CE-HA BIENEN OAZA - Put do eko-pčelarenja

Zaključano
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

CE-HA BIENEN OAZA - Put do eko-pčelarenja

Post Postao/la senad »

VARROA STOP >CE-HA BIENEN OAZA

slika

U svjetu pčelarstva zvijer zvana VARROA predmet je mnogih studija i israživačkih radova. Zvjer koja je opustošila mnoge pčelinjake . Decenijama se traži sredstvo koje će onesposobiti varrou a da je ekološki prihvaljivo

Slučajno 2002 g, u ruke mi dolazi priručnik PČELARENJE UZ VARROU od autora Popaja Džemala . Taj priručnik mi je na neki način trasirao moj put do pčelarenja uz varrou
Na mojim pčelinjacima bila je standardna upotreba dima svedena na najmanju moguću primjenu. Kako se dolazilo do spoznaja o suzbijanju varroe na mojim pčelinjacima testirao sam razna sredstva koja su bila uponudi. Cilj je bio ekološki prihvatljiva sredstva.

Mravlja kiselina,
Bienen Wohl,
Šećer u prahu,
Biljni briketi,
Tymol ,
Oksalna kiselina ,
Biotehničke metode.

Tragao sam za onim sredstvom koje će biti pouzdano u ljetnom tretmanu kada se rađaju dugovječne zimske pčele i same pripreme pčelinje zajednice za zimovanje.
Od svega gore nabrojanog za suzbijanje varroe nisam našao potpunu sigurnost .

Biotehničke metode imaju svoje vrijeme i pozitivan efekat,
Mravlja kiselina zbog nestabilnosti u ljetnom periodu nije davala pouzdane rezultate na mojim pčelinjacima (vršena testiranja iste) ,
Bienen Wohl koristio sam kao pomoćno sredstvo ,
Oksalnu kiselinu koristio sam isključivo u periodu kada nema legla ,
Biljni briketi bili su najveći promašaj , tymol sam koristo kao pomoćno sredstvo .


2006 godine odlučio sam na osnovu dotadašnjih spoznaja o sredstvima za suzbijanje varoe da pokušam pčelariti bez upotrebe dima, U proljeće koristio sam biotehničke metode poznate kao isjecanje ram građevnjak ( RG), uljetnom tretmanu mravlja kiselina i BienenWohl, Obzirom da sam želio da provjerim stvarni učinak primjenjenih sredstava uradio sam test , upotreba dima, Dva sahata nakon tretmana bio sam zaprepašten brojem opale varroe a nakon 24 h na hiljade varroa je bilo na kontrolnom limu . Morao sam brzo intervenisat kako bi spasio društva od kolapsa. Morao sam se ponovo vratiti na dimljenje kao glavno sredstvo za suzbijanje varroe.

Pojavom društvenih mreža na internetu kao i mnogih sadržaja koji obrađuju temu varroa došao sam do spoznaje da mora postojati riješenje za ljetni tretman koji bi bio učinkovit , siguran i pouzdan sa prihvatljtivim troškovima po jednoj košnici a uz to daje ekološki prihvatljiv.

Na tržištu su se već pojavila sredstva koja se koriste za suzbijanje varroe ali uz to skupa .Npr. 1 litar Bienen Wohl plaćao sam 30 € . Morao sam tražiti kompromis i prepustitse istraživanju i eksperimentisanju sa tačno utvrđenim pravilima.

Prije samog testiranja preparata koje još nije imalo svoj naziv kompnente su vješto izbalansirane međutim sjećanje na 2006 godinu kada sam pokušavao da izbacim dim iz upotrebe je lebdilo u zraku. Napokon u ljeto 2011 iskoračio sam,. Počeo sam testiranje preparata sa imenom ce-ha bienen OAZA ,. Te godine rezultati su bili fantastični ,varroa je padala ,padala dugo nakon tretmana .Kontrolu sredstva vršio sma na par košnica dimom ali nisam se upuštao u detaljnije brojanje varroa. Još uvjek je bila neka ne sigurnost i jedva sam čekao da odradim oksalnu u novembru. Prva godina napokon BEZ DIMA ! Ostala je dilema proljetnog razvoja, koji u konačnici dao prolaznu ocijenu ce-habienen OAZI

2012 ponovo idu testiranja sa detaljnijom analizom rezultata . Tako je počelo brojanje padanja varoa, praćenje efikasnosti i došlo se do inpozantni rezultata da ce-ha bienen OAZA dobro radi svoj posao na višim tempeturam ido 38°C( slika br: 1 ) i produženo djelovanje do 12 dana ( slika br: 2 )

slika

slika

2012 godine umjesto oksalne kiseline u periodu kada nema legla ce-habienen OAZA konačno je pokazala svoju pravu vrijednost .

U 11 mjesecu 2012. izvršio sam 4-to polivanje umjesto oksalne kiseline . Ovo četvrto polivanje trebalo jeda se odradi početkom septembra.
Rezultati su pokazali da od 100 testni pčelinjih zajednica na;

88 pčelinje zajednica palo je cce 70 -200 varroa,
na 3pčelinje zajednice palo je od 300- 450
dok se izdvaja 8 košnica gdje je pad bio od 500-1700. Ovakve zajednice zovemo inkubatorima varroe. Kako to izgleda na slikama: slika 3 i slika 4

slika

slika

DRUGA godina bez dima!

Pčelinje zajednice koje su imale veliki pada vrroe su snažne zajednice kao na slici broj 5 i 6

slika

slika

Evo kako izgledaju pčelinje zajednice u proljetnom razvoju , koje su imale mnogo varroe poslije tretiranja ce-ha bienen OAZOM. slika 7 i 8

slika

slika

*****ce-ha bienenOAZA dvije godine testirana je na preko 1000 košnica , izbrojano je na desetine hiljada varroa, preparat je pokazao da se uspješno može koristit kao jedino sredstvo u ljetnom- jesenskom tretiranju pčela za suzbijanje varroe. U toku testiranja ce-habienen OAZA pokazala je se kao dobro sredstvo za suzbijanje krečnog legla .

Šta je to ce-habienen OAZA ? Sredstvo koje uništava i onesposobljava dalji razvoj varroe , posebno se ističu kompnente koje imaju zadatak da održavaju svježinu i obezbjeđuju produženo djelovanje koje je jako bitno u ljetnom periodu jer većina varroe nalazi se u poklopljenom leglu .

***domaći bosanski prizvod
***varroa ne može postati otporna
*** radi na višim temperaturama utestnom periodu i do 38°C
***produženo djelovanje testni period 12dana
***ne izaziva grabež
***pčele svaku aplikaciju mirno prihvataju
***povećava se higijensko ponašanje pčele
***u testnom periodu pokazalo se kao dobro sredstvo za suzbija krečnog legla
***jednostavna primjena nakapavanjem
***tretira se samo plodište
***troškovi po jednoj košnici , cijeloviti tretman cce 4 km
***ekološki prihvaljtivo
***pogodno za tretiranje u svimvremenskim uslovima
***nakapavanje 3-5 milili po ulici gusto zaposjednute pčela na LR okviru
***aplikacije se vrše 4 x svako 8-10 dana
***evenetualne tzv. inkubatorevarroe još jedan tretman sa po 3 mili po ulici
*** ce-ha bienen OAZA sinergijom komponenti pruža potpunu kontrolu varroe .
***komponente koje su ugrađene onemogućavaju varroi slobodno parazitiranje na pčeli i suzbija dalji razvoj.
***za širu upotrebu prednost ce-ha bienen OAZA je ,što se može naručiti tačno utvrđena potrebna količina izražena u mililitrama,
*** ce-ha bienen OAZA može se koristiti i u periodu kad nema legla umjesto oksalne kiseline


PRIMJENA

Prva dva tretiranja koristiti po 5 mililitara po ulici pčele, treći i četvrti tretman 4 mililitra po ulici pčele
Tretiranje pčelinje zajednice obavlja se 4 x svako 8-10 dana , Poželjno je da se ima AV podnica. One pčelinje zajednice koje i nakon zadnjeg tretmana pokažu veći broj varroe (inkubatori) može setretirati još jednom stim da se umanji količina na 3 milili po ulici.
Uz dobru diagnostiku može se smanjiti broj tretiranja ( ne manje od 3x i još jedan na inkubatore varoe) kao i količina ali ne manje od 3 mili po ulici.

Pitaju me koliko procentualno obara varou ce-habienen OAZA.
Sa početka ovog teksta kazali smo da pčelar mora se naučiti pčelariti uz varrou ;
***ce-ha bienen OAZA u ljetnom-jesenskom tretiranju,
***oksalna kiselina u periodu kada nema legla ,
svaki pčelar bi će miran do sredine jula ili početka avgusta iduće godine. Ako bi ovako posmatrali učinkovitost ce-ha bienen OAZE onda je to 99% Sa preostalih 1% moramo se naučiti pčelariti uz varrou a u tome pomaže ce-habienen OAZA!

Sa ce-ha bienen OAZOM ulazim u treću godinu bez dima. Sredstvo koje uliva sigurnost tokom pčelarenja. Pčele su zdravije i vitalnije .
Zahvalan sam Bogu što mi jedao da spoznam ono što je dobro za naše vrjedne pčelice a i nas same. Zahvaljujem se svima onima koji su učestvovali na bilo koji način da ce-ha bienen OAZA ugleda svjetlo dana. Među njima su magistrice farmacije, doktori veterine, tehnolozi, laboranti kao i članovi BHP foruma .

Uz Božiju pomoć nastojat ću da ce-ha bienen OAZA bude registrovan kao bosanski proizvod namjenjen prevashodno za suzbijanje varroe u ljetnom-jesenskom periodu.

Do supješnog pčelarenja bez predrasuda.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zaključano