Jednostavan preparat za varou :D

inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la inzenjer »

Jednostavan preparat za obaranje varoe,recept od Pasezada Zukica,vec je clan foruma i sigurno i najbolji pcelar u Srebreniku! Ja sam vec odradio 2 tretmana ovime i varoa otpada jednako kao i od beevitala,a cijena po litru ovoga je 10 puta manje od cijene beevitala!!

Sastav:
Borove iglice, pelin, ljuta paprika, jabukovo sirce, propolis kapi napravljene sa propilen glikolom,destilovana voda, šecer,etericno ulje eukaliptusa,oksalna kiselina, mravlja kiselina,rastvor timola i alkohola.
Nacin izrade: U posudu vece zapremine sasuti 3 litra destilovane vode i staviti 50gr borovih iglica zatim 50gr lista pelina i 10 gr ljute paprike koju prethodno treba samljeti.Kuhanje traje do 20 minuta,poslije toga se se posuda skida sa grijaca ,kuhana sadržina se procijedi, ohladi i odvoji se tecnost od 2 litra u koju sipamo šecer u kolicini 2 kg.Od te sadržine se odvoji 2,5 l tecnosti u koju dodajemo 50gr oksalne kiseline,25 ml mravlje kiseline, 1 dcl jabukovog sirceta 20ml propolis kapi,10 kapi etericnog ulja eukaliptusa,10ml alkoholnog rastvora timola.Moram napomenuti da timol nije obavezan satojak ovog preparata nego je poželjan kao dezinfekcijsko sredstvo.
Tretiranje pcelinjih društava se vrši u kolicini od 35ml po društvu u vremensko razmaku od 5 dana sistemom nakapavanja.Iako je kompletan moj pcelinjak tretiran ovim preparatom u eksperimentalne svrhe sam tretirao 4 košnice 11 puta i nisam vidio nikakve posljedice negativnog djelovanja preparata.Od te 4 košnice jedna je bila inkubator i opalo je preko 1000 varoa.Napominje da je udio kiselina na granici djelovanja pa mislim da ne postoji bojazan o negativnom djelovanju preparata ali opet napominjem da probate ove godine na nekoliko košnica i da se sami uvjerite u efikasnost..Preparat najbolje rezultate pokazue kroz 2-3 dana od momenta nanošenja.
.Na kraju vam želim puno licne srece u narednom periodu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la sahista »

Svaka cast kolegi na otvorenosti i sto zeli podijeliti ovaj recept sa drugim kolegama.Malo je takvih.Uglavnom cudotvorne napitke mnogi cuvaju za sebe kao da se radi o sastavu Coca Cola.Ja ga licno necu koristiti,jer za ovo nemam vremena niti imam vremena da trazim sve sastojke.U svakom slucaju gest za svaku pohvalu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la zukić pašezad »

sahista je napisao/la:Svaka cast kolegi na otvorenosti i sto zeli podijeliti ovaj recept sa drugim kolegama.Malo je takvih.Uglavnom cudotvorne napitke mnogi cuvaju za sebe kao da se radi o sastavu Coca Cola.Ja ga licno necu koristiti,jer za ovo nemam vremena niti imam vremena da trazim sve sastojke.U svakom slucaju gest za svaku pohvalu.
Pozdrav.
Hvala Šahista na lijepim riječima. Receptura ovog preparata je objavljena iz razloga što želim da pčelari imaju organski preparat koji dobro obara varou a litar je jevtiniji od varolika i da pokrenemo solidarnost među pčelarima u smislu stvaranja što boljeg ambijenta, u ovim teškim vremenima, za pčelarstvo. Odgovorit ću na svako pitanje uvezi ovog preparata tako da pčelari mogu zvati i na tel: 062/185-681 Poz...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la senad »

Možda bi trebalo kompletirat recept.

Mravlja kiselina ?
Timol ?
Disperzija ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Jednostavan preparat za obaranje varoe,recept od Pasezada Zukica,vec je clan foruma i sigurno i najbolji pcelar u Srebreniku! Ja sam vec odradio 2 tretmana ovime i varoa otpada jednako kao i od beevitala,a cijena po litru ovoga je 10 puta manje od cijene beevitala!!

