BeeVital Hive Clean

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la pot »

Ja sam u ljetnom tretmanu nekoliko košnica polio o.k u tri navrata 3,5% i to 80 ml po košnici, do sad izgledaju uredu, bit će tu i zimski tretman i vidjet ću šta će biti do proljeća. B.V sam koristio i ove godine.....
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Ih,pa ovo je od prije dvije godine.Ja sto sam juce htio,danas vise necu.
Ja koristim samo BeeVital,i nisam imao nikakvih gubitaka.Izgubio sam jednu maticu,ali vec je bio april mjesec.Kolege pored mene,koristili su prosle godine OK,i nisu imali gubitaka.Oksalna se koristi u mnogo zemalja,i da je previse stetna kao zimski tretman,pcelari bih odavno primjetili,i prestali sa upotrebom.
Samo bih dodao da svi pcelari(ne znam kako je kod Krese),iskljucivo koriste OK,samo za zimski tretman.Svi zastupaju tezu da se sa oksalnom smije samo jednom polivati pcele.Ima pcelara,koji su izgubili sva drustva...pogotovo oni koji misle da se pcela moze sama boriti protiv Varroe.
Jos bih nesto dodao..ono sto sam odavno osjetio.Nevjerovatna indirekna hajka prema ljudima koji koriste BeeVital.Pogotovo od ljudi koji ga uopste ne koriste.,ne kontam.Pa ovdje ima toliko lijepih tema..ali od oksalaca i BeeVitelasa,da covjek dobije glavobolju.Prepirete se bez ijednog razloga.Stoi se mene tice,ovo je zadnji post na ovu temu,...totalni IGNOR.
Pozdrav.
Sahista,nije bas tako kako si napisao,to sto ti svoje odluke u pcelarstvu mjenjas onako kako i spoznajes nesto novo,to je ok,covjek tezi uvjek ka boljem,ti se trudis da nesto naucis,veliki pcelar nemoze sebi dopustiti to,tj.nekoga kritikovati a i sam priznavati iste greske!Sto se tice ove tvoje podjele,ja spadam u kriticara svih klanova,jer varou unistavam ciglom,po mogucnosti onom pecenom,koja je najtvrdja!U zimskom periodu osim jednog navedenog preparata kada nije velika najezda varoe koristim i mlijecnu kiselinu,koja ima i rezultata protiv nozemoze,a najeftinija je i najprakticnija,udjel kiseline je 15%-mozes popiti je kao limunadu!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Mogu Autoriteti pčelarstva pisati što hoće, a mogu neke stvari znati i ne napisati. Dali je taj previd slučajno ili namjerno sve jedno.
Ako su ti autoriteti ispitivali oksalnu kiselinu ispitivao sam je i ja i također sam došao do određenih saznanja.
Da objasnim:
Pčelarstvom sam se počeo baviti 2000. godine.
2002. sam prvi put tretirao pčele fluvalinatom ( drvene letvice )
Narednih godina koristio sam razne letvice i dimove da ih ne nabrajam.
U tom periodu poslje zime:
2004./2005. - uzimio 4 društva dočekao proljeće bez gubitaka matica i društava.
2005./2006. - uzimio 7 društava - bez gubitaka matica i društava.
2006./2007. - uzimio 9 društava - bez gubitaka matica i društava.
2007./2008. - uzimio 14 društava - bez gubitaka matica i društava.
2008./2009. - uzimio 20 društava mart - april prvi gubitci društava (10 od 20). Tretman vršen letvicama (aktivna tvar ne sjećam se). Pouzdano znam da je 8 društava uništila grabež, a 2 društva stradala iza nove godine.
Naredni period uvodim oksalnu kiselinu kao završni tretman.
2009./2010. - 20 društava korišten amitraz dimovi . Završni tretman urađen sa 3,5 % oksalnom kiselinom sa 50% šećera. Krajem januara ponovljem tretman oksalnom. Proljeće od 20 društava sva prezimila uz gubitak 2 matice.
Naredni period uvodim BeeVital
2010./2011. - 38 društava tretman BeeVital prezimaila sva društva i sve matice u isto vrijeme kao kontrolu 10 društava završno tretirano navedenom oksalnom i 9 od 10 prezimilo uz gubitak još 2 matice. ( za gubitak mislim da je razlog to jer je slabije društvo koje je otišlo u stranu i stradalo od gladi).
2011./2012. - 60 društava završno tretirao BeeVitalom i sva društva prezimila i sve matice. U isto vrijeme završno tretirao 10 društava oksalnom i sva društva prezimila uz gubitak 2 matice.
-
Analizirajući ovu kronologiju stanja gubitci matica se javljaju tek uvođenjem oksalne kiseline.
Oksalna kiselina je ORKA LAB ZAGREB malo pakovanje od 100g.
.
Iz ovoga se može iznijeti još jedan zaključak da oksalna ne ide na istu generaciju pčela niti ide poslje korištenja BeeVitala.
Dali je tada uz gubitak matica bilo gubitaka dijela pčela to nisam detaljno pratio ali sam primjetio da društva koja sam u zadnje dvije godine završno tretirao sa oksalnom proljeće su dočekala vidno slabija. Snagu društava prije tretmana nisam radio pa ovaj primjer slabijih društava ne mogu 100% potvrditi, ali sumnja ostaje.
.
Na kraju bi dodao još jednom da BeeVital nije isto što i oksalna niti na pčele djeluje isto kao oksalna.
Oksalna kiselina je u BeeVitalu tvornički na poseban način stabilizirana i kao takva ne prodire u pčelinje tijelo. Koliko je stabilna i čvrsto usidrena sa drugim komponentama u BeeVitalu vidi se i u roku trajanja BeeVitala dok oksalna kiselina koju miješaju pčelari je nestabilna i koristi se samo dok je sviježa.
Oni koji razume organsku kemiju razumit će o čemu ja ovdje govorim. Kada su u pitanju organske tvari one u različitim vezama drastično mijenjaju svoje osobine i mogu djelovati potpuno suprotno u odnosu na izvornu čisti organsku tvar.
Ja nisam organski kemičar ali poznajem neke stvari i zato stalno upozoravam da se ne brkaju i ne poistovjećuju ta dva sredstva koja se koriste protiv varroe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Mogu Autoriteti pčelarstva pisati što hoće, a mogu neke stvari znati i ne napisati. Dali je taj previd slučajno ili namjerno sve jedno.
Ako su ti autoriteti ispitivali oksalnu kiselinu ispitivao sam je i ja i također sam došao do određenih saznanja.
Da objasnim:
Pčelarstvom sam se počeo baviti 2000. godine.
2002. sam prvi put tretirao pčele fluvalinatom ( drvene letvice )
Narednih godina koristio sam razne letvice i dimove da ih ne nabrajam.
U tom periodu poslje zime:
2004./2005. - uzimio 4 društva dočekao proljeće bez gubitaka matica i društava.
2005./2006. - uzimio 7 društava - bez gubitaka matica i društava.
2006./2007. - uzimio 9 društava - bez gubitaka matica i društava.
2007./2008. - uzimio 14 društava - bez gubitaka matica i društava.
2008./2009. - uzimio 20 društava mart - april prvi gubitci društava (10 od 20). Tretman vršen letvicama (aktivna tvar ne sjećam se). Pouzdano znam da je 8 društava uništila grabež, a 2 društva stradala iza nove godine.
Naredni period uvodim oksalnu kiselinu kao završni tretman.
2009./2010. - 20 društava korišten amitraz dimovi . Završni tretman urađen sa 3,5 % oksalnom kiselinom sa 50% šećera. Krajem januara ponovljem tretman oksalnom. Proljeće od 20 društava sva prezimila uz gubitak 2 matice.
Naredni period uvodim BeeVital
2010./2011. - 38 društava tretman BeeVital prezimaila sva društva i sve matice u isto vrijeme kao kontrolu 10 društava završno tretirano navedenom oksalnom i 9 od 10 prezimilo uz gubitak još 2 matice. ( za gubitak mislim da je razlog to jer je slabije društvo koje je otišlo u stranu i stradalo od gladi).
2011./2012. - 60 društava završno tretirao BeeVitalom i sva društva prezimila i sve matice. U isto vrijeme završno tretirao 10 društava oksalnom i sva društva prezimila uz gubitak 2 matice.
-
Analizirajući ovu kronologiju stanja gubitci matica se javljaju tek uvođenjem oksalne kiseline.
Oksalna kiselina je ORKA LAB ZAGREB malo pakovanje od 100g.
.
Iz ovoga se može iznijeti još jedan zaključak da oksalna ne ide na istu generaciju pčela niti ide poslje korištenja BeeVitala.
Dali je tada uz gubitak matica bilo gubitaka dijela pčela to nisam detaljno pratio ali sam primjetio da društva koja sam u zadnje dvije godine završno tretirao sa oksalnom proljeće su dočekala vidno slabija. Snagu društava prije tretmana nisam radio pa ovaj primjer slabijih društava ne mogu 100% potvrditi, ali sumnja ostaje.
.
Na kraju bi dodao još jednom da BeeVital nije isto što i oksalna niti na pčele djeluje isto kao oksalna.
Oksalna kiselina je u BeeVitalu tvornički na poseban način stabilizirana i kao takva ne prodire u pčelinje tijelo. Koliko je stabilna i čvrsto usidrena sa drugim komponentama u BeeVitalu vidi se i u roku trajanja BeeVitala dok oksalna kiselina koju miješaju pčelari je nestabilna i koristi se samo dok je sviježa.
Oni koji razume organsku kemiju razumit će o čemu ja ovdje govorim. Kada su u pitanju organske tvari one u različitim vezama drastično mijenjaju svoje osobine i mogu djelovati potpuno suprotno u odnosu na izvornu čisti organsku tvar.
Ja nisam organski kemičar ali poznajem neke stvari i zato stalno upozoravam da se ne brkaju i ne poistovjećuju ta dva sredstva koja se koriste protiv varroe.
Samo da nadodam ovo sto si iznjeo o Bee Vitalu nepije bas vodu,Austrijska agencija za Zdrastvo pise sasvim nesto drugo,prilikom registracije Bee Vitala,ako treba prevod nije problem!
slika
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la inzenjer »

Stipo ne kontam to tvoje oksalna ne ide posle Beevitala,ja lani 3 polivanja Beevitalom, oksalna u novembru, i jedno drustvo mi ostalo bez matice preko zime, jedno od 26,nije neki gubitak.Jedno drustvo sam poljevo i u septembru i u oktobru Beevitalom pa oksalna novembar,pa mu nista nije bilo. Ne znam sto se oko oksalne stvara tolka panika, pa oksalna je s obzirom na efikasnost i cijenu daleko najbolje sredstvo!!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Stipo ne kontam to tvoje oksalna ne ide posle Beevitala,ja lani 3 polivanja Beevitalom, oksalna u novembru, i jedno drustvo mi ostalo bez matice preko zime, jedno od 26,nije neki gubitak.Jedno drustvo sam poljevo i u septembru i u oktobru Beevitalom pa oksalna novembar,pa mu nista nije bilo. Ne znam sto se oko oksalne stvara tolka panika, pa oksalna je s obzirom na efikasnost i cijenu daleko najbolje sredstvo!!
Ja oko oksalne ne stvaram paniku nego samo iznosim svoje mišljenje. Čovjek je lijepo pitao dali poslje BeeVitala da tretira oksalnom ili ponovo BeeVitalom. Ja sam mu samo obrazložio kada se već dvoumi čime će tretirati da tretira BeeVitalom i naveo svoja zapažanja i kod primjene BeeVitala i kod primjene oksalne. Ako sam ja primjetio negativna djelovanja oksalne i čvrsto sumnjam da je to kod mene tako. Da bi bio donekle čist sa svojim mišljenjem zatražio sam i mišljenje drugih pčelara. Pa eto dobio sam one gore odgovore koje sam dobio. Očekivao sam potvrdne odgovore ali sam dobio sasvim suprotne. Ja sam i dalje pri sumnji da oksalna ipak ima utjecaja na matice jer u svojoj evidenciji imam čiste činjenice jer sam 3 puta za tri godine tretirao i svaki put imao gubitke matica. Možda je tome razlog nešto drugo ali činjenice su tu. Senadovu izjavu ne mogu uzeti kao validnu jer je on imao gubitke matica u periodu prije i poslje uvođenja završnog tretmana sa oksalnom.
Znači potreban mi je treći pouzdan izvor podataka. Hoće li se pojaviti vidjet ćemo.
-
Doista i ja se slažem da je oksalna kiselina s obzirom na cijenu i efikasnost najjeftinije sredstvo u porbi protiv varroe ali samo kada je u pitanju tretiranje pčela u vrijeme kada nema legla. Međutim za dobar dio društava samo taj tretman nije dovoljan jer dolazi suviše kasno i varroa već dotle pravi pčelama velike štete. Često uz rano stradavanje društava.
Nemojte zaboraviti inkubatore varroe. Završni tretman oksalnom neće u potpunosti uništiti varrou u njemu i sigurno će ako društvo i prezimi u njemu prezimiti previše varroe i eto rasadnika za iduću sezonu i pojave većeg broja inkubatora. Ako pčele tretiramo samo oksalnom na kraju sezone kada nestane legla za par godina stvorit će se toliko inkubatora da će se prije kraja sezone javljati ne baš mali gubitci društava i sigurno ćemo imati dosta slabih društava što izaziva najezdu grabeži i bolesti.
Znači oksalna može kao završni tretman ali što ćemo sa inkubatorima. Njih treba detektirati i polivati više puta sve dok se ne uništi varroa e pčele toliko oksalnih tretmana ne trpe, a matice pogotovo. Te su matice tretirane i prošle sezone. Dokazano je da oksalna kiselina prodire u pčelu i u pčeli ostaje do kraja njenog života. Dobru maticu čuvamo nekoliko godina i velika je šteta da je ubijemo prevelikom dozom oksalne koju je matica u više tretmana nakupila.
Da bi se riješili inkubatora tu je BeeVital. Moje su neke matice za svoga života imale preko 20 tretmana i u 3 godine nisam imao niti jednog gubitka ni društva ni matica.
Ako mislite da ja ovim tekstom promoviram BeeVital varate se jer ja ga od ljetos više ne koristim, a koliko znam ni Marin ga više nema u prodaji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Stipo ne kontam to tvoje oksalna ne ide posle Beevitala,ja lani 3 polivanja Beevitalom, oksalna u novembru, i jedno drustvo mi ostalo bez matice preko zime, jedno od 26,nije neki gubitak.Jedno drustvo sam poljevo i u septembru i u oktobru Beevitalom pa oksalna novembar,pa mu nista nije bilo. Ne znam sto se oko oksalne stvara tolka panika, pa oksalna je s obzirom na efikasnost i cijenu daleko najbolje sredstvo!!
Ja oko oksalne ne stvaram paniku nego samo iznosim svoje mišljenje. Čovjek je lijepo pitao dali poslje BeeVitala da tretira oksalnom ili ponovo BeeVitalom. Ja sam mu samo obrazložio kada se već dvoumi čime će tretirati da tretira BeeVitalom i naveo svoja zapažanja i kod primjene BeeVitala i kod primjene oksalne. Ako sam ja primjetio negativna djelovanja oksalne i čvrsto sumnjam da je to kod mene tako. Da bi bio donekle čist sa svojim mišljenjem zatražio sam i mišljenje drugih pčelara. Pa eto dobio sam one gore odgovore koje sam dobio. Očekivao sam potvrdne odgovore ali sam dobio sasvim suprotne. Ja sam i dalje pri sumnji da oksalna ipak ima utjecaja na matice jer u svojoj evidenciji imam čiste činjenice jer sam 3 puta za tri godine tretirao i svaki put imao gubitke matica. Možda je tome razlog nešto drugo ali činjenice su tu. Senadovu izjavu ne mogu uzeti kao validnu jer je on imao gubitke matica u periodu prije i poslje uvođenja završnog tretmana sa oksalnom.
Znači potreban mi je treći pouzdan izvor podataka. Hoće li se pojaviti vidjet ćemo.
-
Doista i ja se slažem da je oksalna kiselina s obzirom na cijenu i efikasnost najjeftinije sredstvo u porbi protiv varroe ali samo kada je u pitanju tretiranje pčela u vrijeme kada nema legla. Međutim za dobar dio društava samo taj tretman nije dovoljan jer dolazi suviše kasno i varroa već dotle pravi pčelama velike štete. Često uz rano stradavanje društava.
Nemojte zaboraviti inkubatore varroe. Završni tretman oksalnom neće u potpunosti uništiti varrou u njemu i sigurno će ako društvo i prezimi u njemu prezimiti previše varroe i eto rasadnika za iduću sezonu i pojave većeg broja inkubatora. Ako pčele tretiramo samo oksalnom na kraju sezone kada nestane legla za par godina stvorit će se toliko inkubatora da će se prije kraja sezone javljati ne baš mali gubitci društava i sigurno ćemo imati dosta slabih društava što izaziva najezdu grabeži i bolesti.
Znači oksalna može kao završni tretman ali što ćemo sa inkubatorima. Njih treba detektirati i polivati više puta sve dok se ne uništi varroa e pčele toliko oksalnih tretmana ne trpe, a matice pogotovo. Te su matice tretirane i prošle sezone. Dokazano je da oksalna kiselina prodire u pčelu i u pčeli ostaje do kraja njenog života. Dobru maticu čuvamo nekoliko godina i velika je šteta da je ubijemo prevelikom dozom oksalne koju je matica u više tretmana nakupila.
Da bi se riješili inkubatora tu je BeeVital. Moje su neke matice za svoga života imale preko 20 tretmana i u 3 godine nisam imao niti jednog gubitka ni društva ni matica.
Ako mislite da ja ovim tekstom promoviram BeeVital varate se jer ja ga od ljetos više ne koristim, a koliko znam ni Marin ga više nema u prodaji.
Stipo,ovo je Bogu plakati,ja nemam nista protiv Bee Vitala,ali ti se pozivas na njega,iako sam ti predocio izvjestaj Ausrijskog ministarstva za zdrastvo,njega mozes naci i na internet stranici Bee Vitala,kao i nalaz Pcelarskog Instituta u Hochheimu-Njemacka,pa molim te odgovori zasto u svojim postovim pobijas saznjanja i dokaze strucnjaka!Bee Vital je namjenjen i proizveden kao alternativa Mravljoj kiselini,u vrijeme testiranja Bee Vitala ovi gore navedeni organi su dosli do saznjanja da Bee Vital nije sam dovoljan kao preparat u borbi protiv varoe,da ima losije rezulate u vrijeme tertiranja kada pcelinja zajednica ima legla nego u vrijeme zimskog tretmana!Zasto oni iznose javno to na stranici Bee Vitala??
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

stipo je napisao/la: Senadovu izjavu ne mogu uzeti kao validnu jer je on imao gubitke matica u periodu prije i poslje uvođenja završnog tretmana sa oksalnom.
Šta znači da nije validno? Valjda je validno ako se kaže da je bilo gubitaka jedna ili dvije matice na 100 pčelinjih zajednica prije OK i za vrijeme OK zar to nije mjerodavno . To znači da OK nije kriva za stradanje matice Malo je nelogično očekivati potvrdu navoda sa jednog pčelinjaka.

Ipak mislim Stipo da bi trebao tražiti vlastitu grešku i ispraviti .
Toliko paničiš zarad dvije matice pa sve da je i kriva OK.
Ako ti beevital nije ubio matice znači da OK je sasvim uredu jer beevital ima daleko daleko više OK nego što mi mućkamo i nepije vode to što navodiš da je ona tako blagotvorno upakovana u beevital , Po toj logici Tursko pčelarstvo bi se zasnivalo samo na praznim košnicama. Znamo da su turci 4 velesila u svjetu glede pčelarstva a koriste najviše OK . Ovdje se sada može postaviti pitanje kako kod takve velesile OK ne mjenja svoj svojstva a samo mjenja u Livnu!?

stipo je napisao/la:Da bi se riješili inkubatora tu je BeeVital. Moje su neke matice za svoga života imale preko 20 tretmana i u 3 godine nisam imao niti jednog gubitka ni društva ni matica.
Stipo kada smo kod mene razgovarali Ti , Vahid i ja spomenuo si da od svojih 60 društava ne možeš sastaviti 20 dobri da bi vozio na pašu bagrema . Ko je krivac tome bevital ili oksalna?!

Ako je oksalna iz beevitla krivac tome onda se slažem stobom da oksalna kiselina štetno djeluje na pčele i matice.

Postoji mogućnost da je oksalna kiselina više toksična na određenem geografskim područijma. O tome nije niko još pisao pa bi bilo dobro i to istražiti. Možda neki student bude uzeo temu za diplomski rad . "Toksičnost i uticaj geografskog područja na djelovanje OK"

Ovo postaje već ozbiljno. Nemam razloga da nevjerujem Stipi, Pitam se, a već sam ranije pisao u Zvonetovim temam o OK da se bojim da će doći vrijeme kada će nam zabraniti OK ili će nam podvaljivati jer Stipini nalazi idu u tom pravcu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Šta rade Turci u Turskoj ne znam nisam bio tamo.
Senade ja sam mjerio razlike između oksalne i BeeVitala.
Prvo što sam primjerio kada se pčele poliju oksalnom kapljice oksalne su mnogo veće nego kapljice kada se pčele poliju BeeVitalom.
To znači da se BeeVital bolje raspoređuje po pčelama. Hitinski omotač pčele je navošten i voda sa njega lako klizi i slabo se zadržava, a one kapljice koje se zadrže na pčeli veoma su krupne te usljed težine lako spadaju sa pčela. BeeVital na pčelama obrazuje jako sitne kapljice i te se kapljice zbog manje težine duže zadržavaju na pčelama. Druga razlika koju sam mjerio je kisela stabilnost i mjerio sam koliko oksalna a koliko BeeVital zadržava kiselost.
1. Beevital star nekoliko mjeseci imao je ph vrijednost 1 ph, nakapano na staklo 5 kapi.
Oksalna sviježe napravljena imala je isto 1 ph , nakapano na staklo 5 kapi.
Sve sam to ostavio na policu pored prozora u garaži da odstoji.
2. Nakon 15 dana BeeVital ima 1 ph
oksalna kiselina ima 1,5 ph
3. Nakon 30 dana BeeVital i dalje ima 1 ph.
Oksalna kiselina ima 2,5 ph.
Ostatak oksalne kiseline u začepljenoj boci nakon 2 mjeseca 3,5 ph.
BeeVital ostatak u boci i dalje ima 1 ph.
Mjerio saam i učinkovitost oksalne sa 1,5 ph i utvrdio sam da obara varrou oko 30 %.
Zaključio sam da stara oksalna, a to i literatura spominje ima mnogo lošije djelovanje od sviježe oksalne.
Šta je sa BeeVitalom? E on djeluje točno onako kao je proizvođač napisao jer otvorena boca koja je po propisu uskladištena i nakon 6 mjeseci i dalje ima 1 ph.
Istraživao sam ja još dosta parametara BeeVitala ali to je druga priča.
Interesantno je to da je BeeVital teži od 50 % šećernog rastvora oksalne, a gustina mu je mnogo manja. U čemi je kvaka :?: ja znam.
.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Već sam ranije odgovorio ali ponovit ću opet zašto ne od 60 društava nego od 70 društava nisam mogao izvući više od 20 proizvodnih društava za bagremovu pašu.
Na bagremovu pašu sam namjeravao ići sa što više top jakih društava gdje svako društvo 15 do 20 dana prije cvjetanja bagrema ima 10 do 12 okvira sa leglom. Iz ranijih iskustava ocjenio sam da bi mogao na vrijeme tako formirati 30 do 40 društava jer po iskustvu od 70 društava bit će dovoljno legla da to napravim. Mart krenuo idealno i pčele krenula jak razvoj. Mojoj sreći kraja nema ali vidi vraga april kišovit i hladan prvih 20 dana da se ne zna koji je dan gori od kojeg. 20 dana pčele nisu povirile na leto i naravno kao rezultat toga desio se prekid legla i to nije sve jer pošto su se pčele povukle u klupko nisu mogle grijati svo leglo i veliki dio legla je propao. Kada je vrijeme nakon 20 dana malo zatoplilo otvorio sam košnice i šta sam našao osim dlan dva izlazećeg legla. Istina bilo je tu društava koja su uspjela sačuvati leglo i matica nije prekidala leženje ali kada sam sve zbrojio mogao sam izvući samo 18 društava dovoljno pripremljena za bagremovu pašu. Odvezao bi ja i tih 18 društava i sva pomoćna društva ali bagrem nije obećavao ništa osim troška transporta od 300 km u jednom smijeru.
.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Podatci nisu relevantni jer si Senade imao gubitke matica prije oksalne i poslje oksalne.
Ne iznosiš dali si i kada si imao jednako odnosno više ili manje gubitaka matica.
Da nisi ranije imao gubitaka matica, a poslje primjene oksalne opet bez gubitaka matice taj bi podatak bio relevantan iako suprotan od mog ipak bi bio relevantan jer računica je čista.
.
Kod mene nije riječ o gubitku 2 matice od 100 društava nego je riječ o gubitku 2 matice od 10 tretiranih i to 2 godine zaredom odnosno 3 godine računajući goduinu kada sam polivao 20 društava i izgubio isto 2 matice. To je 20% gubitaka u zadnje 2 godine.
Nedo bog da sam polivao svih 100 društava i izgubio 20 matica.
Ja mislim da je sada jasnije zašto se brinem. Brine me dali ja griješim ili je to manje više tako i kod drugih.
Pišem zato što ako sam se ja za malo opekao ne moraju se drugi opeći. BeeVital je BeeVital ali je mnogo skuplji od oksalne i rado bi ga zamjenio sa oksalnom ali mi testovi govore suprotno tako da po njima BeeVital na kraju ispadne jeftiniji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo da se i ja ponovo ukljucim jer sam ja i zakuhao ovu pricu svojim pitanjem (a i forum je živnuo pa mi je bas i drago :)) trazio sam iskustva vas kolega koji ste iskusniji i vidim da imate dosta razlicite stavove a isto tako razlicita i iskustva kad je u pitanju taj posljednji tretman da li sa BeeVitalom ili Oksalnom? Hvala vam pomogli ste mi da odlucim, buduci da imam 4 košnice i da mi je ostalo malo BeeVitala dvije cu tretirati njime a dvije oksalnom naravno nakon sto prestane leglo jer sam prosle sedmice primjetio da ima dosta zatvorenog legla koje se do ovih dana trebalo izleci. Kakvi ce biti rezultati to cemo vidjeti u proljece. Oksalnu necu sam praviti nego cu uzeti od kolege koji tretira svoj malo veci pcelinjak.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Da ne bi ispalo da se na težemo samo da kažem Stipo nisi mi odgovorio zašto su ti pčele bile slabe ? ko je krivac BEEVITAL ili OK .
Ja mislim da je sada jasnije zašto se brinem. Brine me dali ja griješim ili je to manje više tako i kod drugih.


Stipo ili ti nevalja OK ili tvoji eksperimenti ne fukcionišu kako treba obzirom da poznaješ tu materiju sa kemijskim sredstvima to još više produbljuje problem oko beevitala i OK .

Prema tvojoj teoriji ja bi trebao da sam do sada ostao bez pčela zajedno sa mojim rezervnim maticama. Da ne tušim više i mislim da neću više pisat i trubiti da je beevital isto što i OK.

Ovo mi je zbunjujuće obzirom da sam dobro pratio tvoje izlaganje kada smo bili kod mene i neželim da iznosim detalje d a ne bi se ovo pretvorilo u naguravanje.

Ovo mi je sve kontradiktorno u samom tekstu a da nepravim komparacju sa onim našim razgovorom:
stipo je napisao/la:već sam ranije odgovorio ali ponovit ću opet zašto ne od 60 društava nego od 70 društava nisam mogao izvući više od 20 proizvodnih društava za bagremovu pašu.
Na bagremovu pašu sam namjeravao ići sa što više top jakih društava gdje svako društvo 15 do 20 dana prije cvjetanja bagrema ima 10 do 12 okvira sa leglom. Iz ranijih iskustava ocjenio sam da bi mogao na vrijeme tako formirati 30 do 40 društava jer po iskustvu od 70 društava bit će dovoljno legla da to napravim. Mart krenuo idealno i pčele krenula jak razvoj. Mojoj sreći kraja nema ali vidi vraga april kišovit i hladan prvih 20 dana da se ne zna koji je dan gori od kojeg. 20 dana pčele nisu povirile na leto i naravno kao rezultat toga desio se prekid legla i to nije sve jer pošto su se pčele povukle u klupko nisu mogle grijati svo leglo i veliki dio legla je propao. Kada je vrijeme nakon 20 dana malo zatoplilo otvorio sam košnice i šta sam našao osim dlan dva izlazećeg legla. Istina bilo je tu društava koja su uspjela sačuvati leglo i matica nije prekidala leženje ali kada sam sve zbrojio mogao sam izvući samo 18 društava dovoljno pripremljena za bagremovu pašu.
Neka ti je sa srećom u daljem eksperimentisanju .Kada smućkaš te ljekovite trave za varrou prvi sam kupac :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la: Neka ti je sa srećom u daljem eksperimentisanju .Kada smućkaš te ljekovite trave za varrou prvi sam kupac :)
Ne možeš biti prvi kupac jer već sam prodao desetak litara. Ja ću to ljekbilje sigurno ponuditi tržištu ali prvo trebam riješiti ambalažu, Zatim posude za ozbiljniju proizvodnju jer treba tu više različitih specijalnih posuda, kao što su veći emajlirani kotlovi koji rade pod pritiskom, mikro filteri i turbo miješaći i nekoliko većih cisterni za odležavanje pod određenom temperaturom. Cijelo ljeto sam tražio parcele gdje se može naći potrebno ljekovito bilje i na sreću istina malo kasno ali sam naišao cijelo polje bilja koje mi treba. Za branje je bilo malo kasno pa nisam mnogo ubrao. Iduće godine idem na vrijeme i mogu ga imati punu traktorsku prikolicu. Sada trenutno poslje tretmana varou brojim svaki dan. Pravim tabele, uspoređujem i tražim štetne posljedice.
Jedno sam siguran, a to je da odlično ruši varrou, te da varroe u vrijeme legla ostaje manje nego za BeeVitalom i da pčele imaju jak nagon za čišćenje.
Napravio sam i 3 testa djelovanja na leglo tako što sam markerom obilježio otvoreno mlado leglo zatim leglo pred zatvaranje i zatvoreno leglo.
nakon 3 dana na mladom leglu pčele su očistile od 100 ćelija samo 2 ćelije. Kod zaklapanja nedostajalo je još 2 ćelije. Znači od 100 ćelija zatvoreno je 96 ćelija. To je znak da to moje sredstvo ne utječe na leglo. Zna se da pčele i kod ne tretitanih zajednica znaju iz samo njima znanih razloga ukloniti nekoliko larvi. Ispitivao sam djelovanje i na zatvoreno leglo. Kod prvog polivanja nije bilo promjena. Prije polivanja birao sam okvir gdje je bila veća površina uredno zatvorenog legla bez jedne prazne ćelije i tek nakon drugog polivanja primjetio sam samo jednu prije vremena otvorenu ćeliju. Mada nisam stalno povirivao mislim da su je pčele otvorile i izvukle lutku. Nakon tretmana varroa je padala na uložak podnice. Nije palo puno varroe ali nakon drugog polivanja našao sam nekoliko bijelih varroa i 3 bijele nožice od lutki. Bilo je tu još desetak nekih bijelih komadića vjerovatno od lutki ali je bilo ne prepoznatljivo što je to. Zaključio sam da pčele nekako otkriju u kojoj je ćeliji varroa te je otvore i nasilno izvuku lutku i time i bijelu nedoraslu varrou. Dali će to moje sredstvo utjecati na pčele i maticu vidjet ću što će pokazati vrijeme. Dodao bi još samo da sredstvo koje sam napravio početkom jula još ima ne promjenjena svojsta. Prije 5 dana sam mu mjerio kiselost, izgled, talog, i miris. Sve je bilo čisto kao suza kao da sam ga juče pakovao. Prije 5 dana polio sam sa time nekoliko košnica i do danas svaki dan provjeravao kako varroa pada. Sve je u redu i ruši varrou po očekivanjima. Druga takva zapakirana sklonjena boca ostaje do iduće sezone, a ova načeta boca isto tako da vidim što će od toga biti idućeg jula.
Ja sam sa djelovanjem više nego oduševljen te dali će tako ostati do naredne sezone vidjeti ću. Potom ako bog da i bude sve u redu vjerovatno ću to moje sredstvo ponuditi pčelarstvu po pristupačnim cijenama. Registracija :?: ide poslje prvog miliona :lol: .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la balasevic »

svu srecu u daljnjem eksperimentu i da bude ucikvito stipo samo naprjed pa da i mi imadnemo svoje srestvo s kojim cemo polivati a ne da nam ameri prodaju svoje smece samo tako dalje nastavi
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Danas sam prisustvovao predavanju Željka Mikulica u maloj sali doma kulture Kakanj koji je uglavnom govorio o nacinima borbe protiv varoe, na pitanje šta misli o završnom tretmanu oksalnom za košnice koje su predhodno tretirane BeeVitalom u protekloj godini, odgovorio je kako nema iskustva sa BeeVitalom jer ga ne koristi, ali buduci da se u njemu nalazi između ostalog i oksalna kiselina trebali bi biti pritom oprezni jer jedna generacija pcela moze podnijeti jedno tretiranje oksalnom kiselinom. Koliko sam primjetio među prisutnima se stekao utisak da oni koji su koristili BeeVital ne trebaju koristiti oksalnu u završnom tretmanu.
http://www.bhpcelar.com/index.php/14-bo ... kiselinama
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:Danas sam prisustvovao predavanju Željka Mikulica u maloj sali doma kulture Kakanj koji je uglavnom govorio o nacinima borbe protiv varoe, na pitanje šta misli o završnom tretmanu oksalnom za košnice koje su predhodno tretirane BeeVitalom u protekloj godini, odgovorio je kako nema iskustva sa BeeVitalom jer ga ne koristi, ali buduci da se u njemu nalazi između ostalog i oksalna kiselina trebali bi biti pritom oprezni jer jedna generacija pcela moze podnijeti jedno tretiranje oksalnom kiselinom. Koliko sam primjetio među prisutnima se stekao utisak da oni koji su koristili BeeVital ne trebaju koristiti oksalnu u završnom tretmanu.
http://www.bhpcelar.com/index.php/14-bo ... kiselinama
Baš na to sam i ja u proteklim postovima upozorio.
Sada su neke stvari jasnije i sigurno će se u narednim godinama to potvrditi iz više izvora.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la schumy »

Stipo, sa ovom se konstatacijom slažem u potpunosti, provjereno sam izgubio par društava ove zime na način da sam tretirao oksalnom kiselinom u vrijeme prestanka legla (12 mjesec) a cijele sam godine koristio BeeVital.....Mislim da su stradale matice jer su one stalno cijele sezone "na udaru" naših "polijevanja".....
Ove godine neću tretirati sa oksalnom, u košnicama mi je sada Check Mite+ (kumafos) kojega nam je darovao naš HPS, pa mi je to i to još jedna provjera ovog moga zapažanja. Kod uporabe Check Mite+ treba samo obratiti 100% pažnju na vrijeme tretmana (listići se drže u košnici od 42 ÷ 45 dana, nikako ne prekoračiti ovo vrijeme jer se pojavljuje rezistencija...). Nisam baš ljubitelj "kemije" ovo je prvi puta da ju koristim, sve u pokušajima da sa primjenom različitih sredstava izbjegnem rezistenciju na pojedini lijek.
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la zvones »

Evo, nešto sam duže pisao i citiram shumy-a samo zato što je on zadnji pisao u ovoj temi,
schumy je napisao/la:Stipo, sa ovom se konstatacijom slažem u potpunosti, provjereno sam izgubio par društava ove zime na način da sam tretirao oksalnom kiselinom u vrijeme prestanka legla (12 mjesec) a cijele sam godine koristio BeeVital.....Mislim da su stradale matice jer su one stalno cijele sezone "na udaru" naših "polijevanja".....
Ove godine neću tretirati sa oksalnom, u košnicama mi je sada Check Mite+ (kumafos) kojega nam je darovao naš HPS, pa mi je to i to još jedna provjera ovog moga zapažanja. Kod uporabe Check Mite+ treba samo obratiti 100% pažnju na vrijeme tretmana (listići se drže u košnici od 42 ÷ 45 dana, nikako ne prekoračiti ovo vrijeme jer se pojavljuje rezistencija...). Nisam baš ljubitelj "kemije" ovo je prvi puta da ju koristim, sve u pokušajima da sa primjenom različitih sredstava izbjegnem rezistenciju na pojedini lijek.
Pozdrav..........schumy
Bez želje da bilo kome pametujem, treba pogledati šta smo pisali .Činjenica jeste da je kod uzastopnih tretiranja uvijek osuđivana oksalna kiselina. Međutim i
na našim prostorima, prostorima bivše pa i cijelom svijetu postoje veliki gubitci društava , a kako više puta podvuće i Senad ljudi nisu tretirali oksalnom kiselinom,
pa ni BeeVitalom . Eto izvukoste odnekud Mikulića .Otkad je on neko poznato ime oko sredstava za tretiranje. Čovjek ima svoju firmu i za njega su najbolja ona
sredstva koja njegova firma prodaje . O Check Mite-u treba pročitati sve što se piše i ono između redova što napisa ta firma, pa donjeti zaključke, što se mene tiče
neka hvala... Rekao sam da više neću pisati u temi o BeeVitalu . Ima razloga što sam promijenio mišljenje ! Pa da dodam : Gotovo niko nije izvukao pouku iz mojih
prošlogodišnjih gubitaka. Ako je sezona loša , ako nema unosa kad je najpotrebnije jer je suša, osim što nema meda ili ga je malo, nema ni peluda. Slaba društva
se nemogu spremiti za zimu. Ona će tada unijeti bilo šta i možda naprave neke medne zalihe, ali je ostalo sve loše, nema perge , nema zimskih pčela ili ih je malo
ili su loše . Mi nakon toga možemo optužiti bilo koje sredstvo, neshvatajući da se nismo znali prilagoditi situaciji. Teško se prilagoditi, jer evo svaka je godina
drugačija ali je došlo vrijeme pisati o tim stvarima i makar iz trenutnih iskustava izvuči neku pouku. Nisu svi imali isto stanje, bolje rečeno poneko je imao dobre
uslove pčelarenja . Većina, na ovim prostorima je imala proljetos kišno vrijeme, sapiranje cvijeta , nije bilo bagrema i jako sušno ljeto . Neko ima sreće da ima
kesten , lipu ali i tu je potrošnja pčela. Slaba se društva ne mogu oporaviti ni na kasnim pašama i ovdje moram izostavit mediteranska područja da me ne bi
prozivali. Neću reči da tretiranje pčela protiv varoe ne nosi neke rizike, pa ponekad i gubitak matice, ali svaki pregled društva u bezpašnom periodu nosi isti rizik
i sve ovisi od pčelara. Zamislite pregled 30 ; 40; 50 društava za dan i poslje mjesec dana nađemo da nema matice, bila tiha smjena ili prisilna matica i poslje toga
šta drugo nego krivo je neko sredstvo, a ja ni luk jeo , ni luk mirisao (a i ne smrdim na luk, to drugi osjete :D ) . Ovo je samo primjer, meni se sigurno dešavalo
a ja netvrdim da je tako kod drugih. Ipak na kraju, dobro bi bilo da svi pogledamo cjelogodišnji pregled i što smo radili , a šta nismo i vjerovatno bi dosta toga
bilo jasnije.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Evo apsurda ,ako bi se išlo tom logikom, odmah krivac OK ,a o kojoj i zvone govora, ja sam naveo više primjera onih koji ne koriste OK da imaju gubitke !

Jutros me probudi telefon ,zove pčelar i doslovno kaže da mu je pobjego jedan roj iz košnice, a jedna pčelinja zajednica je imala grabeš . Koristo je bevital. Po ovoj logici čovjek će ostati bez pčela do proljeća jer je koristo beevital.

Prijmjer iz Sarajeve pčelar nomad koji je mjera za BH pčelarstvo , koristi samo dim , imao je gubitke zajednica i matica.

Ako uzmemo u obzir da se OK koristi u decembru po proračunu , do marta izgubi matice . to se dešava u periodu od 3 mjeseca (decembar, januar ,februar,) ,,, da vidmo šta kaže moja praksa prošlei ove godine:

*****prošle godine tretirao sam 4 ili 5 puta polivanje po istoj pčeli ,,
*****ove godine od 7 mjeseca tretirao sam tri puta i evo spremam se i 4 put da odradim polivanje sa ceha BEENEN OAZA aktivna komponenta oksalna kiseline ,, izračun ,,, od sedmog mjeseca do sada ( 24.10) prošlo je više od tri mjeseca ,, obzirom da sam do sada tretirao dva puta više nego je slučaj sa zimskim tretmanom ( 1x) ja bi trebao ostati bez pčela već u ovom periodu , Za sada nemam gubitaka matica niti pčelinjih zajednica


Slažem se da OK može da ima toksična dejstva a da je glavni krivac za stradanje matica i društava to nije tačno bar iz moje prakse ,,MOžda će se nešto promjeniti , vidjet će mo.!!!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la schumy »

Zvones i Senade, dobar dan! To volim kada se rasplamsa diskusija na zadanu temu. Volim da se družimo i razmjenjujemo mišljenja jer svatko od nas ima svoje metode i način pčelarenja koji primjenjuje u svome mikro i makro okruženju.
Na stranu to da sam protiv oksalne kiseline, dapače, koristim BeeVital u redovnim tretmanima tokom cijele godine a jedan od sastavnih dijelova istoga je i oksalna kiselina.
Ovo što sam napisao sam uočio unazad 2÷3 godine kada sam imao uobičajenih gubitaka pčela ispod 5%, a ove zime sam imao 12%....
Isključujem gubitke zbog nedostatka hrane jer uvijek uzimljavam društva sa cca 25÷30 kg hrane (70÷80 % njihov vlastiti med i 20÷30% prihrane sirupom na bazi mojih koktela-čajeva od ljekovitog bilja – majčina dušica-timijan, hajdučica, metvica, očanica, pelin, zlatošipka, sa dodatkom bijelog luka i C-vitamina). Primjetio sam da stradavaju matice od 2 godine starosti jer sam pobornik da svaku maticu aktivno koristim 2 sezone. Za zamisliti se je na ovu temu jer ta matica ipak „dobije“ dobru porciju lijeka u toku 2 godine i dva puta tretman oksalnom kiselinom…
Sve je ovo trenutak moga razmišljanja i promišljanja na ovu temu i ove godine ću izostaviti tretman sa oksalnom u 12. mjesecu da bih se uvjerio u ovo što vam pišem...
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la pot »

Ako se od o.k izgubi 2 do 3 procenta društava a ostala društva ostanu dobra (ne bude slabiji proljetni razvoj do 30% po nekim navodnim israživanjima) onda ja o.k jednostavno rečeno spas, neko je na forumu rekao ako i u o.k nešto ne ubace... Tretiram ih od ljetos neka društva i sa extremnim količinama i koncentracijama pa ću vidjet, za sad je sve u dure :D .
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ermin.ef. je napisao/la:Evo da se i ja ponovo ukljucim jer sam ja i zakuhao ovu pricu svojim pitanjem (a i forum je živnuo pa mi je bas i drago :)) trazio sam iskustva vas kolega koji ste iskusniji i vidim da imate dosta razlicite stavove a isto tako razlicita i iskustva kad je u pitanju taj posljednji tretman da li sa BeeVitalom ili Oksalnom? Hvala vam pomogli ste mi da odlucim, buduci da imam 4 košnice i da mi je ostalo malo BeeVitala dvije cu tretirati njime a dvije oksalnom naravno nakon sto prestane leglo jer sam prosle sedmice primjetio da ima dosta zatvorenog legla koje se do ovih dana trebalo izleci. Kakvi ce biti rezultati to cemo vidjeti u proljece. Oksalnu necu sam praviti nego cu uzeti od kolege koji tretira svoj malo veci pcelinjak.
Danas sam završio posljednji tretman i postupio sam malo drugacije od moje ranije odluke a rekao sam da cu dvije kosnice tretirati BeeVitalom a dvije oksalnom, ipak sam se odlucio za BeeVital jer sam do sada samo njega i koristio i imao sam ga tamam za 4 kosnice a oksalnu bi trebao cekati kolegu jos sedmicu ili dvije a posto vidim da najavljuju zahladjenje odlucio sam da danas bude moje posljednje otvaranje kosnica u ovoj godini. Inace pcele imaju oko 15kg hrane to su ovogodišnji rojevi koje sam dobio na poklon kao pocetnik, zazimljene su na dva nastavka i na 9 ramova. U narednoj godini ako prežive ceka ih puno posla trebaju izgraditi sače za medišta buduci da ih sada uopšte nemam plus jos po dva rama za dva nastavka na kojima se sada nalaze. Evo kako su danas izgledale, temperatura je bila oko 10 stepeni jaka vlaga i magla a posljednje leglo je izaslo.

slika

slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la zvones »

Dobro to izgleda.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

To je odlično za ovogodišnji roj. Za zadnji tretman dobro si odlučio i jako je važno da više nema legla.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite