OKSALNA KISELINA

Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la mugdo »

Kakvi su rezultati korištenjaOK da li si provjeravao opadanje budući da OK nikada nisam koristio u januaru već ranije,a i leglo je ove godine krenulo dosta rano
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la dzenan »

mugdo je napisao/la:Kakvi su rezultati korištenjaOK da li si provjeravao opadanje budući da OK nikada nisam koristio u januaru već ranije,a i leglo je ove godine krenulo dosta rano
Kolega vrsio sam pregled ulozaka i to sa jos dva pcelara i nevjerovatno samo par komada otpalih a to je vjerovatno jer je jesenski tretma nodradjen dobro.Pozz.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la cerex »

Posto se polako priblizava termin za tretman ok, interesuje me ukoliko se drustvo nalazi na 2 nastavka da li se i donji nastavak nakapava kao kod beevitala i s obzirom da nema legla da li je ovih dana isuvise rano za tretman?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Posto se polako priblizava termin za tretman ok, interesuje me ukoliko se drustvo nalazi na 2 nastavka da li se i donji nastavak nakapava kao kod beevitala i s obzirom da nema legla da li je ovih dana isuvise rano za tretman?
Kod farar košnica klupko je redovno na 2 nastavka, a može biti i dijelom na 3 nastavka i nakapava se sve.
Kod LR jako društvo može zauzinati i dio dojnjeg nastavka i nakapava se sve.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la cerex »

Zaboravio sam napisati da pčelarim sa lr kosnicama, a ostao si mi duzan odgovor za termin odnosno da li je moguce izvrsiti ovih dana tretman ukoliko nema legla jer je vrijeme idealno visoka vlaga + temp oko 8 c.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OKSALNA KISELINA

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Zaboravio sam napisati da pčelarim sa lr kosnicama, a ostao si mi duzan odgovor za termin odnosno da li je moguce izvrsiti ovih dana tretman ukoliko nema legla jer je vrijeme idealno visoka vlaga + temp oko 8 c.
Zbog moguće reinvazije pored toga što nema legla treba vidjeti šta rade susjedni pčelari.
Prerano očišćeno društvo reinvaziom u ovo vrijeme kada se događaju kolapsi neočišćenih društava mogu se zaraziti sa više stotina varroa.
Pčelar misli da je očistio društva i da nema varroe a nije primjetio velku reinvaziju i tako u njegovim društvima ipak prezimi par stotina varroa.
Trenutno zahlađenje ne znači da će tako i ostati.
Što se tiče temperarure u jesen ona je uglavnom idealna od +1 do +14.
Gotovo cijela jesem ima vlažnost veću od 60% , a noću preko 80% i vlaga obično nije problem.
Prije zadnjeg tretmana treba sagledati sve aspekte i zato ja kažem bolje je sačekati 15 dana nego žuriti.
Ovo čekanje se podrazumjeva ako su ranije kada je bilo nešto legla pčele dobro očišćenje.
Ako se sumnja da tada pčele nisu dobro očišćene potrebno je odmah odraditi tretman sa BeeVitalom ili sa Bio Vitom.
Krajem zime uoči pokretanja prvog legla bez obzira na sve preporučam jedan tretman sa BeeVitalom ili sa Bio Vitom.
Tim tretmanom će se uništiti sva varroa koja je ostala ili u košnice došla putem reinvazije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite