OKSALNA KISELINA

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Šta je potrebno za aplikaciju OKSALNOM KISELINOM

1. pčele
2. šprica 50-60 cubika
3. nekome rukavice ( ja ne koristim)
4. zaštitne naočale ( ja ne koristim)
5. oksalna kiselina u prahu
6. destilovana voda
7. šečer
8. PET ambalaža zavisno od količine
9. vaga gramska
10. sredstva pomoću kojih će se dovesti toplina rastvora na odgovarajuću razinu ( neki kažu da nije nužno zagrijavati rastvor, ) ja koristim električno kuhalo već sam ranije u postovima na ovoj temi objasnio

Našto treba obrati pažnju

- ne udisati OK u prahu
- biti oprezan kod rukovanja kako za sebe tako i za druge
- ne ostavljati iza sebe OK uprahu po stolovima
- vodu prije otapanja malo zagrijati
- prvo bitisiguranda je šećer otopljen
- sipati potreben količine OK
- voditi računa da se OK u prahu 100% rastvori , stalnim miješanjem
- koristi emajlirano posuđe za mješanje
- sve ovo pripremiti prije na 24-48 h

Kako odrediti koju količinu rastvora napraviti?

JA na mom pčelinjaku uvjek predvidim da ima više i bolje je nego da fali

Ako pčelinja zajednica u klupku ima 7-8 ulica to je ekxtra društvo.
Ako imamo 5 ulica pčele u klupku zadovoljni smo.

Oni koji imaju AV podnice lahko mogu utvrditi tačan broj ulica pčele u klupku.

JA očitam stanje na podnici bez aproksimativnog sabiranja i to je moja mjera. KAsnije kad budem sabirao tačan broj pčela u ulicama onda će mi se sigurno pojaviti višak rastvora čemu ja i težim.

Broj ulica pčele u klupku , sve košnice saberem i onda podjelim da bi dobio kolikoje to pojednoij košnici i tako pravim proračun za rastvor. Znam da će mi ostati i uvjek nekog ponudim od ovih koji još ne koriste OK. NAžalosat takvih je mnogo pčelara.


RAčunica ,primjer:

Ako u prosjeku imam 7 ulica pčele x 5 militara = 35 militara po društvu x 100
košnica =3,5 litara rastvora

Kako će mo doći do ovih 3,5 litara rastvora?

600 grama šećera + 600 grama vode (ili 0,6 litara) = 1 litar rastora

Da bi dobili 3.5 litara rastvora množimo ove pokazatelje

600 x 3,5 = 2,1 kg šečera
600 x 3,5 = 2,1 kg vode ( ili 2,1 litar)
---------------------------------------------------
Kada pomješamo 2,1 kg šečera i 2,1 kg vode dobit će mo cce 3,5 litara rastvora

Da bi dobili 3.5 % -tni rastvor OK na 1 litar rastvora dodamo 35 grama OK uprahu

Na 3.5 litara rastvora šećer -voda trebamo dodati 122,5 gr OK u prahu . [ 3,5 lit x35 grama OK ]

Ovim postupkom dobili smo 3,5 % tni rastvor oksalne kiseline.

Jakoristim ovaj omer i zadovoljan sam, Poznato je da se koriste i drugačiji omjeri. Mislimd a slovenci idu čaki do 6 % tni omjer.

Neki će reći da daju malo veću prednost udjela šećera u rastoru.


Ako sam negdje pogriješio ispravte me.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Senade sve ispravno 100% i ja tako dobio od iskusnih upustvo a
sad ponovio lekciju
al me interesuje nešto drugo kupio OK al čitajući
uočim da spominješ OK u prahu a kod mene je isto
u prahu al mi taj prah izgleda kao da ima u sebi vlage
dali je i kod tebe OK izgleda kao da je vlažna ako ne
napiši koji proizvođač
kod mene od MATEX pakovanje
unaprijed hvala
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

senade kada je vakat primjene osalnom , a omjeri su ti prilično dobri mada nisam bitno ulazio u temmu procentualnosti senade to mije trebalo da bude sastavni dio profesije ali već 25 godina sam izvan struke tako dasam debelo zahrđo površno kada sam pogledo sve se dobro uklapa zanima me samo vrjeme primjene ove godine jer kao što se vidi dva su dana lijepa jedan pada kiša a sledeća dva sunčana i hladna pa i Miholjsko ljeto neće sigurno biti bitno drugačije od ovih dana
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Ja sam danas završio tretiranje oksalnom kiselinom.Za ovu godinu to je posljednji udarac varoi.slika

Uploaded with ImageShack.us
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dobra drušva,,9 okvira tokom zime, hrana dostatna OK kad a nema legla i to je to
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Gledajući ove vremenske prognoze , čini mi se da vrijeme pogodno za upotrebu Oksalne kiseline dolazi u narednih nekoliko dana.Legla u košnicama više nema(barem je to kod mene slučaj jer sam za vikend bacio malo pogled ).Ko se nije pripremio sad je pravo vrijeme da se izvrše i poslednje pripreme , treba nabaviti destilovanu vodu Oksalnu kiselinu razvagati na nekoj dobro preciznoj vagi, šećer takođe .Preporučujem napravljeni "koktel" utrošiti unutar 24 sata , a sve ono što se ne potroši neškodljivo ukloniti ODNOSNO BACITI NIKAKO ČUVATI. Ja lično ću "koktel"spremati po slijedećoj recepturi:
-voda--0,6 l
-šećer--0,6 kg
-oksalna--35g

Vodu blago zagrijati (35-40 c) zatim dodati šećer i sve to dobro izmućkati , bitno je da se šećer dobro otopi da nema kristala (ja koristim pet bocu od 1,5 litra ) nakon toga dodati odvaganu oksalnu kiselinu i ponovo junački mućkati , opt dotle dok nestane kristala . i to je to . Ako ste nabavili veliku špricu kod svog veterinara, "ceremonija "može da počne, nedajte da vam rastvor ohladi , kako,,to je vaš problem.Mjera rastvora po ulici pčela je 5 ml .A za kolege koji su novi ,ulica pčela na koju bi išlo 5 ml treba da je popunjena 75-80 % pčelama .Moj savjet je da prethodno zvirnete pod poklopnu i vidite koliko ulica i koliko ml tastvora vam treba za tu košnicu . Voditi računa o sigurnosti ,iako Oksalna spremljena na ovaj način nije nešto "agresivna", nikad se nezna hoće li pčela koju smo upravo" okupali" zaletiti nam se pravo u oko .Prema tome Pčelarska kapa minimalno. Nemojte koristiti iglu na šprici možda imate policiju u komšiluku pa će te sebi navući sumnju, ko zna . HAHAHAHAHAHAH
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Sutra ako Bog da planiram, a ako ne onda u srijedu sve sam pripremio, al imam muku
jedno društvo ima legla na tri okvira i prije 10 dana imo dvije doze Bevitala i tretirao
palo do 100 kom, a na drugom gdje nema legla do 15 kom.
Šta da radim dal da čekam da se i ovo pridruži ostalim ili da tretiram OK sve osim ovog što
ima leglo pa kasnije iza 20.12 po mojoj procjeni do tada će biti sigurno legla.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

E kolega Samire isti smo, i kod mene je bilo u jednom drustvu 2-3 rama legla i ja neki dan da provjerim kakavo je stanje pa da tretiram jos jednom kad ono leglo se izvalilo i novo zalezeno...de ba nije normalna...:), ja cu cekat tamo oko 10.12. pa uradit tretman, pa sta bude bude
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

...
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 05 ruj 2011, 00:33, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Samire i zvuk tišine ,Zavidovići i Sladna gdje se nalaze vaši pčelinjaci su otprilike na sličnim nadmorskim visinama kao i moj pčelinjak ,a ja skoro pa mogao bih kazati da je prošlo dvadesetak dana od izlaska zadnjeg legla ,ako ne i više, pa vam preporučujem da na proljeće dobro pogledate te vaše matice koje su aktivne do ovako kasno "u zimu",pčele naravno, možda kojim slučajem imate križance talijanske pčele , jer sivki nije baš običaj unatoč visokim temperaturama koje su vladale u prošlom periodu , da ima leglo sada pogotovo ako ga sada polaže.Preporuka zamijenite matice.Naravno sve ovo govorim iz vlastitog iskustva , iako po mom mišljenju, imam solidno jaka društva (7 ulica i vše) ona uprkos visokoj temperaturi i nisu bila nešto bog zna aktivna prošlih mjesec dana.Sa Stipom se slažem dokle god ima legla ,varoa je unutra i tretman neće biti naročito uspješan, iako Oksalna ima nešto duže djelovanje .
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Sedam ulica i više u klubetu Naravno. Pozzzz
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Tako sam i ja planirao Zvuk, a ostale sutra ako stane kiša jer danas sam mislio al nemože jedino razapet šator ko za svadbu.

Inspektore nerazumijem se baš oko tih vrsta matica za mene su sve iste, a pokušat ću na proljeće uočit dali se razlikuje po izgledu od drugih.
Danas skim god sam pričao u udruženju svi mi nevjeruju, a prije neka četiri dana bilo svježe
položenih jaja što znači do 10 decembra nema OK.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Puna podnica, mlada matica, utopljena košnica i toplo vrijeme sve su to razlozi da matica leže dugo u jesen pa čak za blažih zima da nikad potpuno ne prestaje zaljegati. Šta činiti nego rashladiti košnicu pritom pripaziti na grabež i paziti da ima dovoljno hrane. Redovno dodaviti tople šećerne pogače.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Kod mene AV podnjača i lim izvađen skroz,mlada matica da,
košnica utopljena nije, toplo vrijeme da al evo srećom zahladni.
Danas odrađen tretman sa OK i previše ih je nadražila
da se jedno razdvojilo na dva dijela u koje sam zavirio po završetku ostalih
al nakon dva tri sata sve je okej.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Kod mene si AV podnjace ali nisu izvučene. Matica je od prošle godine a iz Luksemburga joj je porijeklo. Danas vidim na podnjači opet mrtvih pčela u tom sanduku, znači ponovo počinju umirat.
U drugom sadnuku je isto matica od prošle godine, sivka i tu nema legla, nema unosa polena i nisu nesto bas aktivne.
U trećem sanduku je mlada matica od ove godine, ima unosa polena, aktivne su bile, ima i legla nesto malo.
Danas mi isto jedan kolega kaže da je i kod sebe zatekao dva drustva sa leglom i reče mi da takva društva neće dočekat proljeće. Jel to tako?
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Sada je novembar 24-ti 2010,,,
pogledaj ovo http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... .php?id=23

to je bilo 14 .12. 2008.. Sve preživjele, fenomenalan razvoj uproljeće, donijele meda kao i ostale ..... Zbog legla sigurno neće uginuti do proljeća.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Taj tvoj kolega je još gori od mene u neznanju.
Ja makar znam da pčele nedočekaju proljeće zbog bolesti ili
nedostatka hrane u blizini.
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

kod men legla vec odavno nema
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

U srijedu odrađeno tretiranje OK danas malo provjeravao opadanje i od devet tretiranih
samo na četiri pala varoa kako slijedi 10,7,3 i 2 na ostali pet za sada ništa.
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

Ne znam da li sam odabrao pravi podforum ali čitajući ovdje iznešene podatke malo me zagolicalo.
Evo želim sa grupom da podjelim neka od moji zapažanja, a vezano za zimsko tretiranje protiv varoe. Naime već duže vremena u zimu pčele tretiram Bienenwohlom, a ove godine sam radio uporedni test Bee Vital(kojeg ove godine prvi put koristim) i Bienenwohl. Ali o tome ću drugi put dok obradim rezultate.
Tretiranje sam obavio 21. 11. 2010. U 10 sati. Rekao bih uslovi idealni temp. 8 stepeni , vlažnost 87 %( sve mjereno). Tretirao sam 27 društava. Pratio sam otpadanje varoe 10 narednih dana(kiša, snijeg, hladno, a ja uvijek brojim). Došao sam do sljedći „brojki“:Ovdje ću govoriti o prosječnom otpadanju po košnici za 10 dana:
Prvi dan:43
Drugi dan:37
Treći dan :35
Četvrti dan: 19
Peti dan: 5
Šesti dan 8
Sedmi dan :3
Osmi dan :7
Deveti dan :3
Desti dan :1
Napominjem da je ovo prosjek za svaki dan, možda još jedna napomena da sam imao dva društva koja su drastično više imala varoe od ostali (prvi dan 150, drugi 120 ...) i ona su ušla u prosjek.
Ono što mene zanima da malo prokometariše neko ako ima iskustva sa ovom problematikom dali je zaraženost velika, da li prema ovim pokazateljima su društva bila ugrožena za prezimljavanje, da li je ovaj broj varoe u zajednici mogao u znatnoj mjeri oštettiti zimske pčele u zajednici....
Prema broju otpalih varoa i procentu obaranja koji se deklariše na proizvodu može se lako izračunati ukupan broj varoa u svakoj zajednici.(naravno uz relativnu grešku).
A negdje sam čitao da 400 - 500 varoa u zajednici u zimskom periodu nije pogubno za društvo(naravno ako se vrši zimsko tretiranje).Ovaj podatak iznosim sa rezervom....!
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Prva 3 dana palo ti je preko 100 varoa prosječno po meni dosta velik broj. Imao si kako kažeš idealne uvjete tretiranja velika vlažnost i fina temperatura moguće je da je i to razlog dobrog opadanja ali svakako dobro si ih očistio. Ja danas sve sastojke pripremio kad gledam temperatura 13 C vlažnost 54%, ne valja sačekaću još koji dan...
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

Zvoneto je napisao/la:Prva 3 dana palo ti je preko 100 varoa prosječno po meni dosta velik broj. Imao si kako kažeš idealne uvjete tretiranja velika vlažnost i fina temperatura moguće je da je i to razlog dobrog opadanja ali svakako dobro si ih očistio. Ja danas sve sastojke pripremio kad gledam temperatura 13 C vlažnost 54%, ne valja sačekaću još koji dan...
Pa i meni se činilo da je to previse!
Istini za volju ove godine sam se pravo zainatio i brojao svaki dan, i uredno to u excelu obradio..., pa kad se to sve zbrojilo, oduzelo, pomnožilo i podijelilo i sto sve ne dobio sam interesantne ali i "zabrinjavajuće"podake o broju varoa na pčelinjaku koji mi neda mira.
Nakon sto sam iznio ove podatke na forum vidje podatke od Stipe na njegovoj stranici i onda mi "bi lakse" jer ono je Horosima u odnosu na moj broj varoe na pčelinjaku.
Vidjet će mo u proljeće!
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

ovih dana čujem priče od prijatelja pčelara iz mog kraja o propadanju pčelinjih zajednica zbog varoe, konkretno komšija je već ostao bez 15 zajednica , akako kaže do proljeća koliko će ih bit ni sam nezna , inače pčelari sa oko 50-ak košnica i pčelari "cijeli svoj Život" ,u jesen je sve odradio kako treba "dimio ih 5-6 puta Varolikom Novosadskim on je najbolji" , međutim kad je prije koji dan malo pogledao košnice umalo da ga infarkt ne udari,a i onošto je ostalo nije baš sjajno nešto malo je spajao, pa će mo vidjet šta će biti do proljeća.Priča druga Neki lik u Doboju je ostao bez 30 košnica (nepotvrđena priča).
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

senad je napisao/la:Našto treba obrati pažnju

- ne udisati OK u prahu
- biti oprezan kod rukovanja kako za sebe tako i za druge
- ne ostavljati iza sebe OK uprahu po stolovima
- vodu prije otapanja malo zagrijati
- prvo bitisiguranda je šećer otopljen
- sipati potreben količine OK
- voditi računa da se OK u prahu 100% rastvori , stalnim miješanjem
- koristi emajlirano posuđe za mješanje
- sve ovo pripremiti prije na 24-48 h
Mislio sam preko vikenda odraditi tretman oksalnom kiselinom pa bi imao jedno pitanje za Senada, ili bilo koga. Ako sam dobro shvatio Senad čitavu otopinu pripremi dan ili dva ranije interesuje me, ako sam to dobro shvatio šta je razlog tome i da li otopina koja se pripremi npr u petak voće može već biti korištena u subotu ujutro?
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Ja danas odradio oksalnu, čekajući povoljno vrijeme opet sam morao raditi po buri ali šta je tu je. Rastvor sam napravio pola sata prije tretmana, išao sam 1,7 litara destilirane vode, 2 kg šećera i u to 100 g oksalne to se dobro izmućka i na pčelinjak.
Odgovorite