OKSALNA KISELINA

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo bravo, bravo, za video i da se zahvalim što si nam omogućio ovaj video.

Imao bih samo jednu dopunu , a moći ćeš je riješit jednostavno.

Prvo je pitanje , da li ostaviš i koliko vremena da se OK rastvori u rastvoru ili odmah tretiraš poslije pripreme.
Ja sve to pripremim i ostavim , zavisno 24-48 sati da ostoji u porculanskoj posudi uz mješanja na soboj temperaturi.

MOžda bi dobro bilo da samo dopuniš kako ti radiš , da li odmah nakon pripreme tretiraš ili ostavlaš neko vrijeme da se OK rastvori....... nadam se da me razumiješ to najviše zbog onih koji tek počinju da koriste OK i sam znam po sebi da je teško prihvatiti nešto novo još ako nismo sigurni ......


Bravo i hvala još jednom


p.s. kaži samo kako se one košnice što su bliže stijeni ponašaju glede temperature vjrujem da s eonaj kamen usja tokom ljeta ili je ta lokacija smo zimovanje pčela.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ova oksalna koju sam ja upotrebio u toploj vodi otopi se vrlo brzo žao mi je što to nisam prikazao u onom videu.Pčele sam tretirao nakon nekoliko dana poslje pravljenja rastvora jer to jutro kada sam napravio rastvor iako je temperatura bila +5 košnice je obasjavalo sunce pa je tretiranje bilo nemoguće. A čim bi prišao rukom blizu satonoša toliko bi pčela uzletilo a, ruke bi prekrilo stotine pčela koje bodu kroz rukavice. Kamerman je poslje nekoliko uboda odustao od snimanja.
slika
Kao što se vidi ovdje nisam na pumpicu stavio cjevčicu pa je dosta rastvora išlo po satonošama a to nije dobro jer to što kane po ramovima nije upotrebljivo.
Rastvorom treba politi isključivo pčele.

Što se tiše tih košnica do stijena kako će biti ne znam to je novi raspored okrenut prema jugo-istoku.
slika
Do sada sam pčele držao u ovom položaju okrenuta leta prema jugo-zapadu.
Ljeti kod velikih vrućina mnoštvo bi pčela izišlo vani na poletaljku i poredale se kao vojska podignule zadak i lepezale u pravcu leta da provetre košnicu a ako je još bilo i sparno onda bi
još znale napraviti bradu ispod poletaljke.
Da bi to izbjegao podigao bi poklopac i malo ga gurnuo naprijed da povećam cirkulaciju zraka ispod poklopca i za 20 minuta brada bi se povukla i smanjilo lepezanje na poletaljci.
Povratkom sa vrijeska posložio sam kočnice kao što se vidi
slika
više u pravcu izlazećeg sunca mada i tu imam problema zbog komšijinih visokih drveća ispred.
Ako ga nagovorim da to posječe imat ću idealn pčelinjak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

stipo svaka cast,sve si odlicno uradio,samo za pocetnike kao sto sam ja,je bolje da si tretirao 1 kosnicu sa spricom,pa da vidimo kako i to izgleda,a ovako s pumpicom pocetnici nemogu odrediti tacnu dozu ,pa onda nemogu tacno naciljati izmedju satonosa, itd.Znaci ako si vec radio video o tretiranju s oksalnom kiselinom trebao si i sa spricom prikazati kako se to radi.
To je moje misljenje..pa sad

A za kamermana,hahah,da smo blize ,Ja bih ti to snimio :D i nebih se bunio na ujede pcelica ......
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 30 stu 2009, 21:16, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Nemam šprice moj drug tražio sam na više mjesta ali nisam našao dovoljno veliku od 50-60 ml pa pošto sam imao ovu pumpicu odlučio sam se pokušati sa njom jer već sa izmjerio da jedan pritisak na pumpicu ubrizga 0.9 ml tečnosti i to dok kapa povučem 5-6 cm preko pčela zatim ponovo pumpam. Kao što se vidi na videu to izgleda dobro i za dvadeset min tretirao sam 19 društava i pritom mi ostalo od 1l oko 150ml otopine jer neka društva mi i nisu baš dobro jaka pa na njih ide manje.Ovo mi je prvi put tretirati društva na ovaj način. Nravno da sam ispraznio jedno punjenje vodom po podu da steknem malo rutine jer bitno je da na dužini jedne ulice ispraznim 5 ml otopine. Ne brini ErminH nekoliko mililitara manje ili više nije bitno po jednom društvu. Svi koji pišu o tretiranju oksalnom kiselinom navode da je najbitniji šećer i voda u omjeru 1:1 ostalo ima širok raspon kako količina potrošene kiseline tako i njen postotak 1ml na 6-7cm ulice je samo orjentir. Neki pčelari na najduže ulice daju duplo više nego na krajne što je i razumljivo jer u sredini klubeta je i najveća masa pčela jer tu klube zahvaća oba sanduka i u LR nastavcima.
Ako je negdje prokapalo na podnicu znak je da treba smanjiti količinu obično se to desi na slabijim društvima i na krajnim ulicama. Neki pčelari pišu da ne treba tretirati krajne ulice. Ali svi hvale odlične rezultate djelovanja oksalne kiseline bez obzira kako je i koliko je daju i u kojem postotku spravljaju otopinu. Tu se radi samo o malim razlikama. Ne smijemo dati premalo da pola pčela ostane ne ovlaženo a ni previše da sve pčele potpuno ne skvasimo što zbog hladnog vremena zna biti nepovoljno za društvo.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 30 stu 2009, 22:52, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Stipo je napisao/la:Nemam šprice moj drug tražio sam na više mjesta ali nisam našao dovoljno veliku od 50-60 ml pa pošto sam imao ovu pumpicu odlučio sam se pokušati sa njom jer već sa izmjerio da jedan pritisak na pumpicu ubrizga 0.9 ml tečnosti i to dok kapa povučem 5-6 cm preko pčela zatim ponovo pumpam. Kao što se vidi na videu to izgleda dobro i za dvadeset min tretirao sam 19 društava i pritom mi ostalo od 1l oko 150ml otopine jer neka društva mi i nisu baš dobro jaka pa na njih ide manje.Ovo mi je prvi put tretirati društva na ovaj način. Nravno da sam ispraznio jedno punjenje vodom po podu da steknem malo rutine jer bitno je da na dužini jedne ulice ispraznim 5 ml otopine. Ne brini ErminH nekoliko mililitara manje ili više nije bitno po jednom društvu. Svi koji pišu o tretiranju oksalnom kiselinom navode da je najbitniji šećer i voda u omjeru 1:1 ostalo ima širok raspon kako količina potrošene kiseline tako i njen postotak 1ml na 6-7cm ulice je samo orjentir. Neki pčelari na najduže ulice daju duplo više nego na krajne što je i razumljivo jer u sredini klubeta je i najveća masa pčela jer tu klube zahvaća oba sanduka i u LR nastavcima.
Ako je negdje prokapalo na podnicu znak je da treba smanjiti količinu obično se to desi na slabijim društvima i na krajnim ulicama. Neki pčelari pišu da ne treba tretirati krajne ulice. Ali svi hvale odlične rezultate djelovanja oksalne kiseline bez obzira kako je i koliko je daju i u kojem postotku spravljaju otopinu. Tu se radi samo o malim razlikama. Ne smijemo dati premalo da pola pčela ostane ne ovlaženo a ni previše da sve pčele potpuno ne skvasimo što zbog hladnog vremena zna biti nepovoljno za društvo.
DA i treba napomenuti da ovaj lijek pcele ne uzimaju!OVO je kontaktni lijek!
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 01 pro 2009, 07:29, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

...
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 05 ruj 2011, 00:35, ukupno mijenjano 3 puta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Uh .....kako sa sretan sa ovakvim raspravama :) )))))

Stipo samo mi kaži da li si negdje čitao ili si sam došao do zaključka glede
postojanja kiseline na pčeli dok je ona živa.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Naravno da sam čitao na više sajtova o tom rastvoru oksalne da ostaje na pčeli čitav život.
Dali je to točno lako se može eksperimentom provjeriti. Provjerit ćemo tako što prije smjene pčela mrtve pčele koje nađemo na podnici pokupimo i stavimo u mlaku vodu pa ako ta voda pokaže kiselost znači da je na pčelama još kiselina. Ja imam lakmus papirne indikatore za ispitivanje kiselosti pa ću prvom prilikom krajem zime izvesti ovaj eksperiment nadam se da neću zaboraviti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

4 dana nakon tretiranja oksalnom liselinom izvršio sam prebrojavanje oborene varoe kod 7 košnica.
koš. br: 1 otpalih varoa 0
br: 4 otpalih varoa 2
br: 5 otpalih varoa 15
br: 6 otpalih varoa 88
br: 14 otpalih varoa 0
br: 17 otpalih varoa 0
br: 19 otpalih varoa 12

Dva mjeseca prije ovog tretmana oksalnom kiselinom sva društva sam tretirao dvaput dimovima amitraza. Primjećujem da je varoa opala samo sa starijih košnica izuzev broj 19 a ona je formirana od koš.br 4 prije 2 godine. Koš, br 6 je naj jača na pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

KOd mene je interesanto da one zajednice koje sutretirane na 14 C mislim da se radio 21 zajednici nakon evo 20 dana nema nešto naročito , dok sam ostatak zajednica počeo tretirati 7 dana kasnije kreno sa +5 i završio na +10C. OVe zajednica sam nakon 7 dana očistio uloške i gledam juče pa skoro na svakoj da ima cce 50-150. Malo me je ovo preplašilo nikda da do sada nisam rdiao ovakvim sistemo i nisamposlije OK imao ovoliko varoe .

Nemogu tvrditi ništa jer se radi o 21 košnici da ove zajednice koje su tretirane na 14 C kao d a je u 3 dana sve palo Od ovih zajednica na jednoj sam radi uzorka koja je imala najviše nabrojao 400 komada dok ove koje su tretirane nakon 7 dana na 5C -10 C i dalje padaju .

RAzmišljam da još jednom udarim sa OK
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Čitao sam dosta izvještaja o tretiranju sa OK i dosta pčelara tvrdi da je učinak tretiranjaza u vrijeme kada je malo toplije i kada je klube manje zbijeno taj učinak jači valjda zbog toga što su pčele pokretljivije i brže raznesu OK pa i varoja odmah počme naglo opadati, a kada je vrijeme hladnije i pčele zbijenije taj učinak je dugotrajniji a broj otpali varoje je dnevno manji to potvrđuje i tvoj slučaj. Prati senade i dalji pa da vidimo konačni učimak i jednog i drugog načina tretiranja nadam se da će krajni rezultat biti pojednak u oba slučaja po ukupmom broju otpalih varoja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

JA sam dio pčelinjih zajednica (21) tretirao na 14 C baš da vidim kako se ponaša ,, svakako mora proć vrijeme.
U koliko se pokaže da je bolje tretirati na malo višim T onda ću tako i da radim.

MOj glavni angažman na utvrđivanju stanja sa varoom je januar i februar tada vršim diagnostiku, jer sigurno nema mravi i od toga zavisi kako ću djelovat tokom narednih mjeseci
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kako vršiš tu dijagnostiku. Na koji način.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Što se tiče diagnostike , znači to je onaj prirodni pad varoe.
Ujanuaru recimo očistim sve latice u podnjačama, zapišem datum, i narednih mjesec dana prebrojavam prirodni pada varoe. NEkad obično svako 10-15 dana prebrojim i očistim latice kako sitnidjelovi voska i ostalog nebismetali tokom brojanja To sve zapisujem posebno za svaku košnicu i računam .

Do sada mi se pokazalo dobrim . One pčelinje zajednice koje pokažu u prosjeku više varoe na njih posebno obratim pažnju kroz mjesece.


Stipo ovih dana razmišljam o tvom pisanja , jer ja zaista nisam do sada našao podatak da OK ostaje na pčeli dok je živa ili mi je to promaklo neobraćajući pažnju na to.
Iz ovog izveo sam jedan zaključak koji možda negira postojonje OK na pčeli.
Naime, ako OK ostaje na pčeli logično bi bilo da tu varoa više nema šta da traži, ili se radi o maloj dozi koja varoi nemože ništa. Da li si razmišljao o ovom?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oksalna ne sme da se ponovi jer se jednoj generaciji pčela sme dati samo jednom, a zimske pčele žive jako dugo.
Ovo je izrezana rečenica sa stranice:
http://www.pcelinjak.com/content/view/303/146/
Ovakvi sajtova ima još dosta a i sam autor Dr med. Rodoljub Živadinović ovoga gore sajta navodi ako ga pažljivo pročitaš da nije potrebno ponavljati postupak tretmana ako smo ga obavili prvi put dobro to možemo znati po broju otpale varoje i vremenu opadanja dali smo dobro uradili.
Razmislio sam Senade i više neću pisati osobno o bilo kojoj temi koju ne mogu pokrijepiti osobnim znanstvenim radom, a neću prenositi ni tuđa dostignuća i objavljene radove u vezi pčelarstva
na ovaj forum bez obzira koliko njihovi radovi bili dobri.
Pozdrav...
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Mišljnja sam da ovakve informacije su svakako dobro došle zašto da ne bez obzira na ishod.
Evo ja sam na hrvatskom forumu ponudio da se izvrši tretiranje sa OK po drugi put . U koliko stradaju pčele neka dođe i namirim štetu. http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... &start=140
JA rado prenosim ako su dostupna druga dostignuća bez obzira kakvi su to rezultati.

Svojevremeno prof. Kezić preproučivao je svoja saznanja u vezi lijekova u pčelarstvu na osnovu njegovi eksperimenata, međutim nakon nekog vremena Kezić je promjenio mišljenje i javno se izvinuo ( to sam vlasttim ušima čuo na predavanju u Sarajevu) svima koji su radili prema njegovim preporukama. OVaj gest od gospodina prof. Kezića mise jako svidio i tostalno pripovjedam

NAš kolega je tretirao dva puta OK i nije imao nikakvih problema. JA svakako moram imati vlastiti rezultat tako da ću da odradim na nekim zajednicama idrugi tretman, da vidim kako se ponaša pčela a i ostali razeultati bi će mi od koristi.

Ja sam dosada radio samo jedan tretman OK i zaista sam zadovoljan. Međutim moram probati i ovaj drugio tretman kako bi bio ravnopravan u diskusji.

Stipo što se tiče tvog eksperimenta glede ostanka OK na pčeli to svakako trebaš da isprobaš kao što si rekao i to će biti mjerodavan rezultat .Drugo je pitanje da li ta zaostala OK na pčeli može da obori varou.

Pozzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Evo i slika pada varoe od OK tretirano 23.11... Temp 5C . Prije tretiranja OK sve su latice očišćene , , dosta varoe je palo pa je onda opet nakon 7-10 dana nisam siguran ponovo očišćena varoa sa latice i evo varoe 06.12 2009. Ovo me malo i zabrinjava nisam imao ovakav pad varoe u ranijim godinama od OK. IStina ovo je rezultat mog eksperimentisanja pa opet s e nadam da će biti sve uredu

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

kad sam ovo vidjeo,zabrinuo sam se za svoje pcele,jer na sve 3 kosnice nije bilo ovoliko varoe.Hm Hm..................Da li je moguce da nisam dobro tretirao OK?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Evo jedna dobra stranica o OKSALNOJ KISELINI Pogledajte šta pišu iskusni ljudi o njoj:
http://forum.pcelinjak.com/viewtopic.php?f=6&t=296
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Zaista ova godina je cudna sto se tice varoe. Isto sam odradio pocetkom 12 mjeseca, pad varoe mogu slobodno reci da je bio raznolik. na par kos. od 1 do 5 na drugim do 50 kom varoa. Na 5 pa i na sestoj je bilo i do 500 varoe.
Zaista nemogu da svatim u cemu je poenta ako sam prethodno radio isto na svim kosnicama. Pozzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

stanje kod prebrojavanja varoe koje su tretirane 4% oksalnom kiselinom.
Tretiranje oksalnom kiselinom 28. studeni
Kontrola 2. prosinac Kontrola 12. prosinca napomena
košnica br.
1 0 0 tiha smjena 2008
4 2 3 staro društvo vrlo ljuto
5 15 16 staro društvo
6 88 82 staro društvo
14 0 0 paketni roj 2008
17 0 1 paketni roj 2008
19 12 4 prirodni roj 2008
Ovo je analiza na malom uzorku ali mislim da se neke stvari vide. košnica broj jedan tiha smjena u 6. mjesecu 2008. nestalo je legla i varoa je prešla na susjedne košnice ujesen je tretirana dimovima amitraza. Ova godina nije bila povoljna pčele su se slabo razvijale a samim time i varoa. Krajem 9. mjeseca ponovno tretiranje dimovima. Košnica br. 4 stara 10 godina fenomen je sam po sebi vrlo ljuta, brzi proljetni razvoj higijena odlična odlično donosi med uvjek je u njoj malo varoe. Da nije toliko ljuta bila bi rodonačelnica. Košnica br. 5 i 6 starije košnice varoa prisutna uvjek. Košnica 14 i 17 Kupljeni rojevi 2008. formirani stresanjem pčela i dodat matičnjak.Varoe gotovo da i nema. Matice ispod prosječne kvalitete. Košnica broj 19 prirodni roj 2008. varoa prisutna.
Napominjem da sam sve košnice tretirao dva puta dimovima varolika krajem 9. mjeseca: Varoe je bilo malo izuzev dvije tri košnice gdje je opalo 100 - 300 kom. po slobodnoj procjeni.
Sumnjajući u slabo djelovanje varolika tretirao sam pčele oksalnom kiselinom i rezultat brojanja na 7 uzoraka prikazao sam gore.Prije izvlačenja ladica poslušao sam zuku koja je bila vrlo tiha u svim košnicama. Takođe sam pregledao i leta i primjetio sam samo po koju mrtvu pčelu.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 15 pro 2009, 01:00, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Stipo koliko vidim stanje je veoma dobro, kad uporedim sa mojim stanjem. Svak cast. Pozzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kao što sam obećao da ću nakon 60 dana od tretiranja pčela oksalnom kiselinom pokupiti umrle pčele sa podnjače i ispitati koliko se kiseline nalazi na njima.
Sve sam te pčele polio toplom destilovanom vodom i lagano mješao oko pola sata da se kiselina sa njih otopi u vodi stavio sam listić univerzalnog indikatora u tu vodu i ustanovio ph 6 ako znamo da je neutralni ph 5,5 Znači da na pčelama nema kiseline ni u tragovima jer je otopina oko 0,5 u bazičnom području. Da bih provjerio ispravnost indikatora na drugi kraj listića kanuo sam kap limunovog soka i listić je odmah pocrvenio i pokazao po tablici ph3.Ovo je dokaz da se pčele mogu tretirati ponovo oksalnom u razmaku od 60 dana.
šteta što nisam ispitivanja vršio svakih 15 dana od tretmana oksalnom.
Nadam se da ću sledeće zime ponoviti ovaj test više puta u razmaku od 15 dana i rezultate objaviti na ovom forumu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

postar je napisao/la:Stipo koliko vidim stanje je veoma dobro, kad uporedim sa mojim stanjem. Svak cast. Pozzzz
Prosla godina je bila "siromasna" varoom a stanje Postara je verovatno uzrok neodgovarajuceg tretiranja u avgustu mesecu pa je ostalo puno za zimu da nije tretirano Oksalnom bilo bi uginuca do proleca
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Kao što sam obećao da ću nakon 60 dana od tretiranja pčela oksalnom kiselinom pokupiti umrle pčele sa podnjače i ispitati koliko se kiseline nalazi na njima.
Sve sam te pčele polio toplom destilovanom vodom i lagano mješao oko pola sata da se kiselina sa njih otopi u vodi stavio sam listić univerzalnog indikatora u tu vodu i ustanovio ph 6 ako znamo da je neutralni ph 5,5 Znači da na pčelama nema kiseline ni u tragovima jer je otopina oko 0,5 u bazičnom području. Da bih provjerio ispravnost indikatora na drugi kraj listića kanuo sam kap limunovog soka i listić je odmah pocrvenio i pokazao po tablici ph3.Ovo je dokaz da se pčele mogu tretirati ponovo oksalnom u razmaku od 60 dana.
šteta što nisam ispitivanja vršio svakih 15 dana od tretmana oksalnom.
Nadam se da ću sledeće zime ponoviti ovaj test više puta u razmaku od 15 dana i rezultate objaviti na ovom forumu.
Stipo bravo za experiment ,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite