Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la medonosa »

Jučer je Pčelarski savez Slovenije objavio "revolucionarnu novost " da su znanstvenici u Njemačkoj na tragu pronalaska prve biološke metode za uništavanje varoe nakon koje nema nikakvih rezidua u medu.
Pa evo (skračeno) što pišu;
"Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la sahista »

Ja razumijem samo ovo....weniger Sex .... :D
Zezam se.Ima logike u obrazlozenju,vrijeme ce pokaziti pravo stanje....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la saperica »

konfuzija pomoću feromona, sistem tek treba isprobati. ja ne bih objavljivao pobjedu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la mugdo »

vrijeme će pokazati nadajmo se da su upravu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la: "Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
U pitanju je biologija varroe

Polno zrele ženke krpelja oplode se unutar zatvorene satne ćelije, nakon čega mužijaci uginu.Osim mužjaka, uginu i ženke krpelja koji ne sazriju prije otvaranja satne ćelije

Gornji tekst ja razumijem kao da se pare na otvorenom prostoru tj. na pčeli radilici ili negdje na skrovitom mjesto na satonoši. Može li neko pojasniti o čemu se radi ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: "Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
U pitanju je biologija varroe

Polno zrele ženke krpelja oplode se unutar zatvorene satne ćelije, nakon čega mužijaci uginu.Osim mužjaka, uginu i ženke krpelja koji ne sazriju prije otvaranja satne ćelije

Gornji tekst ja razumijem kao da se pare na otvorenom prostoru tj. na pčeli radilici ili negdje na skrovitom mjesto na satonoši. Može li neko pojasniti o čemu se radi ?
Pisalo se o tome prije nekoliko godina, a istraživanje je išlo u pravcu kako onemogučiti mužjaka da oplodi ženku (svoju sestru ). Kako primjeti Senad , siguran sam da je
to vidio i Blaško , a ja sam također već vidio taj tekst na HP forumu, interpretacija teksta je smješna (samci i samice , kao da se prića o jelenima i srnama ili medvjedima
koji veći dio godine žive odvojeno , a ne o nametniku koji se pari u zatvorenoj čeliji u srodstvu). Ćak i ako je vijest tačna ( prskanje mladog legla nekim feromonskim
sredstvom ), trebaju proći godine ispitivanja i provjeravanja o uticaju tog sredstva na pčele jer kao što znamo i pčele i varoa prepoznaju leglo prije poklapanja, pa ako to
sredstvo utiče na zbunjivanje varoe može zbunjivati i pčele. Kao što napisah, pisalo se o tome ranije pa stalo ( pisalo se i da će se na sličan način uništiti komarci , pa se
još uvijek vrši prskanje, pri ćemu ima i stradanja pčela ).
Mislim da je tu vijest pronašao neki stručnjak u snažnom razvoju (kao što se zna kod pisanja bilo kakvog rada, na kraju se napiše i povelik broj imena i radova koji su
pročitani )
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la Stipo »

Možda ta metoda sa feromonima bude i radila ali za sada radi samo 60 % što je dojnja granica uništavanja varroe koju na kraju ipak treba dotući.
Metoda prskanja po otvorenom leglu traži mnogo vremena i nije pogodna za veće pčelinjake.
Očigledno da se treba ponavljati više puta tako da obuhvati cijeli ciklus legla.
Pošto se radi o feromonima sigurno neće biti ni jeftino.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la sahista »

Opste je poznato da Nijemci imaju najjace fakultete na svijetu u pravcu hemije i biologije.Bettina je magistrirala biologiju na temu Varroa.Pored toga drzava Njemacka finasira njezin rad,spada u najjace strucnjake za pcelinje bolesti ne samo u Njemackoj nego i u citavom svijetu.Ovo su neki projekti koji su u toku,drugi su zavrseni.
https://bienenkunde.uni-hohenheim.de/projekte.
Zamolio bih domace strucnjake da sva svoja iskustva koja su stecena citanjem tudjih radova, pracenjem golim okom pcelinjih zajednica,a i reference iz privatnih labaratorija posalju svoja zapazanja na ovaj mail,svaka informacija je dobro dosla u dobrobit pcelarstva.Zajedno smo jaci.
zsb@uni-hohenheim.de
bettina.ziegelmann@uni-hohenheim.de
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: "Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
U pitanju je biologija varroe

Polno zrele ženke krpelja oplode se unutar zatvorene satne ćelije, nakon čega mužijaci uginu.Osim mužjaka, uginu i ženke krpelja koji ne sazriju prije otvaranja satne ćelije



Posto je ovaj tekst vrlo nestrucno preveden ,vidim da se sire skepticna misljenja i neistine,sumnje,i pogresne procjene i zakljuci oko ovog teksta, iako sam postavio link orginal teksta koji se moze putem Googla da prevede sa njemackog jezika.Necu prevesti cjeli tekst nego samo jedan dio koji je bitan za obaranje svih zakljucaka i dezinformacija.Kolega Sahista pomenu projekte koji su u toku ja cu samo jedan:
https://bienenkunde.uni-hohenheim.de/pr ... 20-projekt
Projekt sexualni hormoni varoe,traje od 2008,u projekat ukljucena 3-4 imena svjetskog glasa na podrucju pcelijinjih bolesti.
u tekstu se kaze da je:

Die Technologie-Lizenz-Büro (TLB) GmbH in Karlsruhe arbeitet gemeinsam mit der Universität an der Patentierung und Verwertung der Erfindung.
Biro za licenciranje u suradnji sa UNERVEZITETOM radi na patentiranju i upotrebi preparata(znaci on je zavrsen)

„Das neue Verfahren wird Imkerbetrieben die Möglichkeit geben, auf umweltfreundliche Weise den Fortbestand ihrer Bienenvölker zu sichern und Honig zu produzieren, bei dem keine Rückstände zu erwarten sind“, so Dr. Iris Kräuter, Innovationsmanagerin des Technologie-Lizenz-Büros (TLB).
TLB managt im Auftrag der Universität Hohenheim die Patentierung der Erfindung und sucht Lizenznehmer zur Vermarktung.

Nova metoda ce pcelarima omoguciti,na najprirodniji nacin daljni razvoj pcelinjih zajednica i proizvodnju meda,bez rezuida u meduTrenutno se trazi jedan ili vise kupaca licence ovog preparata!
allein in der EU sind 14 Millionen Bienenvölker betroffen. Wir haben unsere Patentstrategie darauf abgestellt und die Erfindung international zum Patent angemeldet.“
samo u EU je 14 Miliona pcelijih zajednicakojima se moze pomoci,strategija za licenciranje preparata je podignuta na internacionalni nivo
Das neue Verfahren beeinflusst das Sexualverhalten der Milben und dämmt erfolgreich deren Vermehrung ein, die ausschließlich in den verdeckelten Brutzellen der Bienen stattfindet.
Nova metoda utice na seskualno poasanje Varoe i sprijecava razmnozavanje IZRICITO u ZATVORENOM LEGLU
Mit geschlechtsreifen Weibchen hat es um 60 Prozent weniger Sex als ohne Verwirrtaktik, wobei auch deutlich weniger Spermien übertragen werden
Spolno zrele zenke Varoe imaju 60% manje sexa,i u onih 40 % je prenos spermija na minimalnom nivou.
Der Feldversuch bestätigt, dass das Verfahren nicht nur mit dem gesamten Pheromon-Cocktail sondern auch mit einer Einzelkomponente, nämlich der Ölsäure, erfolgreich durchgeführt werden kann.
Probna tretiranja su pokazala da je preparat kao kotel Fermona ucinkovitiji sa jedinim dodatkom .ULJNOM KISELINOM
Ostalo mozete sami sebi prevesti po volji
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: "Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
U pitanju je biologija varroe

Polno zrele ženke krpelja oplode se unutar zatvorene satne ćelije, nakon čega mužijaci uginu.Osim mužjaka, uginu i ženke krpelja koji ne sazriju prije otvaranja satne ćelije



Posto je ovaj tekst vrlo nestrucno preveden ,vidim da se sire skepticna misljenja i neistine,sumnje,i pogresne procjene i zakljuci oko ovog teksta, iako sam postavio link orginal teksta koji se moze putem Googla da prevede sa njemackog jezika.Necu prevesti cjeli tekst nego samo jedan dio koji je bitan za obaranje svih zakljucaka i dezinformacija.Kolega Sahista pomenu projekte koji su u toku ja cu samo jedan:
https://bienenkunde.uni-hohenheim.de/pr ... 20-projekt
Projekt sexualni hormoni varoe,traje od 2008,u projekat ukljucena 3-4 imena svjetskog glasa na podrucju pcelijinjih bolesti.
u tekstu se kaze da je:

Die Technologie-Lizenz-Büro (TLB) GmbH in Karlsruhe arbeitet gemeinsam mit der Universität an der Patentierung und Verwertung der Erfindung.
Biro za licenciranje u suradnji sa UNERVEZITETOM radi na patentiranju i upotrebi preparata(znaci on je zavrsen)

„Das neue Verfahren wird Imkerbetrieben die Möglichkeit geben, auf umweltfreundliche Weise den Fortbestand ihrer Bienenvölker zu sichern und Honig zu produzieren, bei dem keine Rückstände zu erwarten sind“, so Dr. Iris Kräuter, Innovationsmanagerin des Technologie-Lizenz-Büros (TLB).
TLB managt im Auftrag der Universität Hohenheim die Patentierung der Erfindung und sucht Lizenznehmer zur Vermarktung.

Nova metoda ce pcelarima omoguciti,na najprirodniji nacin daljni razvoj pcelinjih zajednica i proizvodnju meda,bez rezuida u meduTrenutno se trazi jedan ili vise kupaca licence ovog preparata!
allein in der EU sind 14 Millionen Bienenvölker betroffen. Wir haben unsere Patentstrategie darauf abgestellt und die Erfindung international zum Patent angemeldet.“
samo u EU je 14 Miliona pcelijih zajednicakojima se moze pomoci,strategija za licenciranje preparata je podignuta na internacionalni nivo
Das neue Verfahren beeinflusst das Sexualverhalten der Milben und dämmt erfolgreich deren Vermehrung ein, die ausschließlich in den verdeckelten Brutzellen der Bienen stattfindet.
Nova metoda utice na seskualno poasanje Varoe i sprijecava razmnozavanje IZRICITO u ZATVORENOM LEGLU
Mit geschlechtsreifen Weibchen hat es um 60 Prozent weniger Sex als ohne Verwirrtaktik, wobei auch deutlich weniger Spermien übertragen werden
Spolno zrele zenke Varoe imaju 60% manje sexa,i u onih 40 % je prenos spermija na minimalnom nivou.
Der Feldversuch bestätigt, dass das Verfahren nicht nur mit dem gesamten Pheromon-Cocktail sondern auch mit einer Einzelkomponente, nämlich der Ölsäure, erfolgreich durchgeführt werden kann.
Probna tretiranja su pokazala da je preparat kao kotel Fermona ucinkovitiji sa jedinim dodatkom .ULJNOM KISELINOM
Ostalo mozete sami sebi prevesti po volji
Volio bih više da si odmah postavio ovaj tekst jer bi bilo manje nesporazuma iako bi bilo pitanja.
zvones je napisao/la:
senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: "Dr. Petar Rosenkranz i dipl. biologinja Dr. Bettina Zigelmann su uspjeli dokazati da samci varoe nanjuše samice na osnovu ženskih spolnih hormona, koji su za njih nekakvav poziv na parenje. Znanstvenici su uspjeli izolirati tu materiju i odrediti njezin sastav. Pa kažu, ako tu materiju raspršimo po otvorenom leglu to tako zbuni samce da svoj posao ne uspiju obaviti kako bi trebalo.Osim što samci pokazuju manju spolnu aktivnost često oplođuju samice koje nisu još spolno zrele.
Kod spolno zrelih samica opaža se za 60% manje parenja a pri prijenosu znatno manje spermija.
Neoplođene varoe manje su vitalne i ne mogu više leći oplođena ženska jajašca tako da se slijedeči ciklus reprodukcije više ne povečava.
...Eto tako pišu o pronalasku ... a vrijeme će pokazati da li je dobivena bitka ili rat.
http://idw-online.de/de/news608954
U pitanju je biologija varroe

Polno zrele ženke krpelja oplode se unutar zatvorene satne ćelije, nakon čega mužijaci uginu.Osim mužjaka, uginu i ženke krpelja koji ne sazriju prije otvaranja satne ćelije

Gornji tekst ja razumijem kao da se pare na otvorenom prostoru tj. na pčeli radilici ili negdje na skrovitom mjesto na satonoši. Može li neko pojasniti o čemu se radi ?
Pisalo se o tome prije nekoliko godina, a istraživanje je išlo u pravcu kako onemogučiti mužjaka da oplodi ženku (svoju sestru ). Kako primjeti Senad , siguran sam da je
to vidio i Blaško , a ja sam također već vidio taj tekst na HP forumu, interpretacija teksta je smješna (samci i samice , kao da se prića o jelenima i srnama ili medvjedima
koji veći dio godine žive odvojeno , a ne o nametniku koji se pari u zatvorenoj čeliji u srodstvu). Ćak i ako je vijest tačna ( prskanje mladog legla nekim feromonskim
sredstvom ), trebaju proći godine ispitivanja i provjeravanja o uticaju tog sredstva na pčele jer kao što znamo i pčele i varoa prepoznaju leglo prije poklapanja, pa ako to
sredstvo utiče na zbunjivanje varoe može zbunjivati i pčele. Kao što napisah, pisalo se o tome ranije pa stalo ( pisalo se i da će se na sličan način uništiti komarci , pa se
još uvijek vrši prskanje, pri ćemu ima i stradanja pčela ).
Mislim da je tu vijest pronašao neki stručnjak u snažnom razvoju (kao što se zna kod pisanja bilo kakvog rada, na kraju se napiše i povelik broj imena i radova koji su
pročitani )
Neznam šta sam ja ovdje pogrešno napisao ! Ispitivanje je počelo 2008. Dakle treba vrijeme, a tek će pčelarska praksa dati potvrdu . Možda zadnja rečenica (podvučena) gdje
sam ,mislio na slovenačkog prevodioca koji izgleda nerazumije o ćemu se radi ili ja odnosno mi nerazumijemo njegov prevod.
Meni je čast što neko ko piše na ovom forumu surađuje sa eminentnim imenima njemačkog Instituta, što neznači da je i sam znanstvenik ali to ovdje nije važno. Mnogo je
važnije za ovaj forum njegovo pčelarsko znanje, a što ja ponekad stupam u raspravu ( a nisam niti ću ikad biti blizu tom znanju iz više razloga) je samo zato što se nemoram
uvijek složiti sa njegovim mišljenjem, što se nekad želim našaliti ili zato što ne precjenjujem one koji ispred svog imena imaju mr. dr ili slično (znanje i nije znati razne
skraćenice).
Ovaj dio i nije naslovljen Blaški (ili Blašku ) nego kolegi koji dosta pošprdno piše, a da najčešće i ne pročita šta smo mi potpuno neuki pisali. Prvo imao sam sreću upoznati i
pričati sa dvojicom doktora nauka ( pravi , nažalost nijedan više nije živ , a jedan od njih je bio i osnivać fakulteta u Sarajevu poslje II sv. rata, preseljen po naredbi ) .
Ono što upada u oči (ili mozak ) je da takvi ljudi govore jednostavnim jezikom da ga može razumjeti i najpriprostiji čovjek, ali niti vrhunski intelektulac nemože reči da se
radi o obićnom govoru. Nema poštapalica, nema viška riječi, a nema ni potrebe bilo šta dodati. Nema želje da se govor prekida niti da se raspravlja jer bilo šta da ti ljudi
pričaju je vrhunski , neupitno i nepromjenljivo.
Što se tiče nauke, naučnika, genijalaca ili običnih ljudi...., djete kad se rodi, proplaće, prohoda, poćne učiti prva slova pa i dalje kome je pala jabuka na glavu, ko je istisnuo
vodu i rekao "ne dirajte mi krugove" , razne teoreme , zakone iz prirodnih i društvenih nauka, njihove aksiome , pa ako ima talenta želje , nešto znanja i mogučnosti krene
u smjeru nauke, gradeći svoje buduće znanje na temeljima onoga što su zapisali i ostavili oni koji su već stvorili ime i istovremeno sumnjajući u neke dijelove, jer bez sumnje
nema daljeg napredka u bilo ćemu.
Nisam naučnik, imam svojih gluposti , a pošto nisam opterečen svojom pameti (ćak što više najveća mi je mana što sam i previše samokritićan) nema baš nikakvog razloga
da bilo šta što nije potpuno dokazano stavim pod pitanje ili ako netko voli tako " sumnju"
Na temu pčelarenja i medenja : Više puta je spomenuto da nije svejedno ko i u kavim uslovima pčelari. Dok je kolegama koji imaju atlansku klimu (blagu zimu i kišno ljeto)
ova godina bila gotovo nepromjenljiva, čak je bilo hvaljena da su neke biljke odlično medile, kod nas i na širim prostorima bivše države ništa nije bilo kako treba . Za primjer
ću navesti da se nikad prije (koliko znam) nije desilo da je rezdelija /đanarika izdala , šljiva nije ni bilo (nikakvih) višnje, trešnje , jabuke , sve je izdalo zato što je bilo
hladno i vlažno. Primjer je za bagrem da imam blizu pčelinjaka 2 stara bagrema , a dva su dalje nepunih 100 m . Dva su cvjetala i ubrzo ih kiša uništila, a dva nisu nikako.
Oni koji su cvjetali, cvjetali su prerano i neznam nikoga ko se na širim prostorima hvalio bagremom (koji je u većem dijelu bivše glavna paša). Sa svim kasnijim pašama
je bilo tako i to se moglo vidjeti po forumima, jer rijetko se ko fali. Jedino na kraju ponegdje je vrijesak medio i ima da je poneko dobro prošao. Dakle ako je ponegdje
(konkretno u atlanskom području ) kišno vrijeme normalna pojava i za ljude , a tako i biljke , kod nas nije (ponekad fali kiše), a zima bez snjega je katastrofa ( jer tada
biljke miruju i skupljaju snagu u korjenju ) , pa ako ni u predstojećoj zimi ne bude snijega ne samo da neće biti meda nego neće biti ničega. Moglo se vidjeti već ove
godine da su mnoge biljke poludile (cvjetale kad im vrijeme nije ili nikako , a većina je prerano izgubila list jer su prerano krenule u razvoj koji nije doveden do kraja.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Posto je ovaj tekst vrlo nestrucno preveden ,vidim da se sire skepticna misljenja i neistine,sumnje,i pogresne procjene i zakljuci oko ovog teksta, iako sam postavio link orginal teksta koji se moze putem Googla da prevede sa njemackog jezika.
Na osonovu teksta koji si podastro kao dokaz nekakvog patenta proizašla su pitanja tako da nije umjesno sada kriviti nekog drugog za kako kažeš,,,šire se skepetična mišljenja insitine.

Istaživanja nisu problem niti bilo kakva saznanja pa makara bila i pogrešna. Ja sam samo htio da mi se kaže ako je biologija varroe u pitanju da se to pojasni. S teškom mukom sam goolgle prevoditelj skužio i to samo na jednom djelu gdje se kaže
Nova metoda utjecala na seksualno ponašanje grinja i uspješno ograničilo njihovu proliferaciju, koja se javlja isključivo u zatvorenim legla stanicama pčela


Blaško ti kao vrsni poznavalac njemačkog pčelarstva i kao saradnik instituta u Njemačkoj ako imaš volje i želje da nam ponudiš prevod sa tvoje strane a ne google prevoditelj, nemora to biti detaljan prevod može u kratim crtama. NIje mi jasno zašto si ponudio slovenački prevod koji nema veze sa izvornim tekstom. Google prevoditelj nema baš zajedničkog s a pčelama

Bi će interesanto to propratiti . Moja sva trenutna zapažanja ne smijem iznositi da se ne bi zloupotrjebila ali jedan detalj je u pitanju. Bi ću slobodan i reći da se radi o pojačanom higijenskom ponašanju i ostranjivanju i pčela i varroa a ne o sexu zbog raspršivanja. Za sada neću navoditi odakle proizilazi ovakav moj stav ali recimo u 6 ili 7 mjesecu može se žrtvovat i do 3-4 hiljade pčela uključujući i toliko varroa u najgorem slučaju, Ako Bog da iduće godine isprobati nešto od toga. U svakom slučaju ta istraživanja ohrabruju i meni lično idu u prilog rado ću da to do kraja propratim.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Dobiven rat ili bitka protiv varoe

Post Postao/la medonosa »

vrlo tesko je napisati nesto objektivno bar za mene ili vucem na jednu ili drugu stranu,a od ni jedne strane nemam ama bas nista,u smislu interesa ili finacijske koristi!Mene je zasmetalo da su orginalni tekst prekstili po svome ,a jedna dezinformacija ima vise utjecaja nego istinita informacija!Bit ovog teksta je po meni da se znanost okrece problemu pcelarstva,rezultate ce mo vidjeti!Druga stvar je licencija ovog preparata,u samoj proizvidnji je veoma jeftin,jer varoe i njenjih fermona imamo na bacanje kao i vrlo jeftine uljne kiseline,licenciranje je podignuto na internacionalni nivo,znaci,Pliva,Bayer,BASF,Henkel,itd su "stalni igraci ovih utakmica"(transparentno)ako vide korist u zaradi!Pitanje je dali ce se pcelarski savezi EU ujediniti i odgovoriti na odgovarajuci nacin u tome slucaju,znaci politika igra veliku ulogu jer je i zarada u pitanju!Doktror Biologije Betina Zimmerman je doktorski rad pisala na Varoi i sama je pcelarka,i mozemo se zahvaliti bogu sto je to tako!U petak 07.11. imam sastanka u Institutu vjerovatno ce se vise znati o ovome!
Odgovorite