredstvo za suzbijanje varoe i priprema pčelinje zajednice za zimovanje. Osnova za ovaj eksperiment su Zvonetove preporuke a o istim je detaljno pisao.
Kroz svoje pisanje Zvone je iznio svoje viđenje glede raznoraznih preporuka u ovom slučaju i OK, gdje se kaže da ;
" oksalnom kiselinom se mogu tretirati pčele samo jednom po istoj generaciji pčela i to u periodu kada nema legla?!"

Zvone je tretirao pčele 2 x rastvorom OK sa 2% tnom OK i imao je odlične rezultate. Ja sam ranije negdje pisao da je jedan naš kolega 2x tretirao pčele OK u zimskom periodu (početkom oktobra i početkom decembra) sa 3.5% -tnom OK i kod ovo tretiranja nije bilo gubitaka pčele niti je se odrazilo naproljeni razvoj.

slika

U ovom eksperimentu koristio sam :
-oksalnu kiselinu, eterična ulja , propolis, timol, šećer, voda, mravlja kiselina, jabukovo sirće, limunska kiselina, čajevi.

Ja sam otišao korak dalje iz razloga da eto dokažem i sebi i drugima ( neko će reći da je suludo) kako se mogu pčele tretirati više puta , u mom slučaju 4x rastvorom OK sa raznim %-tima. Razmišljao sam da to bude 50:50 pčelinjaka kasnije sam se odlučio da cijeli pčelinjak bude tretiran OK a da dimljenje bude samo kontrolno. Što se tiče kontrolnog dimljenja urađeno je samo na dvije košnice 1x.
Prva otopina je bila 2,5 %- tna…… 16.08.2011. (otopina 1:1)
Druga otopina je bila 3 %-tna…….. 04.09.2011. (otopina 1:1,5 u korist vode)
Treća otopina je bila 2,75 % -tna…22.09.2011. (otopina 1:1,5 u korist vode)
Četvrta otopina je 3,5 %-tna ( zimski tretman ) (otopina 1:1)


Prvo polijevanje bilo je 5 militara po ulici pčele u plodištu
Drugo polivanje bilo je 4 militra po ulici pčele u plodištu
Treće polivanje bilo je : 1/3 sa 4 mili. 1/3 sa 3 mili. 1/3 sa 2 mili. Po ulici pčele u plodištu
Četvrti tretman (zimski) sa 5 mili. Po ulici klubeta


Izdvojio sam 6 pčelinji zajednica koje su tretirane bee vitalom h.c. 20 milit po plodištu .

slika

Prvo polivanje 16.08.2011 nije pokazao naročiti pad varroe,, testom na dvije košnice dimljenjem takođe nije pokazao se veći broj varoe.
NA drugom polivanju 04.09.2011 pokazalo je nešto više u odnosu na prvo polivanje ,
Treće polivanje 22.09.2011. pokazalo je najviše varoe na nekim i do 500 komada
Četvrto polivanje ( zimski tretman) jedan dio 7.11. a drugi dio 16.11. pad varoe je bio od 30 do 500 komada

Stanje pčelinjih zajednica ;
Ranije sam govorio da imam pčele koje mi pužu ispred košnica otvorio sam i temu na forumu po ovom pitanju .
Jedna pčelinja zajednica stradala prije zimskog tretmana ,
Očekujem još da mi dvije zajednice stradaju jer se prostiru na dvije ulice ,
Imam 4 pčelinje zajednice na 3 ulice
Imam nešto i na 4 ulice pčele
NAjviše imam na 5 i 6 ulica, imam takođe i dobar broj na 7 ulica pčele u klubetu. Ono što je interesanto imam jednu pčelinju zajednicu na 15 ulica pčele ( u gornjem nastavku 7 ulica, u donjem nastavku 8 ulica) kako je došlo do toga mogu nagađat .

14.12. 2011. Sve pčelinje zajednice su prekontrolisane ,

-sve se nalaze na pozicijama koje sam očekivao i da budu u najgornjem nastavku , par pčelinjih zajednica nije na satonošama malo su povučene prema dole .JA inače volim da su mi pčele u najgornjem nastavku i na satonošama da ja njih vidim kada kontrolišem.

Rezime;
-Imao sam nepravilne razmaka između tretmana , Iduće godine ako bogda to ću korigovati i uvesti vjerovatno i još jedno polivanje .
-Što se tiče stanja pčelinjih zajednica imao sam nešto slično i prošle godine kada sam tretirao dimom.
-Bez obzira na ovoliki broj polijevanja pčele su još uvjek žive.
-NIsam prijemtio razliku u odnosu na beevital h.c.
-NIsam primjetio da su pčele stradale od oksalne kiseline , u odnosu na prošlu godinu imam mnogo više pčelinjih zajednica na 7 ulica pčele u klubetu.
-Oksalna kiselina koju preporučuje Zvone u ljetnom tretmanu obara varou ako ne više onda isto onoliko koliko i beevital h.c. Ovo poređenje je iz razloga štoje osnovna komponenta i kod jednog i kod drugog sredstva OK , upoređivati sa varolikom ne bi imalo smisla .!


Ovo bi bilo trenutno stanje , ostaje još da se vidi kakav će biti proljetni razvoj , U Januaru po običaju je moj glavni test prirodnog pada varoe za tekuću godinu .
Ako ste očekivala pojedinačne rezultate ja to nemam vremena dovljno mi je ono što moje oči vide i tako se odredim , Svakako da ću test prirodnog pada varoe brojati pojedinačno jer su mi ti podaci jako važni a i nije neki broj varroe.

Na kraju moram se zahvaliti Zvonetu na njegovoj nesebičnoj pomoći jer sam ga gnjavio telefonom više puta. MOram priznati da sam se ispočetka plašio da stavim cijeli pčelinjak na test . Prema dosadašnjem stanju mogu biti zadovoljna . Ostaje da se provjeri još proljetni razvoj.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Marin »

Ogroman pomak naprijed je samo kad odlučimo da Više ne koristimo nešto za što se zna da je toksično.
Ovakve probe će pokazati da se to može , ni Beevital h/c nije Bogom dan - neko je to probao- provjeravao -oblikovao pa i dosta testova obavio da bi se odlučio za promociju i distribuciju.
Jedno te isto groždje dajte kod više podrumara ni kod jednog neće biti isto vino svako će imati nešto svoje ...pa i cijenu.
Podržavam ove napore iskusnih pčelara , da se dokaže da možemo pčelariti bez zaista i sad stvarno na većem dijelu zatrovanih pčelarskih proizvoda.
Davno sam negdje i ovdje na forumu rekao da će mi biti drago da sam u tom jednim dobrim dijelom učestvovao i potakao druge da mjenjaju smjer kojim smo bili pošli.
Zato Senade svaka čast za rizik i hrabrost.Stara poslovica je da je sreća na strani hrabrih.
Forumi su za to idealni sve je transparentno, za što se ja od prvog dana zalažem .
Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Azem »

Izgleda da svakog dana u svakom pogledu sve više napredujemo.
No da li je baš tako?
Volio bih znati šta je cilj ovog, koliko vidim eksperimenta?
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Izgleda da svakog dana u svakom pogledu sve više napredujemo.
No da li je baš tako?
Volio bih znati šta je cilj ovog, koliko vidim eksperimenta?
Lijep pozdrav i svako dobro!
Šta je cilj?

Mogli bi kazati da je i cilj krajnje granice izdržljivosti pčela , KAda ovo pročitah sjetih se eksperimetna u Rusiji kada su tesitirali izdržljivost pčela na hladnoću , ZAtvarali su pčele u hladnjake i spuštali temperaturu ,, do -50 sve je bilo ok već na -60 pčele su počele da same odpadaju od klubeta. MOtami se po glavi ideja ili eksperiment da izvadim jednu pčelinju zajednicu sa okvirima i postavim je negdje pod balkon ili na neko drvo stim da odozgo zaštitim od padavina ..

Što se tiče ovog eksperimenta ako se pažljivo čita ja sam i naveo razlog a sve u svrhu držanja varoe pod kontrolom, Da li je ovo ispravno, dobro, loše nećemo moći saznati u koliko ne probamo ,

Mnogi su mi govorili da je ovo suludo što radim na cjelom pčelinjaku JA sam uradio 4 polivanja i to je 3x više nego što znanost preporučuje. Vidjet ćemo dokle će mo stići. JA nemam namjeru da likujem ako ovo bude sve ferceralo , Zvonetu hvala štoje proširo moje vidike jer je imao hrabrosti da objavi svoj eksperiment i viđenje cijelog problema oko raznih preporuka.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Azem »

Zaista vrlo hrabro i smjelo, cijeli pčelinjak da bude zamorče,sa neizvjesnim ishodom.
Slažem se sa tvrdnjom ako nešto ne probamo nećemo ni saznati.
U konkretnom slučaju priča nije gotova, treba sačekati proljeće, a da bi eksperiment zaokružili morali bi svakako poslati med i vosak na laboratorijsku analizu.
Ako bih ja eksperimentisao onda bi moje usmjerenje sigurno bilo što manje tretmana a da pčela ostane vitalna i varoa pod kontrolom.
Prije nekoliko dana na jednom od predavanja u Šamcu jedan kolega pčelar me uvjeravao da kod sebe drži pet košnica (od stotinu koliko ih posjeduje), koje ničim ne tretira, ali im i ne oduzima med.To mu je kako kaže garancija ili zalog da razvije pčelinjak ako ostala društva stradaju.
Ostavio mi je adresu i broj telefona da ga posjetim, što ću svakako učiniti.Ovu praksu je kaže naslijedio od oca koji je kako on tvrdi isto radio.
Ove godine, sasvim slučajno, jedan oplodnjak veličine jednog farar rama, na kraju sezone ostavio sam i „zazimio“.
Formiran je u maju mjesecu ove godine.Hranjen isključivo medom, ničim nije tretiran a pčele su žive do danas.Vizuelno (još dobro vidim) varoe nema.
Ovaj eksperiment je nastao sasvim slučajno i gore navedena priča kolege mi se čini vjerovatnom.
Zašto sve ovo pišem?
Ako neko misli da mi je za cilj da nekome oponiram, onda molim administratora da post odmah skine.
Cilj mi je da razmislimo dokle će nas dovesti prekomjerna tretiranja, ili kao ja to već uobičajeno zovem maltretiranja.
Ima li opravdanja za tolika tretiranaja?
Da li smo pčelu toliko onesposobili da se izbori sama bez naše pomoći? Da li još pčela ima u prirodi koje žive bez čovjeka?
Od nekoliko kolega sam dobio uvjeravanja da u prirodi ima pčela koje su bez kontrole čovjeka, što me zaista raduje, a da budem iskren nisam to vidio...

Lijep pozdrav svima!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Azeme mislim da će ti taj roj preživiti maksimalno 2 zime i više sigurno neće. Volio bi da nisam u pravu. Ti eto probaj možda i ostane na životu godinama tko će ga znati. Sve je moguće.
U prirodi ima rojeva ali odbjeglih ove sezone. Znam 3 staništa gdje se pojave pčele i obično ne prezime ni prvu zimu, ako se to i desi drugu sigurno ne prezime.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la sahista »

Senade svaka cast.
Ako uporedim rezultate Varroe koja je pala kod tebe, i kod mnogih ostalih kolega,dodjem do zakljucka da su moja drustva(bila) najzarazenije u Europi.
Ja sam iz svakog drustva izbacio na hiljade Varroe.Mislim da se kolege ne bi trebale bojati oksalne kiseline.Vise tretmana nije problem,jer sam sam ove godine tretirao osam puta,a znamo da je oksalna prisutna u BeeVitalu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la inzenjer »

Senade pises da si 16.11.odradio zadnji tretman.Da si pcele ''predoziro'',dosad bi ti sve trebalo da su stradale,a tvoj kontrolni pregled kaze da su suprotno.Hocel ovaj tvoj ''buckuris'' ( :mrgreen: sala mala),bit zasticen kao patent, il ce i ostali moc znat sastojke i omjere?
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Vahid »

Pa eto da se i ja nadovezem na ovu pricu prvo sve pohvale Senadu za hrabrost i smjelost za ovaj poduhvat da cijelom pcelinjaku uradi tako nesto a i da se nadovezem i na Azemovu pricu ima pcelara i ovdje koji tvrde da pcelinja drustva ne tretiraju nicim mada ja u takve price ne vjerujem jer kad ih pitas koliko dugo nisu tretirali to drustvo i koliko je to drustvo staro kazu da neznaju al kazu vec duze vrijeme i odma okrenu pricu na drugu stranu i ja sam bijo zainteresovan za to odlucijo sam da isprobam sam i evo ishoda tih ekperimenata. Prosle godine sam jedno (osrednje) drustvo 5/6 ramova pcela sa maticom streso na prazne ramove znaci samo na satnu osnovu i polako ih pocnem prihranjivat i tako ih razvijas u normalno drustvo matica znaci nemoze odma da zalijeze dok joj pcele ne izrade ramove za zalijeganje takvo drustvo nisam prosle godine nicim tretiro al je prezivjelo zimu i ove godine sam od tog drustva imo nesto i meda i odlucim ove jeseni da ga isto ostavim bez ikakvog tretmana i da pokusam da ga tako i zazimim i eto prije 3/4 sedmice odem da vidim sta je sa tim drustvom imam sta da vidim nigdje ni jedne zive pcele sve na podnici i ispred kosnice ima sigurno 3. kg ako i ne vise pcela ni jedne zive sve zalistilo sad sam isto uradijo i ove godine isti nacin al to drustvo je jos u zivotu pa cu vidjet sta ce se desit iduce godine ABD hocel i ono da zalisti ili ce prezivjet posto sam to mlado drustvo oduzo od ovoga sto je ove godine zavrsilo svoju karijeru prije par sedmica ili ce opstat posto je mozda postalo malo izdrzjivije ili ne vidjecemo toliko za ovaj put oko mojih eksperimenata sa pcelama ja mislim da pcelinja drustva nemogu opstat u prirodi duze od jedne sezone bez pomoci covjeka to je moje misljenje ????????????? :?: :?: :?:
Pcelar u bijelom svijetu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Azem »

Jesi li utvrdio šta je uzrok stradanja?Kako si utvrdio da se radi o 3 kg pčela? Jeli to slobodna procjena ili...?
Ako je tačno da pčela ne može opstati bez čovjeka, onda je pitanje dana kada će nestati.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Vahid »

Pa pobogu Azeme ja da nisam utvrdijo nebi tako nesto ni piso jer sam reko da sam radijo jednostavno testiranje (eksperiment) na tom drustvu i ostavijo sam ga jednostavno na milist ili nemilost a znao sam da je zarazeno varrom posto je imalo veliki broj prirodnog pada varroe al nisam stijo da se uplicem u majku prirodu nego sam ostavijo da vidim stace da bude i eto ishod je bijo poguban a da je bilo 3. kg to je onako slobodna procjena hehehehhe kolega pa valda mogu toliko procijenit imam bar toliko iskustva al eto mozda i grijesim pa i ja sam covjek ja sam samo reko da je to moje misjenje. Al evo u Njemackoj su vec strucnjaci naveliko u istrazivanju i reprodukci nekih vrsta pcela koje su otporne na varrou pa eto mozda i moje misljenje bude pogresno to sam zaboravijo u proslom postu da navedem kazu da su vec pronasli neku vrstu da je otporna na varrou pa eto ako je tako ja cu odma da porucim par takvih matica jer je to za mene veliko olaksanje manje posjeta pcelinjim drustvima i manje ulaganje u ta kojekakva sretstva za tu opaku napast jer ja i svakako tezim sto manje otrova da unosim u kosnice i da sto manje trujem ta tako lijepa i tako marjiva stvorenja koja su nam dar od Allaha.dz.i majke prirode i zato ja samo iznosim svoja zapazanja i svoje misjenje.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Dok je čovjeka bit će i pčele :D . Previše je cijeni da bi dopustio njen nestanak.
Sjetimo se Činčile bilo ih je u prirodi ostalo svega oko 25 parova. Sada zahvaljujući njenom uzgoju ima ih na milione. Eh sada ne znam dali su se ljudi smilovali nad Činčilom ili su uvidjeli da ima lijepo krzno pa prionuli njenom intenzivnom uzgoju. Neće varroa uništiti pčelu nedaju ljudi najveća je opasnost u kemiji u poljporivredi :twisted: . E tu postoji ljudski sukob interesa i borba je neminovna. Tko će pobjediti :?: :mrgreen:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la zvones »

Rekao bih da nije pitanje hoće li pčele opstati ili nestati , nego zbog čega . Ako se zna da postoje pčele koje su "otporne" na varou kao azijske i afričke , jedne
zbog toga što dozvoljavaju varoi razvoj u trutovskom leglu , a izbacuju je iz radiličkog i druge(afričke) za koje se tvrdi da radilicama traje razvoj 19 dana i uz to
imaju visoko razvijene higijenske navike , tada se postavlja pitanje dali je to samo evropska pčela (američke su došle prvenstveno iz Evrope) ugrožena ?
Ako se zna da svake godine nestane po nekoliko vrsta , a da je već veliki broj vrsta ugrožen , ćak do jučer u potpuno divljim i nepristupačnim krajevima, tada
je valjda jasno da je osnovni krivac čovjek .
Kad se počne pričati i razmišljati o varoi , nemože se izbjeći činjenica da znanost i pored svog znanja i razotkrivanja nije našla cjelovita rješenja . Da je tako
dokaz su stalno novi "lijekovi" ,često i prepakovani stari . Kao što je slučaj i u ostaloj farmaceutskoj industriji ( lijekovi za ljudsku upotrebu),često su u upotrebi
novi lijekovi , koji su uz to nedovoljno ispitani . Struci se vjeruje na riječ , a najčešće oni o lijeku znaju samo ono što je napisano u popratnom materijalu ,a zna
se ko su "zamorci " pa mjenjaj lijekove . Ja sam otišao široko i nije mi namjera bilo čije znanje potcjenjivati ali... uvijek se sjetim jednog podatka koji sam
čuo ili pročitao o ruskom Institutu za pčelarstvo , a to je da su imali 50 pčelinjaka sa prosječno 100 košnica . Naravno sve je to bilo u ondašnjem SSR-u i može
se misliti koja su sredstva imali i koje su silne eksperimente mogli vršiti, provjeravati , koje znanje uključiti .
senad je napisao/la: Što se tiče ovog eksperimenta ako se pažljivo čita ja sam i naveo razlog a sve u svrhu držanja varoe pod kontrolom, Da li je ovo ispravno, dobro, loše nećemo moći saznati u koliko ne probamo ,

Mnogi su mi govorili da je ovo suludo što radim na cjelom pčelinjaku JA sam uradio 4 polivanja i to je 3x više nego što znanost preporučuje. Vidjet ćemo dokle će mo stići. JA nemam namjeru da likujem ako ovo bude sve ferceralo , Zvonetu hvala štoje proširo moje vidike jer je imao hrabrosti da objavi svoj eksperiment i viđenje cijelog problema oko raznih preporuka.
Ja moram zahvaliti Senadu jer je on dovršio eksperiment , koji sam ja imao namjeru izvesti na nešto drugačiji način, što nimalo ne umanjuje njegov eksperiment , ćak
što više , daje još neke mogučnosti . Moji su eksperimenti ove godine propali zbog poznatih razloga ( napisat ću nešto o tome u poznatoj temi ) , a sad ovo što je Senad
naveo dalo mi je mogučnost da napišem još ponešto o varoi , jer sam to ranije predvidio ali sam dao sebi zabranu pisanja upravo zbog poznatih događaja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Azem »

Stipo je napisao/la:Dok je čovjeka bit će i pčele :D . Previše je cijeni da bi dopustio njen nestanak.
Sjetimo se Činčile bilo ih je u prirodi ostalo svega oko 25 parova. Sada zahvaljujući njenom uzgoju ima ih na milione. Eh sada ne znam dali su se ljudi smilovali nad Činčilom ili su uvidjeli da ima lijepo krzno pa prionuli njenom intenzivnom uzgoju. Neće varroa uništiti pčelu nedaju ljudi najveća je opasnost u kemiji u poljporivredi :twisted: . E tu postoji ljudski sukob interesa i borba je neminovna. Tko će pobjediti :?: :mrgreen:
Stipo i ne mislim da će varoa uništiti pčelu, nego se bojim da će to učiniti onaj ko je "previše" cijeni :D
Ovo su moja razmišljanja .Volio bih da nisam u pravu.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Senade kako si uspio dodati propolis, eterična ulja i timol u vodeni šećerni rastvor ako nije tajna. To se ne miješa sa vodom. Alkohol nije rješenje jer je štetan po pčele. Naročito kod većih temperatura.
Ako se sjećaš i ja sam nešto mućkao i imao sam problem sa propolisom. Kada je se koktel preko noći ohladio dobar dio propolisa je isplivao na površinu i lijepi se o stijenke boce.
Ako budeš eksperiment ponavljao u proljeće pazi na količinu timola, mravlje kiseline i jabukovog sirćeta. Te 3 tvari pčela ne podnosi i mogu naštetiti leglu. Može doći do zastoja legla, direktno naštetiti matici. Pazi na temperaturu da se ne desi da pčele napuste leglo ili u gorem slučaju da sve pčele izađu iz košnice. Vjerujem da je tvoj tretman bez legla bio odličan. Naročito kod jačeg postotka oksalne. I kod mene je moj jači koktel dao odlične rezultate.
Po usporedbi ravne učinku čiste oksalne i BeeVitala. Trebam još provjeriti učinak i štete kod ljetnog tretmana. Međutim čemu sve to mućkati kada je u vrijeme bez legla i kada zahladi dovoljna samo oksalna kiselina.
Da bi se nešto pomješalo i upotrebilo ovoga puta u pčelarstvu protiv varroe treba poznavati svaku komponentu u tančine. Čemu ta komponenta služi i šta se traži od nje te njene prednosti i mane i odrediti njen postotak da se dobije jeftin a dobar i bezopasan učinak. Previše nečeg može naštetiti ,a premalo slabo djelovati.
Pitao bi te koje si čajeve stavljao.
Čaj od pelina, kadulje, origana, majčine dušice, borovih iglica, borovih pupoljaka i vrijeska mogu pomoći kako kod obaranja varroe tako isto djeluju protiv bolesti.
Međutim ako si stavio malo timola i koju kap karvakrola ne treba stavljati čajeve: kadulje, origana, majčine dušice i vrijeska.
Zbog terpentina može se staviti čaj od pelina, borovih iglica i borovih pupoljaka. Terpentini isto djeluju na receptore varroe. Međutim čemu služe ti čajevi većinom tome služi i propolis.
Dobro je kako kaže Marin neka svijest pčelara ide ka biološkim srestvima. Pokazali smo i ja i ti da ove naše mješavine dobro djeluju u vrijeme kada nema legla. Hoćemo li moći nešto jeftino i dovoljno učinkovito smućkati i koristiti u vrijeme legla kada su veće vanjske temperature. Za sada imamo BeeVital koji dobro djeluje tijekom aktivne sezone. Da je on malo jeftiniji i da se rjeđe koristi bio bi idealan. Onda ne bi bilo pogrešaka izazvani baš time. Hoćemo li ja ili ti uspjeti nešto izkombinirati vidjet ćemo.
Ovdje bi samo dodao da imaš u vidu što izaziva loš učinak BeeVitala pa da obratiš pažnju oko svojih budućih eksperimenata.
1. Zbog cijene pčelari štede na količini BeeVitala. Rezultat je loš učinak.
2. Zbog većeg broja tretmana pčelari preskaču i ne tretiraju pčele na vrijeme prema tabeli godišnjih tretmana.
3. Pčelari nemaju AV podnice pa imaju lošu dijagnozu stanja o količini varroe pa ili tretman ne dovrše do kraja ili tretman odgađaju za poslje.
4. Pčelari nemaju dovoljno vremena da se posvete brizi o svojim pčelama i tretmane preskaču ili odgađaju.
5. Samouvjerenje pčelara da oni o varroi znaju sve. Ne vrše diagnozu i preskaču tretmane.
6. Jaka društva brzo razviju varrou, a pčelari nemaju uvida u stanje pa im društva dolaze u kolaps prije augusta. Tada su sve mjere protiv varroe zakasnile.
Molim pčelare ako nisu educirani da ovo oko mućkanja oksalne i drugih komponenti ne eksperimentišu da nebi za neuspjeh i nastale štete okrivili mene, a ni Senada.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Azem »

Stipo, ni čuveni profesor Baltazar nije ovoliko eksperimentisao! :D
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao/la:Stipo, ni čuveni profesor Baltazar nije ovoliko eksperimentisao! :D
Ma nije to tako puno eksperimenata.
E moj Azeme koliko sam ja dobio mailova i telefonskih poziva. Pčelari pitaju sve i svašta pogotovo oko BeeVitala.
Jedni se raspituju, drugi se žale, a treći hvale i zahvaljuju. To me tjera da više obraćam pažnju na djelovanje BeeVitala i da radim više analiza. Da više razmišljam o postavljenim pitanjima. Ove godine imam na raspolaganju 70 društava. Lako ih podjelim u blokove. Sve što napravim dobijene rezultate uredno zapisujem. Iz tih rezultata se naknadno može uočiti nešto što nije bio cilj eksperimenta. Još kada se brojke pretvore u grafike. Kada se mnogo o nečemu razgovara i na osnovu nekih iskustava dobijaju se novi zaključci o kojima nisam jučer ni razmišljao. To je tako kada se čovjek preda nekom radu i to radi sa srcem ubrzo se otvori 100 novih pitanja i na svih 100 želeo bi imati točan odgovor. Doći do točnih odgovora može se samo predanim radom i pametnim razmišljanjima. Kako vrijeme ide i ljudi mi sve više vjeruju nameće mi se jedan strah, a to je strah pogreške. Strah me opet tjera dalje.
Dokle će to ići :?: ? Ne znam!
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la senad »

@inženjer ,, što se tiče recepta ovog bućkuriša :) nema ništa konkretno , uvjek su to bile nove kombinacije . Onaj ko želi da tretira pčele po Zvonetovom, receptu dovoljno je da stavi samo 25 grama OK , neće pogriješiti ako se stavi i 30 grama na litar rastvora.

Svi smo imalu priliku da čitamo izvještaje o beevitau h.c. , jedni kude, drugi hvale . Činjenica je da u beevitalu h.c. glavna komponenta OK bez obzira da li se neko samnom slaže ili ne. Isticanje većeg higijenskog ponašanja smatram normalnom pojavom da ako se i mi uvaljamo ublato morat ćemo se potruditi malo više da to skinemo u odnosu na redovnu higijenu. Istina je da pojačano higijenskoponašenja postoji i kod rastvora OK. KO ima dubok džep slobodno neka naruči BEEVITAL H.C.

Stipo je spomeno timol , sve dok nisam stavljao timol pčel nisu reagovale iako sam stavljao velike količine eteričnih ulja lavande, ruzmarina, eukaliptusa , kamilice, Toliko je bilo jako da ja nisam mogao podnijeti taj miris, naravno sve sam to kasnije korigovo, Ujedno i odgovor Stipi glede eteričnih ulja; jedino kamilica se odvajala od otopine, Timol sam rastopio u propolisu i tako zajedno dodo, nisam dodatno ubacivo alkohol da bi rastopio timol.

Kada sam dodao timol u otopinu i tretiro pčele su reagovale, Mislio sam da je u pitanju vremenska razlika obzirom da je to bilo treće polijevanje;

Urado sam provjeru na način;
1* na 1 košnica sam urado treće polijevanja sa osatkom otopine koja nije imala timol,
2*zatim jednu košnicu sa beevitalom h.c. ,
3*jednu košnicu sa kombinaciom 1 i 2

NIje bilo reakcije pčela , zaključio sam da je u pitanju timol tako da će i tu doći korekcija. MAlo me čudi zašto su počele reagovale na timolu kada se isti upotrebljava i niko nije naveo da pčele reaguju. Vjerovatno se radi i o nekakvoj reakciji kiselina ali ta reakcija nije primjetna vizuelno.

Što se tiče propolisa Stipo ,, i kod mene ima tog lijepljena za zidove ambalaže, Samo prvi puta kada sam mješo nije se pojavilo to ljepljenje na zidove,, vjerovatno se radi o postupku a ja nisam zapamtio redoslijed.

Bez obzira što jedan dio propolisa ostane na stjenkama ja ću i dalje da stavljam stim što bi trebalo ,pretpostavljam ići sa blažim propolisom možda onaj od 20% tni, Sve što se više ubacuje veća koncentracija propolisa dolazit će više do lijepljenja po stjenkama ,

Ovo mješanje nije baš rezultat onako bez veze , Sve komponente se već koriste u pčelarstvu , NA Beevital h.c. ako su tačni podaci o komponentama a vjerujem da jesu onda niti ovaj moj eksperiment je napamet rađen . JAsam još ranije imaopriliku upotrebljavati beneenvohl koji je isto što i beevital
uz malu korekciju.

Kao što Stipo reče oni koji bi nešto mješali da u konačnici zbog nekakvog neuspjeha ne okrivljuju mene ili Stipu ili Zvoneta, Ako sve bude kako treba ferceralo mislim da neće biti problem da s e napiše i pojedinačni sastav.

Teško je praviti i eksperimente i biti siguran da je to baš to; iz razloga što imamo sada sve veći broj stradanja pčela tokom ljeta i jesen bez obzira da li su tretirane OK dimom ili nekim drugim sredstvo.


Da nam je dočekat da bar jedan izvjestan period nema varoe pa da onda vidimo pravu sliku pčelarstva .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pcelar.mk
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 pro 2011, 19:35

Re: Eksperimenti tretiranja oksalnom kiselinom

Post Postao/la pcelar.mk »

Dli je neko probao rastvor 3,5% OK sasvim malo sa prsta na jezik? :twisted: Ja mogu slobodno reci da je soodvetan tretman kad se sirup sa OK adekvatno rasporedi po pcelama zavisno od broj pcela u zajednici. Nemozemo reci 30 ml za slabu zajednicu ili 5 ml po ulici.Sta to znaci ? Dobro znamo da je svaki lek otrov a da je doza tog otrova lek. Znaci moramo tacno dozirati , optimalno doziranje je jedini uslov uspeha. Ja iz sopstvenog iskustva mogu vam reci da je sekerni sirup 1:1 sa 3% OK na klube koje zahvata 5 ulica, ali samo polovina duzine okvira, dovolno 10 ml OK .Sredna ulica 3 ml 2 naredne po 2 ml = 4ml i naredna 2 po 1,5 = 3 ml. Palo je preko 250 varoa i posle mesec dana jos padaju iako je to po 2 ,3 na nekoliko dana.Neka ispitivanja u Americi pokazali su da je sa metodom nakapavanja dovoljno 3 ml po ulici i to 3% OK. Da pogemo i od toga, kolku pcela ima u srdnu ulicu klubeta, koliko u 2 ulice pored srednje a koliko u naredne dve ulice i koliko u krajne ulice klubeta.To uopste nije jednaki broj pcela, vec ima velike razlike, nemozemo tretirati 5 ml po ulici.Ako kod nas uzmemo da tretiramo sa 3,5 % OK i 5ml po punom ulicom pcela onda je to neki oprimum 50 ml po drustvu. U ovom slucaju ako imamo 5 ulica pcela koje zahvataju oko 50 posto duzine ulice onda imamo 1/ 4 od punu jacinu pcela a verojatno brojcano i puno manje onda 50 /4 = 12,5 ml to bi bila optimalna doza za ovakvu zajednicu (normalno ovo eksperimentom treba dokazati).
Idemo obratnim putem i smanjuemo koncentraciu oksalne i kolicine date na pcelama i onada izlozimo rezultate. Ja na ovo radim i rezultate ku ovbjaviti u jesen iduce godine. Puno Pzdrava , tekst je otvoren za diskusiju!
Odgovorite