Novi pristup borbe protiv varoe

Odgovorite
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

Iskreno za mene nije novi :) .
Dugo godina je prošlo ali sad već ima naučnu pozadinu.
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

Sadašnje pčelarstvo je na velikim mukama traži se alternativa. Kako po svijetu tako i po EU veliki su projekti za očuvanje pčela. Veliki gubitci pčela su uzrok. I šta je alternativa ? Pa normalno priroda i bio tehnologija. Zadnja istraživanja pokazuju da je sadašnja praksa pogrešna .
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

Trenutna situacija(za proizvodna društva koja se nisu rojila) je uglavnom ovakva (odnos legla i nivoa zaraze varoom) i to ako je uradjen zimski tretman sa maksimalnim učinkom. Evo počinje leglo u januaru i februaru i ima svoj vrh u maju junu i polako opada do kraja godine.
Sada varoa ,polako se razvija i do sredine juna je 2 % do sredine jula je već blizu 10 % i pravi ozbiljnu štetu .Krajem avgusta je već na 24 % itd. Uglavnom slika je i predstavljanje problema već svima jasna i svi su ovo već negdje vidjeli i dobro naučili.
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

A šta se dešava sa društvima koja su se rojila?Nastaje prekid legla i u julu i avgustu zaraženost nikada ne prelazi 2 % a do kraja godine ne prelazi ni 9 %.?
Sada dolazi pitanje svih pčelara pa mi to ne možemo dopustiti na svom pčelinjaku?
Ili kako to da se radi na pčelinjaku od sto i više košnica? :)
Naravno svi ćete se složiti da varou ne možete ubiti u leglu ( možda sa mravljom ali tu su već drugi faktori u igri) i onda se uglavnom prska i dimi čim se stigne pogotovu ako su nam brojke velike.
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

Mogućnost pčelarenja bez upotrebe hemije ili uz upotrebu oksalne kiseline?
Bio tehnički način se uglavnom svodi na upotrebu gradjevnjaka sa trutovskim leglom.
Postoje još neki načini ali se uglavnom prema prepisivačkoj školi kvalifikuju kao nepouzdani ili malo efikasni. Ima tu raznih metoda i ja ne želim da ulazim u tu polemiku. Ima svega i svašta sam isprobao i maltretirao i sebe i pčele.
Samo ću da se fokusiram na ono šta se kod mene radi i kod mojih prijatelja širom svjeta.
1. Pravljenje roja bez legla
2. Blokiranje matice u kavezu 25 dana
3. Blokiranje matice na jednom ramu.
kasapovicdrazen
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 07 vel 2020, 09:13

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la kasapovicdrazen »

Pravljenje roja bez legla.
Mogu reći da sam prilično napredan u ovoj metodi. Kada sam odlučio i razmišljao o tome da ne trujem više sebe a i druge i još im pričam o bajkama modernog pčelarstva uhvatio sam se knjige i nauke. I naletim tako u nekom starom pčelaru na članak pokojnog Djordja Stanojčića o ovoj metodi koju je on preveo sa ruskog jezika. I tako je to krenulo i prijateljstvo i savjeti. U to vrijeme pčele sam držao na Stražilovu. Interesantno je to što se metoda zadnjih godina ekspanzivno primjenjuje svuda po Evropi. Nove tehnologije ,matice itd sve pod EU koja finansira projekat.
Suština postupka je da se napravi roj bez legla ili sa jednim okvira otvorenog legla da se uhvati sa njim ona varoa koja je ostala na pčeli u tom roju. Ili bez okvira se roj tretira sa oksalnom kiselinom . Leglo se prebacuje u akumulator i tu su mogućnosti razne. Dodavanje legla drugom društvu ,pravljenje matičnjaka ,drugih proizvodnih društava,nukleusa nema granice a za varou opet klopka ili tretiranje kad nema legla.
constant
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 17 tra 2020, 11:43

Re: Novi pristup borbe protiv varoe

Post Postao/la constant »

Sadašnje pčelarstvo je na velikim mukama traži se alternativa. Kako po svijetu tako i po EU veliki su projekti za očuvanje pčela. Veliki gubitci pčela su uzrok. I šta je alternativa ? Pa normalno priroda i bio tehnologija. Zadnja istraživanja pokazuju da je sadašnja praksa pogrešna .
Odgovorite