Sastav:
Borove iglice, pelin, ljuta paprika, jabukovo sirce, propolis kapi napravljene sa propilen glikolom,destilovana voda, šecer,etericno ulje eukaliptusa,oksalna kiselina, mravlja kiselina,rastvor timola i alkohola.
Nacin izrade: U posudu vece zapremine sasuti 3 litra destilovane vode i staviti 50gr borovih iglica zatim 50gr lista pelina i 10 gr ljute paprike koju prethodno treba samljeti.Kuhanje traje do 20 minuta,poslije toga se se posuda skida sa grijaca ,kuhana sadržina se procijedi, ohladi i odvoji se tecnost od 2 litra u koju sipamo šecer u kolicini 2 kg.Od te sadržine se odvoji 2,5 l tecnosti u koju dodajemo 50gr oksalne kiseline,25 ml mravlje kiseline, 1 dcl jabukovog sirceta 20ml propolis kapi,10 kapi etericnog ulja eukaliptusa,10ml alkoholnog rastvora timola.Moram napomenuti da timol nije obavezan satojak ovog preparata nego je poželjan kao dezinfekcijsko sredstvo.
Tretiranje pcelinjih društava se vrši u kolicini od 35ml po društvu u vremensko razmaku od 5 dana sistemom nakapavanja.Iako je kompletan moj pcelinjak tretiran ovim preparatom u eksperimentalne svrhe sam tretirao 4 košnice 11 puta i nisam vidio nikakve posljedice negativnog djelovanja preparata.Od te 4 košnice jedna je bila inkubator i opalo je preko 1000 varoa.Napominje da je udio kiselina na granici djelovanja pa mislim da ne postoji bojazan o negativnom djelovanju preparata ali opet napominjem da probate ove godine na nekoliko košnica i da se sami uvjerite u efikasnost..Preparat najbolje rezultate pokazue kroz 2-3 dana od momenta nanošenja.
.Na kraju vam želim puno licne srece u narednom periodu.
Lijepo je što je čovjek objavio recept koji obara nešto varoe ali ja moram dodati 2 opaske na 2 komponente koje se koriste.
1. treba paziti iz kojih se društava uzima propolis i otapa propilenom jer on može biti zagađen nekim sporama pčelinjag legla i tako prošititi bolesti u polivena društva.
Propilen glikol za razliku od alkohola 96 % ne uništava spore ATL, ETL i nozemoze.
2. Alkoholna otopima timola ??? nije navedeno koliko posto timola ima u alkoholnoj otopini. U 5 ml alkohola može se otopiti 10 gr i više timola i tako će se dobiti oko 10 ml otopiine.
Ako slučajno se koristi 10 ml te otopine onda je to 10 gr timola na 5,212 kg sredstva.
Iz iskustva znam da je to količina timola koju pčele ne podnose. Ako pčele polijemo sa tim sredstvom nastat će jaka uzbuna u košnici i istjerati sve pčele iz ulica pa čak možda ako je previše vruće može istjerati pčele van iz košnice.
Molim onoga tko je objavio ovaj recept da pojasni ove stavke i kako sprečava ta negativna djelovanja.
Mogao bi dodati i treću opasku za eukaliptus jer ima više različiti tipova njegova ulja koji različitio djeluju.
Pitam se i za ljutu papriku i ona mi je pod upitnikom i hoće li utjecati na okus meda recimo u narednoj paši. Jabukovo sirće neznam čemu služi i koja je njegova uloga.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

Još da dodam Timol je teško topiv u vodi i ako dodamo alkoholnu otopinu timola on će ubrzo isplivati na površinu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Ismet »

zahvaljujem kolegi na receptu za preparat protiv varoe.
iz tog recepta bih izbacio ljutu papriku, kada bih ga pravio. a neću ga praviti, barem za sada, jer kao i šahista nemam vremena za to. :)
a evo šta bih još dodao u taj sastav:
- limunska kiselina (LIMUNTOS)
- ljekoviti ekstrakti (majčina dušica, pelin, kadulja, lavanda, vrijesak)
- šećer
- kamilica
propolis svakako raditi kao alkoholnu otopinu jer nema svrhe to raditi sa glikolom.
naravno, ko bude pravio treba strogo obratiti pažnju o procentima u preparatu koji su posebno važni za sve kiseline. procenti koji pčeli ne smetaju se mogu naći ovdje na forumu.
Stipo, to što će timol (alkoholni) isplivati na površinu se rješava mućkanjem praparata prije upotrebe, je li tako?
Senade, zamolio bih te da malo napišeš o toj disperziji koju si spomenuo.
svakako je sada kasno za ovu sezonu početi praviti preparat protiv varoe ali zima je pred nama pa će se imati vremena za to, ko odluči, i na proljeće - polivaj, tuširaj pčelice.... ;)
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la mugdo »

nisam pobornik lijekova iz domaće radinosti jer danas svako pravi razne bućkuriše i prodaje ih kao lijekove kako u humanoj medicini tako i u domenu pčelinjih bolesti,ljudi bez ikakvih referenci, bez laboratoriski pretraga sa kratkim vremenom opservacije tretirahih pčelinjih zajednica tvrde kako si isti efikasni i bez štetnih posljedica za pčele. pošteno od kolege zukica što je javno i bez ikakve protunaknade ponudio svoj recept pa neka proba ko hoće i lično se uvjeri u njegovu efikasnost a ne kao mnogi koji debelo naplaćuju svoj recept koji je kako kažu testiran u stotine "laboratorija" misleći na svoje pč. zajednice
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la senad »

