BeeVital Hive Clean

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Marin i dalje prodaje BeeVital, a konkurenciju je dobio od PIP-a koji ga isto distribuira.
O cijenama neću govoriti jer nju diktira Zagreb.
halid_s je napisao/la:I meni treba 0,5 l Be Vitala. Moje iskustvo sa njim je za sada dobro. Prije sam tretirao ''varolikom'' što ga ima svaka poljoprivredna apoteka kod kojeg se pale listići ali tada nisam imao AV podnjače pa ne znam da li je obarao i koliko varou. Ali mi se znalo dešavati da golim okom primjećujem varoe na pčelama. Prošle godine sam nabavio Av podnjače sa limovima i kupio 0,5 l Bee vitala od Marina i tretirao sam sa njim svoje pčele od 7 društava. Prvi puta sam tretirao u avgustu prošle godine i opalo je dosta varoe, nisam brojao ali je bilo mnogo na limu od podnjače. Poslije toga sam nakon 5-7 dana ponovio tretman i bilo je sporadično varoe na AV podnjači, tako da treći tretman nisam ni primjenjivao, smatrajući da nema potrebe.
U Oktobru prošle godine, kada je izašlo posljednje leglo tretirao sam 1x i bilo je varoe 40% od one količine u augustu.
U proljeće ove godine u aprilu sam tretirao 1x i nije bilo do 10ak varoa po društvu, i nisam više primjenjivao. Sada mene interesuje zašto ne opada varoa u proljeće, da li zbog dobrog prošlogodišnjeg djelovanja pa se nije razvila u razmnožavanju ili je pak Bee vital možda do tada za 8 mjeseci izlapio pa nije mogao djelovati. Ali svjejedno ja za sada još ne primjećujem na pčelama da ima po leđima varoe.
Nemojte prekidati započeti tretman. Uvijek odradite puni tretman sa 3 polivanja jer ćete napraviti grešku.
U proljeće kada vršite kontrolni tretman i ako vam opadne 10 varroa polijte bar još jednom jer sigurno je u leglu ostalo još bar 20 varroa. Ljetni tretman radite sa 4 polivanja svakih 6 dana ali isključivo rano ujutro ili još bolje poslje zalaska sunca kada vanjska temperatura padne ispod 25°C. U protivnom pri većim temperaturama izostat će dobar učinak BeeVitala.
Ako je dobro odrađen proljetni tretman i dobro odrađen ljetni tretman društva mogu čekati do jeseni kada prestaje leglo.
U međuvremenu tamo negdje dok još ima legla u 9. mjesecu možete uraditi jedan kontrolni tretman. Obavezno nabavite AV podnice. Varrou ne morate brojati nego samo od okativno pogledati. Vijek trajanja BeeVitala je 2 godine i to je garancija ako je pravilno uskladišten da neće doći za to vrijeme do promjena kvalitete. Ako vam je ostalo pola boce nju možete sačuvati do 6 mjeseci. Ukoliko je čuvate duže svakako je prelite u drugu manju kvalitetniju najbolje staklenu bocu da iznad BeeVitala nema previše zraka. Oksalna kiselina vremenom reagira sa plinovima iz zraka i tako joj slabi djelovanje pogotovo ako se iznad roka drži u polu praznoj boci. BeeVital uvjek zagrijte na 32° do 36°C u tome je bit njegovog dobrog učinka. Pazite da vam rupica na crvenom čepu bude pravilno prohodna. Mana je što se često rupica začipa. Tu rupicu od 0,5 mm možete čistiti samo pro crom pčelarskom žicom koja se koristi za okvire. Promjer te žice je 0.39 mm. Uvjek je imajte pri ruci recimo lagano namotanu oko prsta sve dok polivate pčele. Bocu držite u džepu od hlača da se ne hladi. Tretmane sa BeeVitalom završite neposredno prije medobranja. On će vam ujedno popraviti kvalitetu meda jer primjećeno je da se smanjuje količina saharoze u medu. Vjerovatno na to utječu kiseline koje pospješuju njegovu invertozu na proste šečere. Istraživano je dali BeeVital tada ulazi u med i začudo u tom medu pronađen je manji sadržaj oksalne i mravlje kiseline nego u medu čije društvo nije tretirano sa BeeVitalom.
BeeVital je čudo jedno koje jeste skuplje od dimova koje treba pažljivije primjenjivati za čiji tretman treba malo više vremena i truda ali je zato zdravo i neškodljivo. BeeVital ne truje varrou nego je blokira da se ona ne snalazi u prostoru pa tako varroa izgladni i ugiba. Dio varroe strada od pčela jer joj podiže nagon za čišćenje. Preživjela varroa koja je primila malu dozu je zbunjena i propada njen ciklus razmnožavanja jer su joj čula miris blokirana i ne može pronaći pravo pčelinja leglo. Po mom istraživanju ako se primjeni puni tretman to zbunjeno stanje varroe traje ljeti 40 dana , a u proljeće i jesen 60 dana, a to ovisi o dnevnim temperaturama i vlažnosti zraka. Što je vlažnost zraka veća BeeVital ima bolji učinak.
Uskoro dolazi ljetni tretman pa ako nemožete zbog visokih temperatura primjeniti BeeVital koristite organsko sredstvo koje je namjenjeno za ljetne tretmane. Neću navoditi koje jer imate ih dosta.
Ako imate pitanja o BeeVitalu slobodno ih ovdje postavite. Rado ću vam odgovoriti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Pratio sam ovu temu i zbog vašeg pisanja nabavio sam BeeVital od Marina prije nego i svoje prve pcele. Naime prije tri dana sam dobio prvi roj na ramovima nekih 6 ramova pcele zajedno sa leglom medom i polenom, smjestio sam ga na pcelinjak i sutra predvece dosao da obiđem pošto sam odmah nabavio AV podnicu prvo sto me je interesovalo rekoh da pogledam ima li varoe te sam tako primjetio nekoliko zivih koje su se kretale a među njima neke jako sitne bijele. Tako sam ponukan time odmah otvorio košnicu malo pregedao ramove (inace moj prvi pregled u zivotu :))i upotrebio sam BeeVital onako kako ste prezentirali na vašem videu. Nadam se da nisam time pogriješio, danas cu pregledati kakvo je stanje na podnici?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

