OKSALNA KISELINA

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ja sam prije tri dana potopio oksalnu i stoji, čekam sada povoljnovrijeme bar da je od 0-5 C bez vjetra,

Ja isključivo čekam dan/dva da se kvalitetno OK rastvori ida na neki način se sve to harmonizuje...

Moguće je da i nema razlike u vremenu stajanja i rastvaranja, Ja uvjek naprvim zadršku najmanje dan i u narednom periodu čekam pogodno vrijeme,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Jutros sam napravio rastvor, i dok sam se vozio autom do pčelinjaka bacio sam pogled unutra i golim okom nisam uspio ništa primjetiti znači sve je bilo ujednačeno a nismo uopće ni mućkali ništa, znači oksalna se otopila sama u rastvoru koji je doduše bio vruć. Uh danas naporan dan, sinoć nevrijeme bilo porušilo nastavaka koji su bili složeni na pčelinjaku i poklopaca nekoliko nastavaka dobro oštećeno bilo ih je po 30 metara daleko od pčelinjaka, nakapavanje oksalnom bilo je lakši dio posla... Senade, vjerujem u tvoje iskustvo, stvarno je moguće da treba odstojati par dana, ali vjeruj mi da sam u Bosni gore idealno mogu tempirati, ovdje kad je velika vlaga, velika je i temperatura, danas kad je niska temperatura (kakva treba), vlažnost 47% slabo nije to dobro za oksalnu, dodao sam 200 g šećera više u rastvor da malo pomogne. Lani sam radio sa vlažnošću preko 90% ali 15 C teško je to ovdje potrefiti..
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Mustafa najbitnije je da se kristali OK dobro razgrade ja je pomiješam sa samom vodom i onda dodam u sirup......... ja sam nakon tri sata išao tretirao ......
ostatak sam držao u frižideru i jučer odradio zadnju košnicu jer mi bilo legla.....
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

Kolege evo vidim tretmani se uveliko primjenjuju, zbilja bi bilo dobro ako ste u mogućnosti prezentirati nam kakav je otpad varoe (nemora biti u broj) ali nekakva vaša iskustva u odnosu na prošlu godinu...
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

Vraćam temu tamo gdje joj je mjesto.
Marin je napisao/la:
keno83 je napisao/la:zakire odlicno potanje, ja namjeravam takodjer ici sa oksalnom kiselinom i u ljetnom periodu, pa me jako zanima, kakvi su utisci, i kolika je sigurnost nakon obavljenog tretmana da je varoa rjesena, ubija li onu u leglu i kako djeluje na leglo...
Po mom saznanju jedan tretman oksalnom po jednoj genereciji pčele nije problem. Osobno sam probao i pojačavati doze preklani čak i više nego duplo i po dva puta . Po meni veći problem se može javljati radi toga, jer je relativna vlažnost mala a oksalna "voli "da je vlažnost veće -tako su pokazale neke studije. Mislim da ne ubija onu u leglu ,šta radi matici i leglu to su finese koje se ne mogu zaključiti bez više uzoraka i dulji period. Poz marin
Problem kod oksalne kiseline je što njen rastvor u čistoj vodi brzo ispari i kiselina se ponovo pretvori u sitne kristaliće, a ti suhi sitni kristalići više nemaju djelovanje na varrou. Varroa na prednjem paru nogu ima receptore mirisa i okusa pa kad ona tim svojim nogicama dodije oksalnu kiselinu ona ih praktički sprži. Međutim ako varroa dodirne suhu kiselinu ona više nema jako dejstvo na receptore varroe i varroa se ponaša normalno kao da ništa nije ni bilo. Da bi rastvor oksalne ostao što duže pravi se šećerni rastvor. Testiranjem je dokazano da najduže najbolje djelovanje ima 50 % šećerni rastvor u koji se dodaje 3,5 % do 6 % čiste oksalne kiseline u kristalu. Kod nas se praktikuje 3,5 % oksalne. Kako Marin reče ljeti je visoka temperatura koja uvjetuje nisku vlažnost zraka i tada se rastvor brzo suši. Zato je oksalna svoju primjenu našla u vrijeme kada nema legla i kada su joj vremenske prilike najpogodnije. Taj problem sa oksalnom donekle riješili su Austrijanci i napravili svoj proizvod ali ni on nije idealan jer se ne preporuča na temperaturama većim od 25 °C. Možda se u budućnosti riješi i to tko će ga znati.
Mi bi svi volili da imamo jeftino, učinkovito, ne škodljivo i jednostavno primjenjivo srestvo za uklanjanje varroe. Dali je to moguće...
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Re:

Post Postao/la Stipo »

zakir cancar je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
Stipo je napisao/la: Varroa na prednjem paru nogu ima receptore mirisa i okusa pa kad ona tim svojim nogicama dodije oksalnu kiselinu ona ih praktički sprži.
DA BI BOLJE RAZUMIO
Pa zašto obara varou ako je ne truje??? Zato što joj se rastvor šećera i OK nakupi na šapicama (prijanjalkama) i varoa ne može više da se hvata ni za što ni za pčelu ni za djelove košnice.
Padne li takva varoa sa pčele više ne može da se vrati na pčelu i brzo ugiba i tako zavrži na podnici.
pozdrav...Stipo nezelim nikoga uvrijediti niti prozivati,isto tako niti neciji rad podcijenjivati ali kada nesto kazem ili napisem ja 100% stojim iza toga ..uporedi svoje postave...Ima kolega malo su i ko pogrubi i vade se na svoju nepismenos, ali vise puta sam naglasavao da se vratimo i procitamo sta se ranije napisalo dabi se izbjegla neslaganja i sumnje a sve zarad mladih kolega...Zasto ako neko nekom replicira nesto,odmah je ma daj preskoci,nedavi itd...nadam se boljem razumjevanju....Tu smo radi pcelarstva i njegovog uznapredovanja a ne zbog licne promocije....MEDNO
De molim te objasni šta sam ja tu gore što ti navodiš promovirao. Možda varroine šapice.
Ovo o šapicama i nakupljanju šećera ako sam i napisao ne sijećam se kada ali mora da je bilo prije novog saznanja o varroi. Od prošle jeseni o varroi znam mnogo više, a ako sam nešto ranije napisao što je netočno ispričavam se. Čovjek se uči dok je živ, a pametni svoje pogreške ispravljaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

Zakire u pravu si i pogreška o lijepljenju oksalne na šapice i da ona zbog toga pad je izbrisana.
To sam napisao prije 2 godine jer sam tako negdje i pročitao kada sam pokušao na internetu saznati više o oksalnoj.
Novija saznanja o oksalnoj su da ona djeluje na varroine receptore koji su na šapicama. Možda nisam trebao napisati da ih oksalna sprži ali sam se tako izrazio da se bolje razumi kako oksalna djeluje na varroine receptore.

Molim te bez grubih riječi jer se dižu tenzije.
Sa mnom se može razumno razgovarati koliko hoćeš, a ako griješim nekim svojim stavom prema nečemu možemo razgovarati
sve dok me ne ubjediš i srušiš moju pogrešku koju sam uvjek spreman prihvatiti i javno se ispričati o pogrešci.
Ja sam takve naravi da sam uvjek spreman prihvatiti nešto novo bolje i naprednije i ne držim se starih zabluda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Ismet »

Nama mlađim pčelarima ni u kom slučaju ne pomaže dizanje tenzija niti upotreba grubih riječi. Sada općenito pišem, nikoga ne prozivam ali bih lijepo zamolio sviju da pripaze na rječnik jer nisu niti na pijaci niti na ulici već na lijepom, BH pčelarskom forumu kojemu ruše ugled pisanjem grubih riječi. Neću da navodim koje su to grube riječi, valjda to svi znamo. Ako hoćeš nekoga malo "oštrije" nešto da priupitaš imaš opciju privatnih poruka i tamo opleti 300 na sat :-) Konačno, smatram da nikome od nas prisutnih na ovom forumu (vjerujem da to vrijedi i za većinu forumaša na ostalim forumima) nipošto nije interesantno prepucavanje između dva (ili više) forumaša koje nipošto nije kreativno niti ičemu lijepom vodi. Jedna lijepa narodna izreka kaže "ispeci pa reci".
Ne mogu ovom prilikom da se ne osvrnem i na administratore ovog foruma. Pouzdano vam tvrdim da se ovakvo prepucavanje desilo na nekom drugom forumu da bi bilo banovanja (isključi te jarane sa foruma na određeni period pa ti "pjevaj borbene" o tome ko je kriv a ko nije) i brisanja postova. To se nije desilo na ovom forumu i neka nije. U tome i jeste veličina i bogatstvo ovog foruma, bar meni. Žučne diskusije (moram ponoviti - ali bez upotrebe grubih riječi i/ili vrijeđanja) su poželjne (po mom mišljenju) na forumu i forum njima dobiva na dinamici, raznovrsnosti i sl.

A sada malo i o temi. Kao i ti, Stipo, i ja sam totalnu brigu o varoi prepustio BeeVital-u. Međutim, čitajući ovu temu o OK pojavi mi se misao da možda ne bi bio suvišan jedan tretman oksalnom, negdje do zime, kad zahladni. Ono, više za svaki slučaj i da se varoi zada konačni "smrtni udarac". Taj tretman oksalnom nipošto ne bi trebao smetati pčeli, i to obavezno onim procentom od 2,5 % što ga i Zvone preporučuje. Šta mislite? 8)
Dobru srcu sreća dođe.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Samir »

Ismete brate svaka ti bila zlatna, dobro zboriš iz tog razloga moram te blagosivljat al umjereno
"Bog ti dao zdravlja i života makar kolko imaš kila za duplo više".
Nije bilo mislim previše(tamam).

E sad o OK ja sam prošle godine odradio završni tj. zimski tretman sa OK poslije bevitala da ipak provjerim učinak istog kako bi vidio koliko je ostalo,jer prvi put ga koristim, (da ne ponavljam ko papiga bilo malo opadanja varoe Bogu fala) nakon toga nisam ništa ama baš ništa radio, osim u jednom društvu isjekao dva puta građevnjak, sve do početka Jula mjeseca. Tada sam opet odradio glavni tretman i imao sam veoma malo varoe na spram prošle godine kad nije odrađen zimski tretman ni sa čim.
Ove godine sam planirao ako Bog da ići bevitalom pošto imam malo košnica tako da mi se neisplati pripremati malu količinu, a imam već kupljen.

Pozdrav za Zenicu i ostale krajeve ove naše divne, a i dalje oko nje.
linkaa
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 stu 2011, 09:42

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la linkaa »

Prvi put koristim oksalnu kiselinu, pa me zanima kada kiselina pocinje dijelovati na varou.Tretman sam obavio jucer, jutros pregledao nema opale varoe ili vrlo malo mozda jedna do dvije...Omjer koji sa pripremio bio je :500 grama secera 0,5 litara vode (obicne) i 28 grama oksalne kiseline. Nisam dugo cekao poslije dodavanja oksalne, vec sam dobro izmjesao i upotrebio poslije 15-tak minuta.Jesam li napravio vece propuste? Cudno mi zasto nema opale varoe.Mozda zato sto sam ranije tretirao varostopom pocetkom 10 mjeseca...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la zvones »

linkaa je napisao/la:Prvi put koristim oksalnu kiselinu, pa me zanima kada kiselina pocinje dijelovati na varou.Tretman sam obavio jucer, jutros pregledao nema opale varoe ili vrlo malo mozda jedna do dvije...Omjer koji sa pripremio bio je :500 grama secera 0,5 litara vode (obicne) i 28 grama oksalne kiseline. Nisam dugo cekao poslije dodavanja oksalne, vec sam dobro izmjesao i upotrebio poslije 15-tak minuta.Jesam li napravio vece propuste? Cudno mi zasto nema opale varoe.Mozda zato sto sam ranije tretirao varostopom pocetkom 10 mjeseca...
Pripravak oksalne se pravi sa kišnicom ili destilovanom vodom iz razloga što u ovisnosti od "tvrdoće " vode , oksalna sa mineralima gradi manje ili više pjeska . Obzirom
na količinu vode i šečera , dobio si otprilike 0,835 L sirupa i uz 28 gr. o.k. , toje približno 3,35% o.k. u pripravku , što je dosta dobro . Moguće da nema puno varoe , ali
u ovom periodu najveći pad od o.k. se bilježi otprilike trećeg do osmog dana, iako nije pravilo za sve košnice. Nastavi pratiti, jer padanje može trajati i do mjesec dana.
Najbolje je kad nekoliko dana uzastopce na ulošku nema ni jedne varoe .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la sahista »

Ja i moj kolega iz drustva smo vodili diskusiju koje srestvo bolje obara Varrou.
Ja Bivitalac :lol: (ko sto kaze Zakir),a kolega se kune u oksalnu kiselinu.
Tretirali smo dvije kosnice.
Nacin koji on koristi oksalnu je zagrijavanje oksalne dok se ne pretvori u paru,pa preko nekog pistolja tu paru ubacuje u unutresnjost kosnice.Po njihovim shvatanjima jedan od boljih nacina za suzbijanje Varroe.Jos bih dodao da smo izgledali ko vanzemaljci sa onim zastitnim maskama :oops: .
Drugu kosnicu sam tretirao na klasican nacin sa BV.
Sa oksalnam je za 4 dana otpalo 11 Varroe,a sa BV oko 1700 :shock: .
Mozda nije uspjesno tretirao ili je napravio neku gresku..on tvrdi da je uradio sve po propisu.
Sto se mene tice ta vrsta tretmana....ma Zd'ravooooooo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Sto se mene tice ta vrsta tretmana....ma Zd'ravooooooo.
Pozdrav.
Da li misliš na oksalnu kiselinu kao vrsta tretmana isparavanjem ili ..?

@linkaa
Mislim da si preuranio sa tretmanom . Trebao si ostaviti bar 24 h da se kristali dovoljno ratvore , Mada sam lčitao da neko to odmah radi . Ja radim godinama sa 600+600+35 i nema boljeg sredstva za suzbijanje varoe od ove otopine . Kada uradim ovaj zimski tretman miran sam do avgusta što se tiče varoe. Misim d a je to najbolji osjeća kad ne razmišljate o varoi ,,nikakva dodatna pilivanja beevitalom, nikakvo dimljenje , nisu potrebni ni RG.

Zimki tretman okslanom kiselinom ljetni tretman počev od avgusa oksalna akiselina ( pogledati sistem rada od Zvoneta) sa višekratnim polivanjem , jevtino učinkovito sredstvo .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la sahista »

Da li misliš na oksalnu kiselinu kao vrsta tretmana isparavanjem ili ..?

Da,mislim da je ovaj nacin tretiranja izuzetno opasan za covjeka.Drustva koja smo tretirali nisu moja,nego mog kolege.To nemjenja situaciju...ovo je bilo zadnji put.
Ne mogu sa sigurnoscu tvrditi da nekada u buducnosti necu koristiti druge metode...sanse su minimalne.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pcelar.mk
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 pro 2011, 19:35

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la pcelar.mk »

Interesuje me dali nocne minusne temperatute sa - 5 do -10 ne smetaju pcelinim drustvima ukoliko tretiramo preko dana kada su temperature od +5 do+10 C. Ove godine prvi put tretiram sa oksalnom kiselinom i bio bi zahvalan ukoliko iskusni pcelari koi vise godina tretiraju sa oksalnom kiselinom odgovore na ovo moe pitanje.
Unapred vam zahvaljujem.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la senad »

pcelar.mk je napisao/la:Interesuje me dali nocne minusne temperatute sa - 5 do -10 ne smetaju pcelinim drustvima ukoliko tretiramo preko dana kada su temperature od +5 do+10 C. Ove godine prvi put tretiram sa oksalnom kiselinom i bio bi zahvalan ukoliko iskusni pcelari koi vise godina tretiraju sa oksalnom kiselinom odgovore na ovo moe pitanje.
Unapred vam zahvaljujem.
Mirno spavaj, ako si dao 5 militara po ulici 3,5%-tne OK miran si bar do avgusta :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la sahista »

Senade,jesil vec uradio zimski tretman sa oksalnom,i u prosjeku koliko je otpalo Varroe po jednoj zajednici.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

Senade valjda 3,5 % oksalne, a ne 35 % što bi bila da to netko polije velika pogreška.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade valjda 3,5 % oksalne, a ne 35 % što bi bila da to netko polije velika pogreška.
HVala ,,ispravljeno , :) )) Mislim da svako ko se odluči za OK skonto bi da nešto fali ili nije uredu , pogotovo oni koji prvi puta tretiraju , a ovi kojima je to rutina primjete da fali zarez :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Senade,jesil vec uradio zimski tretman sa oksalnom,i u prosjeku koliko je otpalo Varroe po jednoj zajednici.
Pozdrav.

Da, da odrađen je tretman i napisatću rezultate
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pcelar.mk
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 pro 2011, 19:35

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la pcelar.mk »

Moj je pcelarnik u selo Filipovci -Kratovo- Makedonija na oko 800 m nadmorske visine. Temperature su preko dana oko 8 do 10 C ali nokne padaju pod 0 oko -3
Planiram da tretiram deo pcelarnika oko 80 drustva sutra 10/11/2011 godina. Nadam se da ce sve biti u redu .Rezultate cu objaviti posle mesec dana. Kada otprilike i zavrsava opadanje varoa .Hvala senade sto ste odgovorili na moe pitanje! :wink:
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la zvones »

pcelar.mk je napisao/la:Moj je pcelarnik u selo Filipovci -Kratovo- Makedonija na oko 800 m nadmorske visine. Temperature su preko dana oko 8 do 10 C ali nokne padaju pod 0 oko -3
Planiram da tretiram deo pcelarnika oko 80 drustva sutra 10/11/2011 godina. Nadam se da ce sve biti u redu .Rezultate cu objaviti posle mesec dana. Kada otprilike i zavrsava opadanje varoa .Hvala senade sto ste odgovorili na moe pitanje!
Slobodno tretiraj kad su temperature nešto niže, bolje je da je temperatura isod +5°C , jer su tada pčele čvršće u klupku . Pri temperaturama iznad 8°C , pčele se
djelomice ili potpuno raspuste, pa ih je tada teže tretirati, a znaju često i masovnije poletiti . Pozdrav pcelar.mk !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pcelar.mk
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 pro 2011, 19:35

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la pcelar.mk »

Juce 09/12/2011 rastvorio sam 35 grama oksalene kiseline u 100 ml vode zagrijanu oko 50 C kiselina se potpuno rastvorila.Ostavio sam je da bi ujutro sipao u Sekerni sirup od 1 litar. bila je na oko 10 stepeni a ujutro sam se iznenadio kiselina je potpuno kritalizirana bila na dnu bocice a voda potpuno izdvojena.Dali je neko imao oavakvo iskustvo.Ja sam morao ponovo da rzmutim kiselini i ona se opet rastvorila , onda sam je sipao u sekerni sirup i tretirao pcele.Sirup za tretiranje je bio na temperaturi oko 35 C.Pozdrav pcelar.mk :roll:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

pcelar.mk je napisao/la:Juce 09/12/2011 rastvorio sam 35 grama oksalene kiseline u 100 ml vode zagrijanu oko 50 C kiselina se potpuno rastvorila.Ostavio sam je da bi ujutro sipao u Sekerni sirup od 1 litar. bila je na oko 10 stepeni a ujutro sam se iznenadio kiselina je potpuno kritalizirana bila na dnu bocice a voda potpuno izdvojena.Dali je neko imao oavakvo iskustvo.Ja sam morao ponovo da rzmutim kiselini i ona se opet rastvorila , onda sam je sipao u sekerni sirup i tretirao pcele.Sirup za tretiranje je bio na temperaturi oko 35 C.Pozdrav pcelar.mk :roll:
Voda ti je bila prezasićena kiselinom i čim se ohladila nastala je ponovo kristalizacija viška kiseline. Drugi put odmah rastvori kiselinu u potrebnoj količini destilirane vode i dok je još topla dodaj potrebnu količinu šećera.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re:

Post Postao/la simke »

Zvoneto je napisao/la:Ja danas odradio oksalnu, čekajući povoljno vrijeme opet sam morao raditi po buri ali šta je tu je. Rastvor sam napravio pola sata prije tretmana, išao sam 1,7 litara destilirane vode, 2 kg šećera i u to 100 g oksalne to se dobro izmućka i na pčelinjak.
Kolege interesuje me je li ovo prava mjera za oksalnu, zvoneto izvini nije da te provjeravam ali sam jedino ovde našao način pravljenja, ja sam uzimio 11 društava je li ovo velika količina sa 100 gr oksalne za mojih 11 društava, i šta sa ostatkom koji ostane, smije li se poslije dugog stajanja opet koristiti. A iskreno kada sam pročitao mjere zaštite prema ljudima strah me dati pčelama.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Odgovorite