Ismet je napisao/la:zahvaljujem kolegi na receptu za preparat protiv varoe.

Senade, zamolio bih te da malo napišeš o toj disperziji koju si spomenuo.
Disperzija eteričnih ulja mora se uraditi inače ostaju na površine. Poznato je da se eterična ulja ne mješaju sama po sebi sa vodom a tu je i propolis kojeg treba dispezirati na to sam mislio.

Svakako vlasnik recepti je testirao u laboratorij - pčelinje zajednice što je najbolji pokazatelj učinkovitosti i ne treba mnogo filozofirat , treba probat . Meni je zapelo za oko da je recept nepotpun glede gore navedenih komponenti pa bi možda to trebalo još dodati- ispraviti . Ova ispravka zahtjevala bi i ponovno objavljivanje u BH Pčelaru ili pak putem telefona da se vrše korekcije na zahtjev onih koji imaju petlje da budu kreativni.

Bez obzira na recept što je javan i na prvu jednostavan smatram da je jako komplikovan, pogotovo za pčelare sa malim brojem košnica.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la inzenjer »

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 525a53640c

Nisam uhvatio cijelu laticu,izbrojo preko 90 varoa,a ovo je drugi dan posle 4tog tretiranja,broj opalih u ovoj kosnici vec preko 600. Ja nisam stavljo ljutu papriku zaboravio,rastvor timola također nisam,jedino sto sam odskocio je da sam dao između 55 i 60 grama oksalne u ovo(nisam htio da mi tako malo ostaje) i stavio sam 30 ml mravlje kiseline ( 80%tna). Varoe opada svih vrsta od skroz bijelih,svijetlo smeđih,pa do tamno smeđih!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 525a53640c

Nisam uhvatio cijelu laticu,izbrojo preko 90 varoa,a ovo je drugi dan posle 4tog tretiranja,broj opalih u ovoj kosnici vec preko 600. Ja nisam stavljo ljutu papriku zaboravio,rastvor timola također nisam,jedino sto sam odskocio je da sam dao između 55 i 60 grama oksalne u ovo(nisam htio da mi tako malo ostaje) i stavio sam 30 ml mravlje kiseline ( 80%tna). Varoe opada svih vrsta od skroz bijelih,svijetlo smeđih,pa do tamno smeđih!
Ne sumnjam da varroa pada jer pada sigurno no u kojem postotku će opasti do kraja tretmana je upitno i ti izenjeru to motaš utvrditi.
Zatim moraš vidjeti kako će to društvo prezimiti i kakav će imati proljrtni razvoj i ako sve bude u redu to je to.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la:zahvaljujem kolegi na receptu za preparat protiv varoe.
iz tog recepta bih izbacio ljutu papriku, kada bih ga pravio. a neću ga praviti, barem za sada, jer kao i šahista nemam vremena za to. :)
a evo šta bih još dodao u taj sastav:
- limunska kiselina (LIMUNTOS)
- ljekoviti ekstrakti (majčina dušica, pelin, kadulja, lavanda, vrijesak)
- šećer
- kamilica
propolis svakako raditi kao alkoholnu otopinu jer nema svrhe to raditi sa glikolom.
naravno, ko bude pravio treba strogo obratiti pažnju o procentima u preparatu koji su posebno važni za sve kiseline. procenti koji pčeli ne smetaju se mogu naći ovdje na forumu.
Stipo, to što će timol (alkoholni) isplivati na površinu se rješava mućkanjem praparata prije upotrebe, je li tako?
Senade, zamolio bih te da malo napišeš o toj disperziji koju si spomenuo.
svakako je sada kasno za ovu sezonu početi praviti preparat protiv varoe ali zima je pred nama pa će se imati vremena za to, ko odluči, i na proljeće - polivaj, tuširaj pčelice.... ;)
Odlično Ismete dobar dodatak no malo teže izvodiv.
Zapravo radi se o tome da svi ljekoviti ekstrakti u jednoj mješavini moraju imati svaki od njih svoj postotak jer ako se stavi manje neće biti djelotvorni.
Tako se mora voditi računa da se doda neka komponenta u određenom postotku , a da zbir ukupnih postotaka ne pređe 100.
Na primjer neispravan recept je:
Ekstrakt majčine dušice 10 % +
Ekstrakt pelina 5 % +
Ekstrakt kadulje 10 % +
Ekstrakt Lavanda 10 % +
Ekstrakt Vrijesak 20 % +
Borove iglice 10 % +
Šećer 50 % +
Tinol otopina 1 % +
Propolis otopina 1 % +
Oksalna 3,5 % +
Limunska 1 % +
Mravlja 1 % = 122,5 %
= Recept ne valja jer je debelo promašio 100 % Znači nešto moramo izbaciti ili smanjiti postotak.
Kvaka je šta izbaciti ili šta smanjiti, a da ostane dovoljno aktivne tvari. Moramo znati i maksimalne doze aktivne tvari da ne napravimo više štete od koristi.
Treba točno znati svrhu svake komponente. Šta sa njom dobivamo i koje posljedice može izazvati.
Ako proizvod nudimo drugima sve mora biti strerilno ili konzervirano.
Još je veći problem disperzija i stabilnost svega toga. Kada dobijemo neki recept koji radi treba ga pratiti 3 godine.
Nakon 3 godine kada se utvrdi da radi i da nema nuspojava onda ga ponuditi drugima za novac ili besplatno. To je stvar izbora svakog istraživača.
Mahati na pamet sa receptima nije mudro, a još je manje pametno odmah bez dovoljno znanja to napraviti i politi svoje pčele.
Ja podržavam svaku akciju u tom smijeru ali je red od mene da napomenem neke pogreške za koje znam da su štetne.
Ja sam sve te muke davno prošao i došao do jednog recepta koji je po meni dobar i koji nema nus pojave.
Sredstvo se zove Bio Vit Clean i uz naknadu troška sirovine i mog truda nudim ga drugim pčelarima pa tko hoće pošaljem mu.
Do sada nisam imao ni jedne primjedbe na obaranje varroe i na nus pojave. Sve je više kolega koji poslje probe naručuju ponovo.
Idući kolegama u susret dao sam i akciju naruči 5 boca plati 4 . Veći popust nemogu napraviti jer su skupa eterična ulja, osim da radim besplatno.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Ismet »

ne kontam kako procenti mogu premašiti 100% ? :D
pisao sam da su važni procenti KISELINA u preparatu, a sve ostalo ide u jako malim količinama koje treba iskustveno OTKRITI.
i ti si Stipo spomenuo disperziju a nisi je objasnio, nejse.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

Ismete ja disperziju radim nano tehnologijom i zato je nemogu jednostavno objasniti jer se moraju imati uređaji za to.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la inzenjer »

Stipo procenat oksalne u ovome je puno manji,procenat one koju sam ja stavljo 60 ml /4.5 l(tolko se rastvora dobije) je 1.33,mravlje kiseline u ovome je 0.7%! Ja nigdje na povrsini ovoga nisam vidio da se ulje odvojilo,jedino sto se odvojilo je talog od propolisa!
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la zukić pašezad »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Jednostavan preparat za obaranje varoe,recept od Pasezada Zukica,vec je clan foruma i sigurno i najbolji pcelar u Srebreniku! Ja sam vec odradio 2 tretmana ovime i varoa otpada jednako kao i od beevitala,a cijena po litru ovoga je 10 puta manje od cijene beevitala!!

Sastav:
Borove iglice, pelin, ljuta paprika, jabukovo sirce, propolis kapi napravljene sa propilen glikolom,destilovana voda, šecer,etericno ulje eukaliptusa,oksalna kiselina, mravlja kiselina,rastvor timola i alkohola.
Nacin izrade: U posudu vece zapremine sasuti 3 litra destilovane vode i staviti 50gr borovih iglica zatim 50gr lista pelina i 10 gr ljute paprike koju prethodno treba samljeti.Kuhanje traje do 20 minuta,poslije toga se se posuda skida sa grijaca ,kuhana sadržina se procijedi, ohladi i odvoji se tecnost od 2 litra u koju sipamo šecer u kolicini 2 kg.Od te sadržine se odvoji 2,5 l tecnosti u koju dodajemo 50gr oksalne kiseline,25 ml mravlje kiseline, 1 dcl jabukovog sirceta 20ml propolis kapi,10 kapi etericnog ulja eukaliptusa,10ml alkoholnog rastvora timola.Moram napomenuti da timol nije obavezan satojak ovog preparata nego je poželjan kao dezinfekcijsko sredstvo.
Tretiranje pcelinjih društava se vrši u kolicini od 35ml po društvu u vremensko razmaku od 5 dana sistemom nakapavanja.Iako je kompletan moj pcelinjak tretiran ovim preparatom u eksperimentalne svrhe sam tretirao 4 košnice 11 puta i nisam vidio nikakve posljedice negativnog djelovanja preparata.Od te 4 košnice jedna je bila inkubator i opalo je preko 1000 varoa.Napominje da je udio kiselina na granici djelovanja pa mislim da ne postoji bojazan o negativnom djelovanju preparata ali opet napominjem da probate ove godine na nekoliko košnica i da se sami uvjerite u efikasnost..Preparat najbolje rezultate pokazue kroz 2-3 dana od momenta nanošenja.
.Na kraju vam želim puno licne srece u narednom periodu.
Lijepo je što je čovjek objavio recept koji obara nešto varoe ali ja moram dodati 2 opaske na 2 komponente koje se koriste.
1. treba paziti iz kojih se društava uzima propolis i otapa propilenom jer on može biti zagađen nekim sporama pčelinjag legla i tako prošititi bolesti u polivena društva.
Propilen glikol za razliku od alkohola 96 % ne uništava spore ATL, ETL i nozemoze.
2. Alkoholna otopima timola ??? nije navedeno koliko posto timola ima u alkoholnoj otopini. U 5 ml alkohola može se otopiti 10 gr i više timola i tako će se dobiti oko 10 ml otopiine.
Ako slučajno se koristi 10 ml te otopine onda je to 10 gr timola na 5,212 kg sredstva.
Iz iskustva znam da je to količina timola koju pčele ne podnose. Ako pčele polijemo sa tim sredstvom nastat će jaka uzbuna u košnici i istjerati sve pčele iz ulica pa čak možda ako je previše vruće može istjerati pčele van iz košnice.
Molim onoga tko je objavio ovaj recept da pojasni ove stavke i kako sprečava ta negativna djelovanja.
Mogao bi dodati i treću opasku za eukaliptus jer ima više različiti tipova njegova ulja koji različitio djeluju.
Pitam se i za ljutu papriku i ona mi je pod upitnikom i hoće li utjecati na okus meda recimo u narednoj paši. Jabukovo sirće neznam čemu služi i koja je njegova uloga.
Poz..Timol koji se koristi je od Zorke Šabac,se od 100gr timola i 100ml alkohola i od te smjese je uzeto 10 ml. Što se tiče propolisa i bojazni o prenosu bolesti tu ima logike ali lično radim kontrolu legla svake godine i uzimam propolis iz svojih košnica tako da je ta opasnost po meni svedena na minimum.Ne prodajem preparat iako sam do sada imao zaista mnogo ponuda da izrađujem za kompletna udruženja ja sam to glatko odbio jer mi to nije namjera.Ulje eukaliptisa sam nabavio u apoteci po cijeni od 3 KM ašto se tiče ljute paprike nisam primijetio negativno djelovanje na pčellinje proizvode.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la inzenjer »