Ja sutra pocinjem sa glavnim ljetnim tretmanom.Policu tri puta.Prije godisnjeg odmora moram zavrsiti tretman.
Izvrsio sam kontrolno polivanje na dva drustva(moja stara drustva), otpalo je u prosjeku 5 Varroa.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

24h nakon sto sam tretirao BeeVitalom pronasao sam 7 mrtvih varoa na podnici stim da je bilo i mrava i dosta nekog otpada sitnog voska i neke prljavštine. Da li bih trebao ponavljati tretman još dva puta svakih 7-8 dana? I primjetio sam da roju treba 24h da uzme pola litra sirupa 1:1
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:24h nakon sto sam tretirao BeeVitalom pronasao sam 7 mrtvih varoa na podnici stim da je bilo i mrava i dosta nekog otpada sitnog voska i neke prljavštine. Da li bih trebao ponavljati tretman još dva puta svakih 7-8 dana? I primjetio sam da roju treba 24h da uzme pola litra sirupa 1:1
Završi tretman jer time štitiš pčele od razvoja varoe 40 do 60 dana plus ovih 21 koliko traje tretman to je dosta dugo vrijeme u kojem se varroa neće razvijati ili će njen razvoj bit jako usporen.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la halid_s »

Mnogo hvala Stipi, Senadu i svim komentatorima koji nesebično i iskreno iznose svoja iskustva na ovom javnom mjestu. Od njih se može mnogo naučiti o pčelarstvu i uopšte o životu.
Samo tako nastavite, mnogi mladi su od vas dosta naučili o praktičnom pčelarstvu, jer teorija iz pročitanih knjiga bez praktične primjene je nedovoljna za pravilan i uspješan rad.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la halid_s »

U ovom periodu kad su dnevne temperature 30 C' nakon predvečernjeg tretmana na 25 C' Bee vitalom da li treba lim na AV podnjači košnice biti zatvoren ili ne da bolje djeluje ?
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

halid_s je napisao/la:U ovom periodu kad su dnevne temperature 30 C' nakon predvečernjeg tretmana na 25 C' Bee vitalom da li treba lim na AV podnjači košnice biti zatvoren ili ne da bolje djeluje ?
Ne treba ti lim jer bolje je malo rashladiti košnice.
BeeVital neće ishlapiti nego će se usljed visokih temperatura malo zgusnuti jer će izgubiti dio vlage.
Najbolje je da malo sačekaš da temperature malo popuste i da tretiraš uoči nekog kišnog dana.
Za vrijeme vlažnijeg i hladnijeg dana BeeVital upija vlagu pa se bolje raznosi po košnici i bolje djeluje.
Da bi se to donekle nadoknadilo po toplijim i suhim danima pojačajte malo dozu kod polivanja.
Jutarnja rosa je dobar pokazatelj da će BeeVital dobro djelovati jer vlage ima dovoljno.
U ovo vrijeme djelovanje BeeVitala u mnogome ovisi i o položaju pčelinjaka. Tako pčelinjak koji je na suhom i ocjeditom tlu i uz to košnice izložene suncu tako da sve to čini suvlju košnicu i lošije djelovanje. Dok pčelinjak koji je na vlažnijem tlu i košnice smještene u hladovinu u činit će da će BeeVital bolje djelovati.
Proizvođač navodi da će BeeVital slabije djelovati ako su vanjske temperature više od 25°C ma djelovat će on lošije i na nižoj temperaturi od te ako su košnice na propuhu i vani puše suh zrak koji isušuje vodu iz BeeVitala. Lijek protiv toga je povećati dozu i ponoviti još jedan tretman. Ja umjesto 3 svakih 6 dana radim 4 polivanja svakih 5 dana s tim da polijem sve ulice pčela. Pčele u plodištu polivam odozgo ,a u medištu pčele polivam odozdo u odnosu na plodište sa pola doze po ulici.
Ne ustručavajte se politi medište odozdo jer moj med je ipak dobio zlatnu medalju i sve analize pokazale su izvrsnu kvalitetu meda. Nagnite medište naprijed i polijte pčele. Ujedno tada dok jednom rukom držite medište nagnuto naprijed polivate i plodište.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Nakon deset dana i odrađena 2 polivanja u suštini varroe ove godine ima znatno manje nego proteklih godina.
U pomoćnim društvima i srednje jakim društvima varroe nema ili je ima tek nekoliko komada.
U dvomatičnim društvima i proizvodnim društvima koje sam pojačavao sa leglom i cijelo vrijeme ostala su snažna društva koja su donjela i nešto viškova meda za vrcanje e tu je priča sa varrom drugačija tu ima varroe ne previše ali je ima do 50 varroa.
U 20 takvih društava po očekivanju našao sam i 2 inkubatora varroe u jednom društvu za 10 dana sam izbrojao gotovo 1000 varroa dok u drugom upola manje. Tu je za očekivati da će varroa još padati jer slijede im još 2 ljetna tretmana.
Polivanje sam vršio poslje zalaska sunca kada je vanjska temperatura bila ispod 25°C. Dnevne su dosezale i do 35°C.
Polivanje sam vršio sa obilnim dozama i u jačim društvima trošio sam oko 30 ml sredstva.
Primjećujem da je glavnina varroe u oba polivanja pala uglavnom prvi i osam puta manje drugi dan te tek nešto varroe je padalo treći dan dok četvrti i peti dan varroa gotovo da nije padala. Zaključujem da pri takvom suhom i toplom danu BeeVital ipak dobro djeluje prva 3 dana. Drugi dan se sredstvo zgusne na gustinu smole odnosno podsjeća po ljepljivosti na vruć propolis. Peti dan kiselost takve kapljice je vrlo slaba.
Moj pčelinjak se nalazi pored potoka na vlažnom terenu na visini od 850 m ispod planine Tušnica gdje su noći hladne.
Sutra slijedi treće polivanje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sam također završio treci tretman BeeVitalom a interesuje me da li bi trebao kristiti još neki preprat do oktobra i da li tada koristiti oksalnu ili opet samo BeeVital, također me interesuje jesam li pogriješio što sam kod rojeva poljevao i gornji i donji nastavak?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam također završio treci tretman BeeVitalom a interesuje me da li bi trebao kristiti još neki preprat do oktobra i da li tada koristiti oksalnu ili opet samo BeeVital, također me interesuje jesam li pogriješio što sam kod rojeva poljevao i gornji i donji nastavak?
Nisi ništa pogriješio ako si sve uredno polio.
Ove godine zbog vrućina poslje prva 2 polivanja varroa je padala samo u prva 3 dana.
Ja preporučam damo gdje je varroe palo malo više da se polije 4 puta.
Ako imaš BeeVital polij i na jesen sa njime. Možeš i oksalnu u vrijeme kada nema legla. Ali ako još ima legla bolje je politi sa BeeVitalom još nekoliko puta. Ja opet napominjem da se oksalna ne može poistovjetiti sa BeeVitalom. Kod mene je svako jesenje polivanje sa oksalnom izazivalo gubitak nekoliko matica. Od 10 uzoraka za 3 godine sam gubio po 2 matice. Ostala društva koja sam polivao za 2 godine samo sa BeeVitalom sve su matice dočekale proljeće. Znači oksalna mi je izazvala 20 % gubitaka matica , iako je oksalna za razliku od BeeVitala puno jeftinija kada se sve zbroji ispada da je preskupa pogotovo ako u proljeće nema razervnih matica.
Volio bi da se u vezi gubitaka matica očituju i drugi pčelari da vidimo dali je ovo samo kod mene.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la inzenjer »

Kod mene posle prvog polivanja prvi dan 15 varoa otpalo,drugi dan 10,danas nisam gledo.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Mustafa »

Ja sam prvi tretman napravio 23.07., kada je bilo ono prolazno zahlađenje. Gledao sam vremenku prognozu i temperature koje se najavljuju su vrlo visoke. Interesuje me koja je gornja granica temperature pri kojoj bi mogao koristiti BeeVital?
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la halid_s »

I ja sam polivao prije 7 dana prvi tretman sa Bee vitalom i nisam vidio na 10 društava 5 varoa, danas sam uveče ponovio tretman pa ćemo vidjeti, pčele mi izgledaju zdrave i čile a zašto nema varoe nije mi jasno, da li je od proljetnog i prošlogodišnjeg tretmana potpuno uništena pa se sada ne može razviti ili je u pitanju nešto što ja ne poznajem?
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Poslje trećeg tretmana u oko 70 društava nema varroe odnosno u sva 3 polivanja palo je većinom nula pa do 15 varroa.
Nekoliko društava ima nešto više varroe oko 50 varroa i sve bi bilo u redu da dva društva nisu imala oko 1000 varroa.
U ta 2 društva varroa pada li pada i u njima je palo varroa svih stadija od nimfe, protonimfe, bijele varroe a najviše je bilo odrasle. Dobar dio varroa je nagnječen što je znak da ju je pčela oštetila, a pošto ima nimfa i bjele varroe to je znak da varroa ugiba i u leglu.
Pola pčelinjaka sam polio BeeVitalom , a pola drugim sredstvom sličnog sastava koje je upola jeftinije, a izgleda da dobro djeluje i pri temperaturama većim od 25°c.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Samir »

Ja se znojim kako sam polio prvi put jer sam sumnjao da mi nije došlo do izmrzavanja slučajno bevitala.
Čak sam koristio na jednom društvu MK i opet isto stanje, nema je pa nema, dabogda je i nebilo.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Marin »

Samire ,
treba da je bude i treba vidjeti zašto je nema .
Ne vjeruj ni sebi po tom pitanju polij i drugi put .bile su vrućine velike možda je dolazilo do prekida legla i poslije ponovno aktiviranje tako da se može kriti privremeno ali to bi premostio sa dva polivanja . Da li je velika hladnoća djelovala zimus to ti ne mogu reći jer nemamo iskustvo . Ja ću se postarati da već otvoreni Beevital stavim u zamrzivač pa ću zamoliti Stipu da izvrši probe (ima nešto košnica gdje je stvarno ima i što on kaže - inkubator .
Do tad samo ono što piše na uputama ne izlagati hladnoćama držati na sobnoj temparaturi zatvoreno te štititi od direktne sunčeve svjetlosti.
Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Mustafa »

Marin je napisao/la:Samire ,
treba da je bude i treba vidjeti zašto je nema .
Ne vjeruj ni sebi po tom pitanju polij i drugi put .bile su vrućine velike možda je dolazilo do prekida legla i poslije ponovno aktiviranje tako da se može kriti privremeno ali to bi premostio sa dva polivanja . Da li je velika hladnoća djelovala zimus to ti ne mogu reći jer nemamo iskustvo . Ja ću se postarati da već otvoreni Beevital stavim u zamrzivač pa ću zamoliti Stipu da izvrši probe (ima nešto košnica gdje je stvarno ima i što on kaže - inkubator .
Do tad samo ono što piše na uputama ne izlagati hladnoćama držati na sobnoj temparaturi zatvoreno te štititi od direktne sunčeve svjetlosti.
Pozz Marin
Marine koja je najviša temperatura pri kojoj bi mogli koristiti BeeVital? Znam da piše na bočici, ali čekati da temperatura opadne na 25C bojim se da nebude kasno.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Samir »

Marin je napisao/la:Samire ,
treba da je bude i treba vidjeti zašto je nema .
Ne vjeruj ni sebi po tom pitanju polij i drugi put .bile su vrućine velike možda je dolazilo do prekida legla i poslije ponovno aktiviranje tako da se može kriti privremeno ali to bi premostio sa dva polivanja . Da li je velika hladnoća djelovala zimus to ti ne mogu reći jer nemamo iskustvo . Ja ću se postarati da već otvoreni Beevital stavim u zamrzivač pa ću zamoliti Stipu da izvrši probe (ima nešto košnica gdje je stvarno ima i što on kaže - inkubator .
Do tad samo ono što piše na uputama ne izlagati hladnoćama držati na sobnoj temparaturi zatvoreno te štititi od direktne sunčeve svjetlosti.
Pozz Marin
Ja planiram zatvorit ciklus sa 4 polivanja. Već odrađeno drugo polivanje u nedjelju kod kuće, a na drugoj lokaciji odradio jedno polivanje tek u petak. Temp do sada na sva tri poolivanja idealna i propraćena makar jednom kišom.

Mustafa ja sam prošle godine radio i na 28-30C predveče jer nisam mogao doći do tih poželjnih 25 i nije loše bilo padala je kao luda i nisam imao gubitaka osim jednog zbog hrane.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

Nije problem BeeVitalom polivati i na višim temperaturama jer on će i tada djelovati. Problem je što ukoliko se poliva na temperaturama većim od 25°C pčele privremeno napuštaju leglo. To jest leglo je slabije hranjeno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sam prije mjesec dana rojeve tretirao BeeVitalom bile su veoma visoke temperature iako sam ja to radio pred samu noc sto se tice varoe bilo je veoma malo po par komada a na nekima ni jedna. Prošle sedmice su nam u udruženju djelili cini mi se po 200 ml. BeeVitala i ja sam sinoc odlucio ponovo da pospem drustva jer se nocu temperatura dosta snižava i danas pred mrak kad sam otisao da dodam sirup pregedao sam opalu varou i moram reci da sam se iznenadio
kosnica 1 opalo 2
kosnica 2 opalo 27
kosnica 3 opalo 20
kosnica 4 opalo 8
i ono sto sam primjetio jeste da je ogroman broj pcela po unutrasnjim stranama jako izgledaju aktivne valjda ciste kosnicu ja cu ako Bog da politi jos dva puta u ovom mjesecu svako 7 do 8 dana da li cu tako pretjerati obzirom da imam namjeru tretirati i oksalnom kad za to dođe vrijeme?
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la inzenjer »

Vcrs odradio drugo polivanje,od sutra brojanje.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la senad »

Ermin.ef. je napisao/la: i ono sto sam primjetio jeste da je ogroman broj pcela po unutrasnjim stranama jako izgledaju aktivne valjda ciste kosnicu
Te pčele su zimske pčele koje doslovno ljenčare i dio ili veliki broj izletnica koje nemaju posla vani .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav , pošto je visoka temperatura koju najavljuju i dalje dali je pogrešno da sačekam dok malo zahladi ili da koristim bee vital , čini mi se da neće brzo zahlađenje.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la inzenjer »

Dan posle polivanja 20 varoa u latici.
Odgovorite