Ljudi da naglasim ovo nije konacan recept,bujrum svi probajte,napravite testirajte,usavrsite,pa da u narednim godinama imamo efikasno,ekološko i jeftino sredstvo!!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Stipo procenat oksalne u ovome je puno manji,procenat one koju sam ja stavljo 60 ml /4.5 l(tolko se rastvora dobije) je 1.33,mravlje kiseline u ovome je 0.7%! Ja nigdje na povrsini ovoga nisam vidio da se ulje odvojilo,jedino sto se odvojilo je talog od propolisa!
Ja ne računam u litrima negi u kilogramima.
Propolis je lagan i nemože biti talog on pliva i lijepi se za stijenke posude.
Talog mogu biti oksalati i slične soli nastale kemijskom reakcijom kiselina i minerala.
Talog nije poželjan jer je rezultat neutralizacije kiseline.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:nisam pobornik lijekova iz domaće radinosti jer danas svako pravi razne bućkuriše i prodaje ih kao lijekove kako u humanoj medicini tako i u domenu pčelinjih bolesti,ljudi bez ikakvih referenci, bez laboratoriski pretraga sa kratkim vremenom opservacije tretirahih pčelinjih zajednica tvrde kako si isti efikasni i bez štetnih posljedica za pčele. pošteno od kolege zukica što je javno i bez ikakve protunaknade ponudio svoj recept pa neka proba ko hoće i lično se uvjeri u njegovu efikasnost a ne kao mnogi koji debelo naplaćuju svoj recept koji je kako kažu testiran u stotine "laboratorija" misleći na svoje pč. zajednice
Znas kako kolega,posto sam imao srecu da obidjem poprilicni puno zemalja na ovoj zemaljskoj kugli,vrlo brzo sam primjetio da se nigdje na svijetu vise ne prica o bolestima i da apsolutno ne postoji zemlja sa vise apoteka kao Bosna.Ne postoji zemlja,bar je ja ne poznajem gdje posle dnevnika idu vijesti da li ce nas narednih dana boliti glava,i kako ce mo se osjecati sledecih dana u skladu sa vremenskim uslovima.Posto zivim blizu bolnice u Bijeljini,nigdje nema vise pacijenata koji na nogama udju u hitnu pomoc i posle nekoliko minuta izadju iz nje.Smijeno,a svaka cast ljudima koji stvarno trebaju ljekarsku pomoc.E sad u tom haosu,vrlo je lako manipulasati ljudima,i tada dolaze na scenu raznorazni vidovnjaci koji lijece ljude preko interneta,hodje ,popovi,i drugi tipovi koji ne razumiju da bez njihove medicine u nekim drugim zemljama gdje ljudi vjeruju u medicini,majke ,babe u osamdesteoj godine trce i voze bicikla, i da su od sportske skole pune i da ne mozes doci na red od djeda i nana.Posto u praksi vec imaju lijekove za sve bolesti,nazalost ta praksa se prenijela i na pcelarstvo.Citam na forumima da se vec lijece pcelinje bolesti i da za to imaju recepti a da ta bolest nikada nije ni bila prisutna na nasim prostorima,a sto je jos tuznije i da je prisutna mi nemamo tehnologiju da utvrdimo da li se radi o toj bolesti ili ne,a lijek vec postoji.Pa je stvarno ne znam koliko moras biti nivan da povjerujes u te gluposti.Nazalost kod nas moze svasta,pa i ovi preparati koji nisu ispitani,bez bilo kakve referenci...ne tvrdim da tu ne stoji dobra volja,mozda i odlican product,dok se ne ispita on u moju kosnicu nece.....
Poz...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Azem »

Stipo je napisao/la:Ismete ja disperziju radim nano tehnologijom i zato je nemogu jednostavno objasniti jer se moraju imati uređaji za to.
Jel to Ti ozbiljno ... Možda je primjereniji naziv ŠATRO- tehnologija!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Ismete ja disperziju radim nano tehnologijom i zato je nemogu jednostavno objasniti jer se moraju imati uređaji za to.
Jel to Ti ozbiljno ... Možda je primjereniji naziv ŠATRO- tehnologija!
Šatro ima i tu istine ali to ipak radi svoj posao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la Ismet »

zanima me šahista na koje konkretno ispitivanje misliš? jel neko naučno, laboratorijsko ili naučno-iskustveno? ne želim da provociram niti ironiziram, da ne bi bilo zabune.
onaj pčelar koji sebi napravi ovaj preparat te ga provjeri na svojim pčelama barem jednu pčelarsku godinu pa zatim rezultate provjere ovdje na forumu objavi - meni će to biti sasvim dovoljno da i sam napravim ovaj preparat ili ga kupim kod tog pčelara. u svakom slučaju, ako se uhvati vremena preko zime možda i sam sastavim ovaj preparat, možda....
usput, prvo sam koristio BeeVital pa prešao na Oazu. za sada sam zadovoljan Oazom.
Dobru srcu sreća dođe.
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la zukić pašezad »

sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nisam pobornik lijekova iz domaće radinosti jer danas svako pravi razne bućkuriše i prodaje ih kao lijekove kako u humanoj medicini tako i u domenu pčelinjih bolesti,ljudi bez ikakvih referenci, bez laboratoriski pretraga sa kratkim vremenom opservacije tretirahih pčelinjih zajednica tvrde kako si isti efikasni i bez štetnih posljedica za pčele. pošteno od kolege zukica što je javno i bez ikakve protunaknade ponudio svoj recept pa neka proba ko hoće i lično se uvjeri u njegovu efikasnost a ne kao mnogi koji debelo naplaćuju svoj recept koji je kako kažu testiran u stotine "laboratorija" misleći na svoje pč. zajednice
Znas kako kolega,posto sam imao srecu da obidjem poprilicni puno zemalja na ovoj zemaljskoj kugli,vrlo brzo sam primjetio da se nigdje na svijetu vise ne prica o bolestima i da apsolutno ne postoji zemlja sa vise apoteka kao Bosna.Ne postoji zemlja,bar je ja ne poznajem gdje posle dnevnika idu vijesti da li ce nas narednih dana boliti glava,i kako ce mo se osjecati sledecih dana u skladu sa vremenskim uslovima.Posto zivim blizu bolnice u Bijeljini,nigdje nema vise pacijenata koji na nogama udju u hitnu pomoc i posle nekoliko minuta izadju iz nje.Smijeno,a svaka cast ljudima koji stvarno trebaju ljekarsku pomoc.E sad u tom haosu,vrlo je lako manipulasati ljudima,i tada dolaze na scenu raznorazni vidovnjaci koji lijece ljude preko interneta,hodje ,popovi,i drugi tipovi koji ne razumiju da bez njihove medicine u nekim drugim zemljama gdje ljudi vjeruju u medicini,majke ,babe u osamdesteoj godine trce i voze bicikla, i da su od sportske skole pune i da ne mozes doci na red od djeda i nana.Posto u praksi vec imaju lijekove za sve bolesti,nazalost ta praksa se prenijela i na pcelarstvo.Citam na forumima da se vec lijece pcelinje bolesti i da za to imaju recepti a da ta bolest nikada nije ni bila prisutna na nasim prostorima,a sto je jos tuznije i da je prisutna mi nemamo tehnologiju da utvrdimo da li se radi o toj bolesti ili ne,a lijek vec postoji.Pa je stvarno ne znam koliko moras biti nivan da povjerujes u te gluposti.Nazalost kod nas moze svasta,pa i ovi preparati koji nisu ispitani,bez bilo kakve referenci...ne tvrdim da tu ne stoji dobra volja,mozda i odlican product,dok se ne ispita on u moju kosnicu nece.....
Poz...
Dragi moj druže Šahista.Ja zaista ni u jednom momentu ne insistiram na tome da se spravlja i koristi ovaj preparat. Iako sam više od dvije godine radio na usavršavanju ovog preparata koji se zove ORGANIK Z.P posebno sam naglasio u časopisu gdje sam objavio tekst da svaki pčelar treba da se lično uvjeri u efikasnost na manjem broju košnica dok ga ne usvoji kao lijek na svom pčelinjaku. Znači da imamo izbor želimo li ovo ili ono,ali trebamo svi znati da je ovo jedini preparat kome je poznat sastav, doza, koncentracija dok kod drugih to nisam primijetio. Ko mi može garantovati da u sličnim preparatima koji se takođe predstavljaju kao organski nema amitraza ili nekih drugih aktivnih supstanci koji se svrstavaju u nedozvoljene.Sastav ovog preparata nisam objavio iz komercijalnih razloga niti me ta strana interesuje nego baš iz humanih razloga . Kao što reče Inženjer uključite se da pokušamo napraviti još efikasnije sredstvo .Poz...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Stipo procenat oksalne u ovome je puno manji,procenat one koju sam ja stavljo 60 ml /4.5 l(tolko se rastvora dobije) je 1.33,mravlje kiseline u ovome je 0.7%! Ja nigdje na povrsini ovoga nisam vidio da se ulje odvojilo,jedino sto se odvojilo je talog od propolisa!
Ja ne računam u litrima negi u kilogramima.
Propolis je lagan i nemože biti talog on pliva i lijepi se za stijenke posude.
Talog mogu biti oksalati i slične soli nastale kemijskom reakcijom kiselina i minerala.
Talog nije poželjan jer je rezultat neutralizacije kiseline.

Ne mozes u hemiji racunat u kilogramima! Osnova je zapremina i ona je u litrima,smeđi talog propolisa pojavio se od prve kapi propolisa u rastvoru,i da pliva na taj talog sam i mislio drugog i nema!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Jednostavan preparat za varou :D

Post Postao/la sahista »

zukić pašezad je napisao/la:
sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nisam pobornik lijekova iz domaće radinosti jer danas svako pravi razne bućkuriše i prodaje ih kao lijekove kako u humanoj medicini tako i u domenu pčelinjih bolesti,ljudi bez ikakvih referenci, bez laboratoriski pretraga sa kratkim vremenom opservacije tretirahih pčelinjih zajednica tvrde kako si isti efikasni i bez štetnih posljedica za pčele. pošteno od kolege zukica što je javno i bez ikakve protunaknade ponudio svoj recept pa neka proba ko hoće i lično se uvjeri u njegovu efikasnost a ne kao mnogi koji debelo naplaćuju svoj recept koji je kako kažu testiran u stotine "laboratorija" misleći na svoje pč. zajednice
Znas kako kolega,posto sam imao srecu da obidjem poprilicni puno zemalja na ovoj zemaljskoj kugli,vrlo brzo sam primjetio da se nigdje na svijetu vise ne prica o bolestima i da apsolutno ne postoji zemlja sa vise apoteka kao Bosna.Ne postoji zemlja,bar je ja ne poznajem gdje posle dnevnika idu vijesti da li ce nas narednih dana boliti glava,i kako ce mo se osjecati sledecih dana u skladu sa vremenskim uslovima.Posto zivim blizu bolnice u Bijeljini,nigdje nema vise pacijenata koji na nogama udju u hitnu pomoc i posle nekoliko minuta izadju iz nje.Smijeno,a svaka cast ljudima koji stvarno trebaju ljekarsku pomoc.E sad u tom haosu,vrlo je lako manipulasati ljudima,i tada dolaze na scenu raznorazni vidovnjaci koji lijece ljude preko interneta,hodje ,popovi,i drugi tipovi koji ne razumiju da bez njihove medicine u nekim drugim zemljama gdje ljudi vjeruju u medicini,majke ,babe u osamdesteoj godine trce i voze bicikla, i da su od sportske skole pune i da ne mozes doci na red od djeda i nana.Posto u praksi vec imaju lijekove za sve bolesti,nazalost ta praksa se prenijela i na pcelarstvo.Citam na forumima da se vec lijece pcelinje bolesti i da za to imaju recepti a da ta bolest nikada nije ni bila prisutna na nasim prostorima,a sto je jos tuznije i da je prisutna mi nemamo tehnologiju da utvrdimo da li se radi o toj bolesti ili ne,a lijek vec postoji.Pa je stvarno ne znam koliko moras biti nivan da povjerujes u te gluposti.Nazalost kod nas moze svasta,pa i ovi preparati koji nisu ispitani,bez bilo kakve referenci...ne tvrdim da tu ne stoji dobra volja,mozda i odlican product,dok se ne ispita on u moju kosnicu nece.....
Poz...
Dragi moj druže Šahista.Ja zaista ni u jednom momentu ne insistiram na tome da se spravlja i koristi ovaj preparat. Iako sam više od dvije godine radio na usavršavanju ovog preparata koji se zove ORGANIK Z.P posebno sam naglasio u časopisu gdje sam objavio tekst da svaki pčelar treba da se lično uvjeri u efikasnost na manjem broju košnica dok ga ne usvoji kao lijek na svom pčelinjaku. Znači da imamo izbor želimo li ovo ili ono,ali trebamo svi znati da je ovo jedini preparat kome je poznat sastav, doza, koncentracija dok kod drugih to nisam primijetio. Ko mi može garantovati da u sličnim preparatima koji se takođe predstavljaju kao organski nema amitraza ili nekih drugih aktivnih supstanci koji se svrstavaju u nedozvoljene.Sastav ovog preparata nisam objavio iz komercijalnih razloga niti me ta strana interesuje nego baš iz humanih razloga . Kao što reče Inženjer uključite se da pokušamo napraviti još efikasnije sredstvo .Poz...
Ne,ne, kolega ti u svakom slucaju zasluzujes pohvale za objavu svog recepta.O tome sam vec pisao.Pored toga,ja sam u gornjem tekstu vec napisao da iza toga sigurno stoji dobra volja,prepostavljam da ti preparati obaraju Varrou.Moje je da li cu taj preparat koristiti na svom pcelinjaku.Mozda nekada i hocu,vrijeme ce pokazati.Ja volim trgovinu,i sam trgujem sa nekom pcelarskom opremom i nemam nista protiv da ljudi zaradjuju pare na nekom svom izumu.Medjutim ovi preparati koji se vec mogu naci na trzistu,pored toga sto nemaju nikakvih referenci....nisu ispitani ni na bilo kojem institutu,nije nista drugo nego krsenje zakona a to je krivicno djelo.Nazalost na to se niko ne obzire,zato nam i jeste pcelarstvo kakvo jeste.Bijedno,a imate kapacitete da sigurno mozete konkurisati sa zemljama zapadne Evrope.Sto se tice tajnih recepata,nevjerujem da u tim receptima ima nesto sto bih licilo na Amitraz,kolege ne idu u tom pravcu,ali pored analize koja mora biti provedena na drzavnom pcelarskom nivou kojeg nema u Bosni,ti preparati nikada nece zaviriti u moje kosnice...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite